Cigary a ich história v skratke

Tabak je organicky pestovaná rastlina z ktorej sa vyrábajú cigary. Nikto nevie, kedy bol tabak objavený. Ale vieme, že prvý krát bol nájdený na Yukatánskom polostrove. Je tiež známe, že tabak bol používaný v časoch Mayskej civilizácie v strednej Amerike. Po vyhynutí tejto civilizácie sa tabak rozšíril do severnej a južnej Ameriky.

V roku 1492, keď Krištof Kolumbus objavil Ameriku, narazil na Indiánov fajčiacich tabak. Od tohto momentu ľudia začali fajčiť tabak, ktorý sa následne rozšíril do Španielska a Európy.

Prvé cigary

Prémiové ručne vyrábané cigary tak ako ich poznáme dnes sa veľmi líšia od tých, ktoré boli prvýkrát vyrobené v Seville, v Španielsku. V roku 1831 kráľ Ferdinand VII povolil kubáncom pestovať a predávať tabak vo svojej vlasti. V USA sa tabak pestoval v rôznych regiónoch, v pôvodných britských kolóniách. Vojak Putnam priniesol semená tabaku do Connecticutu po vojenskej službe na Kube v roku 1762.

Po revolúcii vznikli v Novom Anglicku, v Pennsylvánii a v New Yorku tabakové továrne. Slovo „stogie“ (cigara) je odvodené od mesta Conestoga, Pennsylvánia.

Fajčenie cigár malo dramatický nárast počas občianskej vojny v Amerike. Mnohé obalové listy na cigary boli z domáceho tabaku a kubánsky tabak tvoril náplň cigár. Politický prevrat na Kube v roku 1800 donútil mnohých výrobcov emigrovať do USA. Prvá revolúcia na Kube v roku 1895 oslobodila krajinu spod nadvlády Španielov. Jose Marti podporovaný Teodorom Rooseveltom a známi „Rough Rideri“ viedli túto vzburu.

Cigara a mýtus o bohatstve a moci bol v modernej dobe spopularizovaný mnohými známymi osobnosťami vo filme a politike, u nás i v zahraničí: Bogart, Milton Berle, Edward G. Robinson, George Burns, MacArthur, Einstein a snáď najznámejší človek minulého storočia Sir Winston Churchill.

Popularita a vytríbenosť tabakových výrobkov v USA značne vzrástla a v roku 1990 zaznamenali cigary predaj výrazný nárast.

V súvislosti s užívaním tabakových výrobkov je veľa rozporov, avšak kvalitné cigary ako luxusný produkt, sa v Amerike zdajú byť bezpečné.

jasmin

Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial