Cigary: Pre niekoho nepochopiteľný zlozvyk, pre iných láska na prvé opáčenie

Presne tak. Ľudia sa delia na dva tábory. Zatiaľ čo na jednej strane stoja odporcovia cigár, na druhej, dymom zaliatej strane stoja zasa ich milovníci. Cigary však nie sú iba nezdravý zlozvyk, ako ich mnohí označujú.

krištof kolumbus na lodi pláva k ctabakom zadymenej amerike

Vráťme sa v čase.

Späť tam, kde to celé začalo. Do čias pôvodných Indiánov, ktorých navštívil Christopher Columbus. Kým Indiáni v “novom svete” fajčili tabakové listy už odpradávna, pre Európanov to bola španielska dedina.

Keby nebolo Columbusa a jeho posádky, ktorá sa na fajčenie tabakových listov veľmi rýchlo namotala, ktovie čo by sme dnes fajčili. Práve oni totiž priniesli inovatívnu novinku do európskych končín. Presnejšie do Španielska a Portugalska.

Keď prišli s nápadom domov, fajčenie sa stalo v Španielsku a Portugalsku veľmi populárne. Ľudia to zbožňovali. Výnimkou nebol ani francúzsky veľvyslanec, Jean Nicot. Toho cigary oslovili natoľko, že ich popularizoval aj vo svojej rodnej zemi. Vo Francúzsku. Dokonca po Jeanovi bol neskôr pomenovaný aj Nikotín.

 

mladý muž má upravenú bradu a fajčí cigaru

A čo dnes?

Aj keď sa cigary počtom priaznivcom stále nerovnajú cigaretám, bezpochyby im šliapu na päty.

Priznajte. Vedeli ste, že fajčenie cigár má dnes svoje pravidlá?

Zopár si ich vymenujme:

– Cigary sa neinhalujú. V preklade – nešlukujeme.

– Nikdy nevyfajčíme celé. Len do 2/3 dĺžky.

– Cigary sa fajčia pomaly. V opačnom prípade budú mať spálenú príchuť.

– Po dofajčení ich nerozmačkávame v popolníku. Necháme dohorieť.

Ale existuje aj mnoho ďalších pravidiel. Napríklad ideálna frekvencia ,,ťahania” cigár je 1 až 2 krát za minútu.

cigary h. upnamm smokeshop sk

Cigary a ich ponuka

V 21. storočí existuje široké spektrum cigár. Úplnou klasikou sú rovné. Tie, ktoré pozná väčšina z nás. So zúženým koncom. Alebo ešte poprípade piramides, ktoré majú väčší priemer a zúžený koniec. Poznáme aj cigary ako perfecto a mnoho ďalších.

Najčastejšie sa však rozdeľujú medzi suché a vlhké.

Suché majú náplň z narezaných tabakových listov. Väčšinou sú výrábané strojovo, preto sú častokrát lacné. Typickým príkladom je napríklad cigara Caliqueno.

Opakom týchto cigár sú vlhké cigary. Tie sú tvorené celými listami. Spravidla sú vyrábané ručne a produkované v krajinách so subtropickým vlhkým pásmom. Najkvalitnejší tabak na výrobu vlhkých cigár je pestovaný v Karibiku. Okrem Kuby najmä Dominikánska republika.

 

Veronika

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial