Tabak a cigary od muža z Belleville

Tabak a jeho pestovanie, nemusí byť nutne výsadou veľkých spoločností. Nájdu sa medzi nami aj vášniví fajčiari, ktorí sa rozhodnú pestovať tabak sami. Svoje skúsenosti a postrehy nám prezradil muž z Kanady menom Al Brierly. Čo ho viedlo k pestovaniu vlastného tabaku? Čo so sebou prináša pestovanie tabaku?

Al Brierly videl svojho otca a starého otca celý život lopotiť sa na tabakovej farme v Kentucky, takže nechcel mať nič spoločné s rodinným biznisom po návrate z vojny v 50-tych rokoch.Takmer o 60 rokov neskôr, dôchodca z Belleville je nesmierne hrdý na štyri tabakové rastliny, ktoré mu rastú na jeho dvore.“ Posedáva na terase a popíja svoju kávičku a obdivuje svoj tabak každé ráno,” hovorí Elaine Brierly, jeho 52-ročná manželka. “Odvtedy nesedí so mnou viac v kuchyni.” Elaine upozornila na rastlinu, ktorá sa týčila nad ostatné. Je viac ako 3 metre vysoká aj so svojimi listami- na vrchole ohraničujú lákavé ružové a biele kvety.

“Každý, kto vidí rastlinu, chce z nej semena tabaku hovorí Al, 83 ročný muž na dôchodku- bývalý dielovedúci v International Lighting Manufacturing Co.

Tabak a pestovanie v tropickom pásme

Tabak sa pestoval pôvodne v tropickom pásme, avšak teraz sa mu darí aj v subtropickom a aj miernom pásme. Väčšina tabaku z USA rastie v Severnej Karolíne, Kentucky, Tennessee, Virgínii a v Severnej Karolíne. Al dostal v máji minulého roku opäť tabak, keď s Elaine boli v Kentucky navštíviť rodinu. Jeho synovca syn, Charles Sparks, mu dal päť malých plánt tabaku.

“Len som chcel vedieť, či by vyrástli,” hovoril Al, ktorý daroval jednu plantu susedovi a ostatné zasadil do svojej kvetinovej záhradky, pod ostražité oči sochy Madonny. Druh invazívneho druhu chrobákov obhrýzli okraje listov, ale zdá sa, že tabaku sa páči v nových podmienkach. Kolibríky obľubujú vysoké rastliny,” hovorí Al. “Vyciciavajú nektár z kvetov každé ráno. Brierlysovci žijú v Chenot Place. Majú tri odrastené deti a päť vnúčat. Rodinu to ťahá späť do roku 1870, kde Aliho starí rodičia, Robert a Rebecca Brierly, sa zosobášili a začali farmárčiť blízko Carlisle.

“Keď sa k sebe nasťahovali, zmestilo sa ich vlastníctvo do jednej vane, mali ešte brokovnicu a psa,” rozpráva Al. A keď (Robert) zomrel v polovici roka 1930, jeho sedem detí zdedilo 100-akrovú farmu (cca 400.000m2). Ali, Arthur a Bessie Brierly, pokračovali v rodinnej tradícii. Pamätajú na to ako ich otec vyrábal cigary rolovaním listov z ošklbaných tabakov okolo drôtov, ktoré boli napnuté, aby vytvorili vzduchovú pasáž medzi jednotlivými rastlinami.

“Je to pekne silná rastlina,” rozpráva Al. “Človek z nej môže ochorieť, ak nie je dostatočne opatrný.” Arthur predal farmu začiatkom 1950-teho roku. Jeho deti sa chceli venovať inej práci. “Farmárčenie s tabakom je ťažká práca, skutočne ťažká robota,” rozpráva Al. “Nie je to práca pre lenivých, ale existujú aj ľahšie možnosti zárobku.”

Al fajčil až do roku 1991, keď dostal infarkt. Teraz vyfajčí jednu cigaru za mesiac. Al sa nemôže dočkať konca septembra, keď bude žatva a vyrobí si vlastné cigary. Zavesí ich pod markízu aby sa vysušili, potom bude čakať na dobrý dážď, ktorý ich zvlhčí a vystuží. “Táto rastlina je jeho pýchou a blahom,” dodala na záver jeho manželka.

Inšpiroval vás článok k pestovaniu vlastného tabaku, alebo už pestujete vlastný tabak? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti, prostredníctvom komentára alebo e-mailu.

jasmin

Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial