Fajčenie fajky nie je žiadna veda.
Fajčenie fajky nie je žiadna veda. Ste hrdý vlastník alebo vlastníčka jednej, alebo viacerých fajok z briarového dreva? Máte skvelý tabak, to správne náradie a kompletnú čistiacu sadu? Potom sa to môže začať!
· Briarové drevo je špeciálne korenisté drevo z oblasti stredného mora, je to pomaly rastúci prírodný produkt. Pri fajčení zachytáva trochu vlhkosti a preto platí nasledovné:
· Fajky musia „odpočívať“ aby si zachovali správnu, dobrú chuť. V prípade, že ste Vašu fajku v posledných 24. hodinách už fajčili, nechajte ju ešte „odpočívať“.
· Fajky nesmú byť moc horúce, inak vznikne veľa kondenzátu (fajka sa priškvarí), dym horí na jazyku a Vaša fajka môže prehorieť. Preto: fajčite pomaly a opatrne „z ruky“: tak cítite teplotu. Ak je Vaša fajka príliš horúca, nechajte ju ochladiť a o pár minút ju opäť zapáľte.
· Dofajčiť čo najviac do konca. Inak sa zanesú a čoskoro nadobudnú zlý- zatuchnutý pach. Ak nechcete fajčiť tak dlho, radšej fajku nenapĺňajte úplne plnú.
· Používajte čerstvý ,ľahký a aromaticky voňavý tabak. Takýto tabak Vám prinesie už po krátkom čase zvyknutia si, očakávaný zážitok a otvorené sympatie Vášho okolia. Naše odporúčanie: napr. „Amiete No.1“, „Avalon“, „Borkum Riff Ultra Mild“, ‚Cellini Classico‘, ‚Holger Danske Black&Bourbon‘, ‚Holger Danske Mango&Vanilla‘, ‚Orlik Club Danish Mixture‘, ‚Savinelli Light Aroma‘, ‚Shannon Treasures of Ireland sweet&mellow‘, ‚Sweet Vanilla Honeydew‘. Ďaľšie – viď fajkové tabaky pre začiatočníkov!
Tabak nesmie byť nikdy suchý! Stratí svoju jemnú arómu a bude ostrý na jazyku.
· „ZAFAJČOVANIE“ alebo neobvyklé zaobchádzanie – nepotrebujete novú fajku! Mimochodom, iba ak je fajka fajčená častejšie (nie do horúca a nie do konca), vyvinie sa plná vôňa.
· NAPCHÁVANIE Upchávať by ste Vašu fajku rovnako nemali! Vneste tabak ľahko, špirálovite do hlavičky fajky a zatlačte ho zľahka na vrchu. Pri poťahovaní vzduchu by ste mali cítiť ľahký odpor.
· ZAPAĽOVANIE: Používajte zápalky alebo zapaľovač určený pre fajky. Tabak sa zapáli pri prvom raze, vznikne plameň a oheň opäť rýchlo zanikne. Zatlačte hrot opatrne dolu a začnite fajčiť ešte raz. Výnimočne stabilný a nie veľmi horúci „planúci kotlík“ dosiahnete, keď Vašu fajku zapálite v troch krokoch: dvakrát nechať opäť zhasnúť, aby sa napravil povrch tabaku, zapáliť tretí krát- tento krát celoplošne a dve minúty nechať úplne pokojne tlieť. Večne dochádzajúce a horúce fajky patria minulosti.
· FAJČENIE: pomaly a maličkými šlukmi. Vychutnávajte si tú chuť a neinhalujte! Podľa potreby jemne „upchávať“ na reguláciu dodávky vzduchu. – inak bude fajka priveľmi horúca. Fajka môže pokojne zhasnúť a byť zapálená nanovo. Pomaly dofajčiť dokonca, až pokiaľ v hlavičke fajky nezostane len biely suchý popol. Správne dofajčenú fajku spoznáte na základe bielo-šedého popola.
· ČISTENIE: Po dofajčení odstráňte s náradím zvyšky popola. Fajku nikdy nevyklepávajte (iba na korok) a nevyškrabujte. Pred každým rozložením ju nechajte vychladnúť – inak vznikne riziko prasknutia náustka a násady. Otočte náustok vždy doprava von a dnu. Fajčiaci kanál vždy dobre vyčistiť s kefkou na fajku, zvyšok popola vyfúknuť – hotovo! Po približne dvanástich naplneniach fajky je potrebné kefku na fajky ponoriť do alkoholu a pretiahnuť cez fajčiaci kanál, následne tento nasucho dočistiť. Ak je po dlhšom používaní grafitová vrstva v hlavičke fajky hrubšia ako 2mm, jednoducho túto s prístrojom zakúpeným vo Vašom obchode vyfrézujte, alebo doneste do servisu.
To znie ako „práca“? nie! Toto všetko ide už po krátkom čase automaticky a stane sa to milou ceremóniou. O „vede“ v žiadnom prípade nie je reč. – ak ju z toho sám nechcete robiť. Tieto dôležité pravidlá Vám už po pár vyskúšaniach garantujú úplne nový pôžitok a dlhoročnú radosť z Vašich krásnych fajok.
Takže..v kľude vychutnávajte…
Napchávacie techniky: nájdite Váš najlepší spôsob ako fajku zapáliť
O najlepšom spôsobe ako fajku perfektne zapáliť.
Dlhý čas som si zabraňoval vyskúšať nové techniky napchávania, ale pred rokom som sa s touto tematikou zapodieval a prišiel som až ku koncu, čo mi to prinieslo intenzívne experimentovanie. To neznamená, že má byť jedna z nasledujúcich techník upchávania kompletne prebraná. Experimentujte s tým a uvidíte, že Vám to bude robiť radosť a eventuálne sa zvýši Vaša radosť z fajčenia.
- Fischerová metóda
Vložte tabak ľahko a špirálovite do nakladacieho priestoru a jemne ho z hora zatlačte. Ťahací odpor smie byť len jemný. Ako železné pravidlo tu platí: ako keď pijete limonádu so slamkou.
Zapaľovanie: Používajte zápalky alebo zapaľovač určený pre fajky. Tabak sa zapáli pri prvom raze, vznikne plameň a oheň opäť rýchlo zanikne. Zatlačte hrot opatrne dolu a začnite fajčiť ešte raz. Výnimočne stabilný a nie veľmi horúci „planúci kotlík“ dosiahnete, keď Vašu fajku zapálite v troch krokoch: dvakrát nechať opäť zhasnúť, aby sa napravil povrch tabaku, zapáliť tretí krát- tento krát celoplošne a dve minúty nechať úplne pokojne tlieť. Večne dochádzajúce a horúce fajky patria minulosti. Vhodné pre druh tabaku Mixturecut.
- Antigravitačná metóda (Milan-metóda)
Držte fajku tak, aby jej hlavička ukazovala smerom nadol. Zoberte guľôčku tabaku veľkosti polovice golfovej loptičky a vtlačte túto tlakom v smere vonkajšej steny zospodu nahor tabakovej nádobky. Následne vezmeme približne raz také množstvo tabaku a vtlačíme toto rovnakým spôsobom do tabakovej nádobky- tlakom do vonku a jemne otočíme. Týmto pádom zostane sací otvor voľný a úkon je v dvoch krokoch ukončený. Vyskúšajte to a uvidíte, že tabak za predpokladu že nie je veľmi suchý, nevypadne z hlavičky fajky. Vhodné pre Mixtures a Readyrubbed- tabaky
3. Airpocketová metóda
Zoberte dostatočné množstvo tabaku a nasledujte tradičnou zalamovaciou metódou. Rozlomte plátky na približne centimetrové veľkosti a vyformujte sypkú guľôčku. Následne túto vtlačte do hlavičky fajky, toto môžete vykonať s väčším tlakom, musíte však dávať pozor, aby zostal v tabakovom priestore voľný- neupchatý sací priestor.(Airpocket). Ešte odstrániť prečnievajúci tabak a môže začať so zapaľovaním. Na tento spôsob je potrebné trošku cviku, musíte vedieť odhadnúť koľko tabaku znesie jednotlivá tabaková nádoba. Ale vyplatí sa to, to Vám garantujem. Vhodné pre Flakes und Curly Cuts tabaky.
4. Franková metóda
Achim Frank so svojou metódou rozpútal diskusiu. Na tejto stránke ::::::::::::::nájdete skvelý návod a video. V prvom kroku vnesieme trošku tabaku do tabakového priestoru, ale iba jemne nasypať, nie vtlačiť. Následne vezmeme kúsok tabaku medzi palec a ukazovák a chytíme fajku do druhej ruky. Vnesieme tabak do tabakovej nádoby oboma prstami, pričom fajku necháme v rukách krúžiť. Výsledkom je kompletne upchatá fajka, ktorá ma napriek tomu dobrý ťah. Komprimovaný tabak tvorí zhora pokrývku, ktorá podporuje cirkuláciu vzduchu.
5.„Tradičná obrátená“ metóda (Iwan Ries)
Naplňte Vašu fajku zospodu pevne a navrchu jemne. Hneď spozorujete, či ste to urobili veľmi pevne – a po odstránení malej vrstvy tabaku môžete začať odznova. Ďalšou výhodou tejto metódy je: Tabak nachádzajúci sa hore je sypký a ľahko sa zapaľuje.
Vhodné pre všetky typy tabakov
6. Ehwamethode
Pri tejto technike položí fajčiar sypký tabak na povrch jednej ruky, ktorá v palci a ukazováku drží hlavičku fajky. S ukazovákom druhej ruky bude tabak precízne premiestnený do tabakovej nádoby až dokým táto nebude plná. Vhodné pre druh tabaku Mixtureschnitte
Ja osobne používam pri plnení moju anglickú Mixtures antigravitačnú metódu a pri flakes a curly cuts airpocketovú metódu. Obe techniky sa postupne osvedčili. Pri mojom intenzívnom zaoberaní sa s odlišnosťami týchto metód sa vykryštalizovali dve veci, ktoré určite stoja za pozornosť:
1. Neplnte nikdy veľmi tuho, dotlačiť sa dá vždy! Predovšetkým Flakers potrebujú miesto na „dýchanie“
2. Napĺňajte najviac v dvoch krokoch, najlepšie v jednom. Viackroková technika je predsa len už vyslúžila.
Skúšajte podľa chuti a nálady – veľa zábavy pritom!
Spôsoby rezu :
Jemný strih 0,3 – 0,65mm šírka rezu, vhodná pre malé hlavičky
Stredný strih 2,25- 3,5mm šírka rezu, vhodné pre fajky s veľkou hlavičkou
Hrubý strih nad 2,5mm šírka rezu, pre veľké hlavičky a poľovnícke fajky
Kruellcut 1,5-2,25mm šírka rezu, vhodné pre fajky so strednou a veľkou hlavičkou
Granulovaný : jemne zrnitý tlačený tabak. Každé zrniečko pozostáva z celej vrstvy pretlačených tabakových častíc. Vďaka „Cross Cut“, ďalšiemu drviacemu postupu, vzniká táto granulácia a studený, rovnomerný výpalok.
Flake Cut : veľké pretlačené tabakové koláče sú najprv rozkrájané na riadky a následne na tenké plátky. Tento tabak sa najprv drví v ruke a následne jemne plní do fajky. Skúsený Flaker- fajčiari skladajú plátky tabaku dohromady a potom tieto vkladajú do hlavičky fajky. Tu však je potrebné dávať pozor pri plnení fajky, nakoľko tento tabak horí viac ako iné tabaky.
Crimp Cut : plátkový tabak je pred krájaním jemne pretlačený a preto má krátko vláknový riasovitý charakter. Je to obľúbený spôsob anglických zmesí.
Curly Cut : na tenko krájaný sieťovitý tabak. Každý plátok obsahuje všetky podiely zmesí až do 22% vlhkosti: Neschne tak rýchlo.
Strangtabak : je známy ako najstarší spôsob výroby fajčiarskeho tabaku. Tabakové listy sú zbalené do nekonečných vlákien dlhých 3-5cm pred tým, ako sú urezávané kúsky podľa potreby.
ReadyRubbed : je lisovaný tabak, ktorý je po pretlaku opäť zatvorený do temnej miestnosti. Je to Flake, to znamená, že je priamo z obalu plnení do fajky.
Navy Cut : vojenský rez, lisovaný tabak v strednom reze, dlho vláknový, zostrihaný do tenkých plátkov, má byť pred fajčením ručne rozdrvený.
Plug : lisovaný tabak, ktorý prechádza špeciálnym postupom vo fabrike, kde je podnietený k dodatočnému formovaniu. Poväčšine príjemne jemný a vďaka vlastnosti udržať vlhkosť pomaly starnúci.
Lisovaný tabak : viď Flake Cut tabak
Spun Cut : tento do vlákna spletaný tabak je po kvasení krájaný na malé plátky.
Wild Cut : Do tejto zmesi je primiešavaný extrémne hrubo narezaný tabak, vďaka čomu vyzerá opticky veľmi divoko.
Twist : tmavý a silný tabak, ktorý je spletaný na vlákna. Predtým ako je tabak v rolkách nakrájaný, sú vlákna potreté olivovým olejom zabalené do plátna, parou ohriate a lisované.
Skladovanie
Existuje veľa spôsobov ako si zničiť pôžitok z fajčenia . Suchý ale aj vlhký tabak sú dva z nich.
Suchý tabak škriabe, je ostrý na jazyku. Okrem toho preukazuje Dym veľké množstvo kondenzátu a nikotínu. Naposledy je nepríjemne horúci a v extrémnom prípade môže spôsobiť prepálenie hlavičky fajky.
Vlhký tabak sa správa pri vyhorení ako veľmi ťažká záležitosť. Najprv nechce horieť, potom horí nepravidelne, vôbec nevyparuje svoju vlhkosť a správa sa pri škvarení.
Suchý tabak necháme niekoľko hodín stáť na otvorenom priestore a problém sa vyrieši sám. Suchý tabak potrebuje však už viac starostlivosti. Tu sa odporúča jemne a zľahka v masírovať destilovanú vodu. Tabak pripravený na fajčenie má obsahovať približne 17% vlhkosť. Tabak má byť skladovaný v tmavom prostredí a nevystavovaný slnku ani teplu.
Starostlivosť
Po dofajčení odstráňte s náradím zvyšky popola. Fajku nikdy nevyklopujte na tvrdé podklady alebo predmety. Ani vyškrabávanie s ostrými časťami náradia sa neodporúča, nakoľko tým môžu vzniknúť škody na náustku a hlavičke fajky. Pred každým rozložením ju nechajte vychladiť – inak vznikne riziko prasknutia náustka a násady. Otočte náustok vždy doprava von a dnu. Fajčiaci kanál vždy dobre vyčistiť s kefkou na fajku, zvyšok popola vyfúknuť – hotovo! Po približne dvanástich naplneniach fajky by sme mali kefku na fajky ponoriť do čistiaceho prostriedku alebo alkoholu a pretiahnuť cez fajčiaci kanál, následne tento nasucho dočistiť. Týmto sa odstránia zvyšky kondenzátu a fajka bude mať vždy dobrý ťah a hlavne žiadnu horkú príchuť. Ak je po dlhšom používaní grafitová vrstva v hlavičke fajky hrubšia ako 2mm, jednoducho túto s náradím zakúpeným vo Vašom obchode odstráňte.
Na to, aby fajky mohli vypariť svoju vlhkosť, potrebujú oddych. Dôležité pravidlo: Jedna fajka by mala byť fajčená iba raz denne. Toto zvyšuje životnosť fajky a udržiava jej dobrú chuť.
Opravy
Sedí náustok príliš pevne na násade?
Tu pomôže trošku grafitového púdru na spoj a náustok sa otáča ako namazaný. Ako krátkodobé akútne riešenie, pomôže aj nanesenie suchého mydla na spoj.
Je náustok príliš uvoľnený?
Dôvody sú, rozdielne vlastnosti dreva a ebonitu počas fajčenia. Ohrejte náustkový spoj opatrne nad plameňom pri stálom otáčaní. Materiál zmäkne a vráti sa do svojej pôvodnej formy. Ak po vychladnutí náustok stále nesedí pevne, odporúča sa tento nechať napasovať.
Chráňte svoje náustky pred priamym slnečným žiarením!
Toto platí predovšetkým pre náustky z ebonitu a teda kaučuku. Inak u nich veľmi rýchlo príde k zeleno-šedému sfarbeniu. Náustky týmto stratia svoju chuťovú neutralitu, začnú chutiť horkasto. Ľahké stopy sfarbenia sa dajú odstrániť špeciálnym prostriedkom určeným pre náustky. Ak je povrchový nános neústupný, predajca Vám veľmi rád pomôže.
Zlomená násada, prehryznutý alebo zlomený náustok?
Niekedy postihne každú fajku osud v podobe rozhryznutého, alebo zlomeného náustku, niekedy aj rez, alebo celkové zlomenie násady. Tu pomôže jedine „doktor pre fajky“. Váš predajca rád prevezme Vášho pacienta a posunie ho ďalej špecialistovi, kde bude Vaša fajka odborne opravená
Stojany a skrinky
Fajky v knižnici medzi Goethe a Schiller-om, na písacom stole, alebo medzi klávesnicou a mišou, jedna možno v kvetináči..presne tam, kde boli odložené keď skončilo plnenie. Takto nejako si vieme predstaviť slobodných mládencov. Fajčiari fajok predsa patria k neortodoxným a voľnomyšlienkarov so štipkou láskyplnej geniality.
Väčšinou vládne v domácnosti ženský šarm kombinovaný so zmyslom pre poriadok a len tak povalené fajky padnú za obeť nenávisti. Tu ponúka Váš obchodník rôzne varianty stojanov a skriniek pre Vaše fajky. V princípe budete mať oveľa viac radosti z Vašich fajok, keď ich vystavíte na dobre viditeľné miesto v dekoratívnom stojane alebo skrinke.
Popolníky a nádoby
Ideálne na skladovanie tabaku sú kamenné zásobníky. Tieto sú využívane už od čias starých mám. Rovnako dobre sa správajú aj keramické, sklenené alebo acrylové nádoby s gumeným uzáverom. Tabak má byť skladovaný v bezslnečnom a nie teplom prostredí. V opačnom prípade schne, kvasí alebo dokonca začne plesnivieť. Veľké nádoby majú pre tabak vhodnú klímu, kde cirkuluje vzduch.
Popolníky pre fajky sú u Vášho predajcu ponúkané v rôznych formách. Tie účelné a praktické by mali obsahovať odkladací priestor minimálne pre jednu fajku.
Tašky a obaly
Na cestách by mali byť fajky čo možno najlepšie zabalené. K tomuto účelu sú ponúkané štýlové tašky, ktorých objem stačí pre dvanásť alebo viac fajok. Viac rozšírený je remienkový systém. Tieto remienka nemajú byť veľmi ďaleko ani veľmi tesné. Niektorí výrobcovia dopĺňajú tento systém gumovými popruhmi, ktoré zaručujú optimálne držanie fajok. Kvalitné tašky na fajky majú svoju cenu. V ponuke sú rôzne materiály a kvality zhotovenia. Pred rozhodnutím kúpy by ste mali zvážiť využitie a cestovný zámer podrobne. V každej problémovej zóne sa taška musí farebne vyznačovať.
Tabakový miešok je vyrobený zo spracovanej fólie z prírodného kaučuku. Z času na čas by mal byť miešok úplne vyprázdnený a dôsledne vyčistený od smetia z tabaku a často aj ľahko lepkavých zvyškov slín. Malé množstvo prášku pomôže kaučukové vnútro vyčistiť a tým zvyšuje životnosť tabakového mieška.
Náradie
Počas fajčenia musí byť fajka z času na čas „odpchávaná“.. Nato Vám Váš predajca ponúka dostatočné množstvo náradia. Spoločným znakom týchto nástrojov je upchávací rozmer a priestor násadky, na odstránenie zvyškov popola z hlavičky fajky. Často je nato k dispozícii aj špachtla a lyžička. Pôvodná funkcia hrotu bola v udržovaní priechodnosti násadky. V dnešnej dobe na to máme k dispozícii vhodnejšie kužeľovité čističe fajky. Oveľa praktickejšie a čistejšie sú nástroje so zakrytejšou a prehĺbenejšou zapchávaciou plochou. Vďaka tomuto náradiu zredukujete nepríjemné fľaky na prstoch a oblečení.
Zapaľovače
Zapaľovače určené pre fajky sú plynové a umožňujú čisté a chutné zapaľovanie tabaku. Od typického zapaľovača sa tieto „fajkové“ zapaľovače rozlišujú plameňom, ktorý vychádza z boku. Tak ako pri vybavení náradia, aj pri zapaľovačoch je v ponuke veľké množstvo tvarou a farieb.
Jeden typ aby ste zo svojho zapaľovača mali radosť čo najdlhšie: Držte zapaľovač vedľa hlavičky Vašej fajky a vtiahnite plameň cez tabak dnu. Nikdy nesmerujte plameň priamo na hlavičku fajky. Riskujete tým skoré zašpinenie horiaceho nástavca a ako následok výpadky zapaľovania.
Morská pena
Morská pena je popri briáre najznámejšou surovinou. Pri morskej pene myslíme na prírodné živly, búrku a spenené vlny, no s týmito vecami to nemá nič spoločné. Názov tohto bieleho, niekedy až dožlta, alebo do šeda sfarbeného minerálu nie je odvodený ani z mora a ani z peny. Názov je odvodený od laventínskeho obchodného vzťahu Mertscavon. Rakúski obchodníci, ktorí v tej dobe kontrolovali morský penový trh (mertscavon), ponemčili pôvodné slovo a morská pena bola následne prevzatá do všetkých európskych jazykov. Zemský pôvod morskej peny nie je celkom vysvetlený. Jedná sa o magnéziový kremičitan, skladajúci sa z 63,3% kyseliny kremičitej, horčíku a 9,3% vody.
Jeden nemecký mineralóg v polovici 19teho storočia uviedol, že morská pena pochádza zo sedimentácie fosílii a rybých kostí. Pomenoval ju Sepiolith (Sepia-chobotnica). Tureckí mineralógovia zaujali nasledovnú teóriu: rieka Sekarija často krát zmenila svoje koryto a neďaleko dnešnej dediny Killtschik zadržiavali magnéziové horniny jeho tok. Tieto usadeniny sa pozvoľne ukladali na miestach prietoku. Neskoršie zemské zosuvy premiestnili toto minerálne bahno a zakopali ho na milióny rokov, vďaka čomu človek dostal jeho dnešnú konzistenciu. V Anatólii, blízko mesta Eskeshir neďaleko Ankary, je táto morská pena ťažená v hrudkovitej forme.
Pred vysušením je táto hruda morskej peny poddajná a na dotyk mastná. Po očistení vodou spení ako špongia a preto je v grécku využívaná na čistiace účely. Na výrobu fajok je táto hruda výnimočne vhodná vďaka jej ľahkej spracovateľnosti a pórovitej štruktúre výborne saje.
Hospodárske vzťahy Turecka viedli k tomu, že morská pena už nesmie byť exportovaná ako surovina, ale musí byť spracovaná na fajky alebo šperky v tureckých fabrikách. Len takzvané polotovary, môžu opustiť krajinu a v iných zemiach spracované, ako náustky.
Chybné kúsky sú predávané ďalej do fabrík, ktoré z rozdrvených zvyškov peny, vyrábajú vápno a drvené-morsko-penové fajky známe ako „masa- morská pena“, alebo „viedenská -morská pena“
Morská pena nie je ťažená len v Turecku ale aj v Tanzánii/Afrika. Toto územie je známe ako Amboselská morská pena a je niekoľko miliónov rokov staršia ako jej turecký predchodca. Amboseli (amboselská)- morská pena je ťažšia ako s väčšou štruktúrou a šedým zafarbením.
Typ na kúpu fajky
Pri kúpe platia podobné pravidlá ako pri výbere oblečenia, alebo šperkov. V podstate, každá fajka má pasovať svojmu majiteľovi, dobre vyzerať a Vás nechať vyniknúť. Tieto tri body patria k najdôležitejším faktorom, ktoré rozhodujú o kúpe fajky. Zrkadlo slúži ako vhodný rozhodovací prostriedok. Napríklad: menšiemu, zavalitému fajčiarovi pasuje krátka fajka a ohnutý náustok lepšie k jeho tvári. Vyššiemu, štíhlemu fajčiarovi dodá harmonický vzhľad fajka s dlhou násadkou a úzkou hlavičkou. Pre začiatočníkov sú najvhodnejšie fajky s priamym a jemne zahnutým náustkom, stredným otvorom v hlavičke. Nakoľko začiatočníci fajčia veľmi „horúco“, prvá fajka by mala mať veľa „mäsa“ , čiže hrubšie steny. Popieskované fajky sú obzvlášť odporúčané. Sú ľahšie a nie až tak citlivé ako číre fajky a predovšetkým vďaka svojej väčšej povrchovej ploche sa tak veľmi pri fajčení nezahrievajú.
Skúsení fajčiari majú väčšinou jasnú predstavu o vzhľade a konečnej úprave ich fajky. A viac kladú dôraz na pôvod a spôsob spracovania. Každá fajka má pre fajčiara veľkú historickú hodnotu: každý má jedinečnú. Ak u fajčiara o kúpe fajky rozhoduje iba vzhľad, mal by si fajku vyskúšať v ruke. Ak fajka správne nesedí v ruke, nebude mať fajčiar počas fajčenia pôžitok.
Briarové fajky
Surovina využívaná na výrobu fajok nie je, ako sa v slovníkoch hovorí vyrobená z dreva, ale získavaná z vyťažených zahustených hrudiek starých nánosov a dreva zo stredozemnej oblasti usadených stepí. (Erica Arborea). Nedostatok vody, tiché zimné búrky a vstrebávanie letných horúčav majú na svedomí pomalý rast, ktorý dodáva drevu Bruyére jeho predurčujúce vlastnosti suroviny na výrobu fajok. Napriek svojej tvrdosti váži veľmi málo, vydrží veľké teploty a dobre ním prúdi vzduch. To všetko sú prednosti dreva bruyér. Neexistuje jednoznačné vysvetlenie pre toto hrudkovité zahustenie (nazývajúce sa burls). Je ale ľahko pochopiteľné, že sa tu nejedná o dlhodobú zásobáreň. Rovnako sú dodnes pokusy nasadiť briár na plantážach.
Burls dorastajú 30 rokov, do veľkosti futbalovej lopty a potom môžu byť počas zimy vykopané. Už na mieste výkopu sú odrezané poškodené časti. Aby sa zabránilo popraskaniu dreva je hľuza opäť zahrabaná a takto skladovaná až do odvozu do drevárne. Tu je hľuza pomocou kruhovej píly prerezaná stredom . Ak sa jedná o bezchybný kúsok, vyrezávajú sa z neho vytúžené drevené dosky (Ebauchons). Bohužiaľ, väčšinou sa jedná o zlú kvalitu. Roztoče, škody po požiare a zavalených kameňov vedú k tomu, že často sú z takéhoto kusu použiteľné iba tri alebo štyri malé hranolčeky. Okolo 70% dreva je odpad. Preto ceny za dobré briarové drevo veľmi stúpli. Za úplné dosky hutnej štruktúry a dobrej kvality, platia výrobcovia ručne vyrábaných fajok hneď cenu, ktorá sa vyrovná zisku jednej dobrej fajky vyrobenej vo fabrike.
Počítač určí cenu umenia a veľkosti výseku neskôr zhotovených tvarov fajok. Pred drevárňou stoja veľké medené kade v ktorých sa hranoly 10 až 12 hodín varia. Vyparovaním medi sa z dreva neutralizujú obsiahnuté mineráli a drevo je tým tak povediac impregnované. Hmyz ukrývajúci sa v dreve je takýmto spôsobom rovnako usmrtený a rast dreva definitívne ukončený. Ako sa hranoly dovaria, sú na nasledujúcich 30 až 120 dní uskladnené v „sušiarňach“. Po importe, alebo vo fabrike na výrobu fajok sú následne ešte raz na niekoľko mesiacov uložené v „sušiarni“, alebo sa dosušujú chemicky.
Vzácne fajky sú zhotovované ručne z dosiek- hranolov. Tu sa opäť rozlišuje hranol zodpovedajúcej hustoty. Straight Grain žilkovanie znamená nepriedušnejšiu rovnomernejšiu hustotu. Pri menej priedušných a nie pravidelnom žilkovaní sa presadilo pomenovanie „flame grain“ (vášnivé žilkovanie). Medzi expertami je veľký dopyt aj po „Cross Grain“ alebo „Bird´s Eye. Bird´s Eye je diagonálne rezaný „Straight Grain“. Pri dobrej „Straight fajke“ sa dá na spodnej strane rozpoznať, ako kolmo sa snažili žilkovať z „Bird´s Eye“. Dobré Briarové – drevo sa nachádza na Kostarike, Sardínii,
Fajkové formy
Billard, je pôvodná forma klasickej fajky, bezproblémový model strednej veľkosti, ktorý je odporúčaný začiatočníkom. Pri prísnejšom dodržiavaní línie nasleduje London. Z Billard sa už vyvinul aj Lovat. Lovat má dlhú násadku s krátkym odsadením náustkom, takzvaný sadlovitý náustok. Podobná je Liverpool, len tá má namiesto sadlovitého náustku nasadený náustok dostratena. Veľmi elegantná klasika je Canadian, ktorá je vďaka svojej oválnej násadke veľmi ľahká. Ďalšia forma, ktorá sa vyvinula z Billard je Pot. Fajka s krátkou, dohora zahnutou hlavičkou a guľatým dnom. Vďaka svojej hrubej stene na hlavičke má veľmi dobré fajčiarske vlastnosti. Rovnako Dublin nemôže zakryť svojho predchodcu Billard. Kužeľovitá predná strana zapríčiňuje tenkú stenu v spodnej oblasti hlavičky a preto sa odporúča veľmi opatrné zapaľovanie.
Cad, Bulldog a Rhodesian sú fajky s hranatou násadkou pre fajčiarov ktorý chcú športovú robustnú fajku. Všetky tri modely sú v ponuke aj ohnuté a vtedy sa nazývajú prvým menom Bent. Apple je pôvabná fajka s okrúhlou hlavičkou, ktorá pôsobí trošku sploštene. Násadka fajky Apple môže byť rovná až okrúhla. Má rovnako dobré vlastnosti ako Pot, ale ľahšie vyzerá jemnejšie a ľahšie pasuje do ruky. Prince sa volajú fajky s hlavičkou pripomínajúcou svojou formou rajčinu a jemne ohnutou násadkou.
Bent nazývané oblúkovité fajky – takzvaný príves. Ťažisko týchto fajok je položené tak výhodne, že môžeme fajku voľne držat v ústach. Ak máte záujem o fajku so zasúvajúcim náustkom, tak hovoríme o fajke Army. Ak je táto fajka ohnutá nazýva sa Bent Army. Kvôli svojmu širokému násadkovému prstencu a jej vysokej stabilite je to ideálna vojenská fajka. Od klasických Bent exsistuje veľa ďalších rozvinutých typov. Eleganté Bent Albert ako aj Bent Rhodesian. Stand-up-Poker je mienená pre všetkých fajčiarov, ktorí svoju fajku počas fajčenia veľa krát odložia. Churchwarden je anglický popis pre dlhé sviatočné fajky, ktoré sú u nás známe ako Lase-fajky. V poslednej dobe u nás stále častejišie výdať fajky s príponou panel.
Voľná ruka (Free hand) :
Dizajn týchto fajok prebúdza zdanie, ako keby boli spracované podľa chuti a nálady. Vôbec sa nedržia klasických predlôh. Umenie výroby týchto fajok leží v tom, ako optimálne žilkovať a spracovať formu hlavičky. U týchto fajok určuje cenu nielen čistota dreva, ale aj žilkovanie.
Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.