Čistenie a údržba fajky

Aby každé fajčenie bolo potešením od začiatku do konca, je potrebné pravidelne vyčistiť fajku. Je to efektívne, pokiaľ sú zvyšky tabaku ešte vlhké. Ako prebieha šistenie a údržba fajky?

  • Po dofajčení spravte tri až štyri silné údery na koniec náustku, aby ste sa zbavili zvyškov tabaku. Buďte opatrní, pretože popol a kúsky tabaku môžu poriadne zašpiniť vaše nohavice! Keď sa nástavec upchá a nie je jednoduché ho prefúknuť, nechajte fajku vychladnúť. Potom môžete rozobrať fajku bez poškodenia. Je dôležité aby ste nečistili horúcu fajku s náustkom na nástavci, pretože zvyšky vo fajke môžu spôsobiť praskliny a niekedy nenapraviteľné škody.
  • Pokiaľ fajka nemá filter ako napr. ‘Balsa’, najprv spriechodnite fajku čističom fajok od náustku až po fajkovú hlavičku. Pokiaľ má vaša fajka filter, môžete tento krok preskočiť.
  • Potom preložte čistič fajok na polovicu, držiac konce medzi dvomi prstami, takto preleštíte vnútrajšok, kde popol tvorí 1mm-1,5mm nahromadenú vrstvu. Táto vrstva chráni fajku pred veľkou teplotou a zabezpečí vám dlhšie potešenie z fajčenia. Je postačujúce používať jednoduchý čistič fajok, ale z času na čas, je dobré fajku prečistiť hrubším čističom s prídavkom nylonu.
  • Postavte fajku s náustkom hore a hlavičkou dole, takto znížite vlhkosť a zabezpečíte tým prirodzené odparovanie a nechajte ju voľne ležať, kým nevychladne. V žiadnom prípade nie menej, ako hodinu.
  • Odporúčame vymeniť filter po dvoch až troch fajčeniach. Nasýtenie filtra môže závisieť od typu tabak do fajky, ako aj spôsobu fajčenia. Keď je náustok odstránený, máte možnosť vyčistiť fajku čističom.

Pravidelné čistenie: S odstupom času a fajčenia, fajka môže stratiť svoj lesk, ktorý si vás získal pri výbere z tisícok ďalších fajok. Navyše s horením tabaku, fajková hlavička stmavne od uhlíka, nikotínu a dechtu, ktorý sa uloží v nástavci/v náustku. Pokiaľ má fajka gumený náustok, môže zožltnúť od síry dôsledkom používania a vystavenie svetlu. Tu je niekoľko rád od Savinelliho.

Kedy (a ako) rozobrať hlavovú časť od náustku Ako sme už zdôrazňovali, krátko po dofajčení, aby sa predišlo zmenám v rôznych častiach fajky, sa doporučuje, oddeliť náustok od fajkovej hlavičky otáčaním v smere hodinových ručičiek. Podobne sa nasadí náustok späť. Tým, že časti oddeľujete od seba v smere závitov, zabránite neskoršiemu prasknutiu fajky.
Pokiaľ sa náustok pevne drží fajkového nástavca, alebo je ho len ťažké odstrániť, nepoužívajte veľkú silu na oddelenie. Jeden spoľahlivý trik je, že teplú fajku dáte vychladnúť do mrazničky. Fajku zabaľte do vrecúška, čím ju ochránite pred vlhkosťou a potravinami a nechajte ju v mrazničke asi na 10 minút. Keď vychladne, už nebudete mať problém s odstránením náustku.

Odstránenie nahromadených nečistôt ‘Nikosolvolom’ a sprejmi na fajky:
Už sme hovorili o usadeninách vo fajke, ktorú fajčíte. Použitím ‘Nikosolvolu’ sa môžete zbaviť nánosov v hlavičke a náustku. Pokiaľ je to nutné, okraj náustku opatrne očistite mäkkou handričkou. Pri bežnom používaní, namočte jemnú kefku a vyčistite ňou nástavec náustku. Pokiaľ je fajka stále znečistená, nechajte kefku na pár minút v roztoku a použite novú kefku. Potom fajku nechajte vysušiť.
Používanie sprejov na fajky je veľmi rýchle a jednoduché: vystriekajte vnútrajšok fajky, potom použite kefku. Opakujte tento krok, až kým sa nezbavíte všetkých nánosov. Keď ste skončili, nechajte fajku pár hodín na pokoji.
Poznámka: nepoužívajte tieto produkty na náustky z akrylu.Leštidlo na fajky:
Pokiaľ často fajčíte, drevo z ktorého je fajka vyrobená stratí lesk, môžete ho však rozjasniť leštidlom, ktoré na fajku jemne natriete a následne utriete čistou handričkou.

Leštidlo na nástavce:
Keď ebonitový náustok vykazuje známky používania, môžete obnoviť jas mäkkou handričkou a pastou. Občas nástavce utrite len čistou handričkou. Keď nebudete s výsledkom spokojní, postup opakujte.

Zázračná handrička:
Má podobný efekt ako leštenie voskom, ale táto handrička je nasiaknutá so silikónovým voskom a carnaubským voskom a môžete ju použiť aj 1000 krát. Handrička je z nasiaknutej strany béžová a z druhej strany modrá. Jednou stranou handričky natrite fajku a druhou (modrou) stranou ju vyleštite, výsledný efekt vás prekvapí.

Nástroj na čistenie fajok tzv. pipe tool:
Pokiaľ je nahromadená vrstva uhlíka príliš hrubá dôsledkom častého fajčenia, je vhodné použiť túto pomôcku. Sú dostupné v rôznych štýloch a dizajnoch, niektoré sú komplikovanejšie, iné jednoduchšie. Dôležité je, aby ste nepoužívali iné nástroje na očistenie. Takto predídete poškodeniu fajky.

jasmin

Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial