Cigary a tabakový červotoč

Lasioderma serricorne, známy aj ako tabakový, cigarový a cigaretový červotoč, ktorý môže zdevastovať kvalitné cigary.

Vajíčka chrobákov sú prítomné v tabaku, ale aj v potravinách. Môžeme ich nájsť v prostredí, kde je teplota nad 18˚C. Obyčajne sa liahnu pri teplotách nad 23 °C a pri vysokej vlhkosti.

Ich vývoj prejde štyrmi štádiami (vajíčko – larva – kukla – dospelý jedinec), štádium larvy je pre fajčiarov najviac zničujúce. Z vajíčka sa vyliahnu za 6-10 dní, po dosiahnutí určitej teploty. Larva sa živí cigarami zhruba 5 až 10 týždňov. Cigary cena ktorých bola vyššia a tešili ste sa na ne sú potom posiate dierami a vyzerajú ako ementál. Potom sa larva zakuklí a neskôr premení na dospelého jedinca. Bohužiaľ, v čase keď dospejú a vylezú už porobili veľké škody. Dospelý chrobák má dĺžku 2 až 3 mm a je zafarbený hnedo-červena.

Pre každého fajčiara sú tieto chrobáky nočnou morou, ale je tu niekoľko rád, ako ochránite váš tabak.

Zničenie červotočov

  1. Najskôr izolujte všetky cigary, ktoré sa môžu kontaminovať. Vyberte cigary z humidoru a skontrolujte každý centimeter štvorcový. Tabakový červotoč sa prehryzie aj cez celofán, plastovú fóliu a céder. V prípade pochybností, predpokladajte, že všetky cigary sú nimi zamorené. Tip: chrobáky zanechávajú okrem otvorov, po sebe aj prach. Kde je prach, tam budú aj chrobáky!
  2. Oddeľte svoje zamorené cigary do uzatvárateľného vrecúška a umiestnite ich do mrazničky. Teplota okolo -17°C zničí vajíčka, larvy aj dospelé jedince. Je to však pre cenné cigary hrubé zaobchádzanie, žiaľ, okrem dezinfekcie chemikáliami, neexistuje iná alternatíva.
  3. Po troch dňoch v mrazničke, ponechajte vaše cigary v chladničke na najbližších 24 hodín, aby predišli teplotnému šoku a tým ďalšiemu poškodeniu.
  4. Po tomto kroku vyčistite humidor.
  5. Vždy udržujte teplotu v humidore pod 23˚C.

jasmin

Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial