Cigary – často kladené otázky

Moje cigary sú príliš zvlhčené. Čo môžem urobiť, aby som obnovil humidor do optimálnych podmienok? Môže byť cigara zachránená?

Vo väčšine prípadov, môže byť cigara zachránená. Prílišné zvlhčenie je problém najmä v lete, alebo v teplejšom, sparnejšom podnebí. Avšak sú spôsoby, ako s tým bojovať a zaistiť, aby váš humidor zostal v najlepšej forme po celý rok.

Pridávanie cédrového dreva do humidoru ( tieto nájdete v mnohých škatuľkách na cigary ), pomáha udržať optimálne hodnoty vlhkosti. Dajte jeden alebo dva pásiky cédrového dreva na spodok humidoru, pásik do stredu a ďalší na vrch a uvidíte, ako hodnota vlhkosti klesá kým cédrové drevo absorbuje prílišnú vlhkosť humidoru. Dávajte na cigary pozor a pridávajte, alebo odstraňujte cédrové drevo pokým nedosiahnete požadované zvlhčenie.

Je jedna vec ktorú by ste nemali robiť a to, jednoducho nechať otvorené viečko humidoru. Toto môže viesť k veľkým výkyvom vlhkosti a zmeniť cigary, ktoré sú príliš vlhké na vyschnuté cigary vo veľmi krátkom čase. Ďalšia vec na zváženie, je počet cigár vo vašom humidore; ak máte veľmi veľkú krabicu obsahujúcu pár cigár, môžu nasať viac vlhkosti ako je ich patričný podiel.

-Aj keď vo všeobecnosti používam gilotínové orezávače, nedávno mi bol darovaný štýlový klinový orezávač. Aký je v tom rozdiel ? Môžem cigaru poškodiť?

Klinové orezávače boli predstavené desiatky rokov dozadu, keď bola priemerná cigara oveľa užšia ako dnes. Boli navrhnuté pre otvorenie väčšieho otvoru na usmernenie dymu, čo je na zváženie pri lonsdale a corona cigarách. Ale vo všeobecnosti nie pri hrubších cigarách ako napríklad robusto. Ako všeobecné pravidlo preferujeme gilotíny, pretože cigary orezané klinovým orezávačom môžu nahromadiť decht, ktorý sa nevytvorí pri použití rovného rezu. Taktiež klinové orezávače majú tendenciu byť nepresné v porovnaní s rovnými orezávačmi a riskujete, že cigaru poškodíte.

Tretí typ orezávača, ktorý sa stal populárnym je vykrajovač na cigary. Tento typ orezávača robí v hlave cigary okrúhlu dierku, má však tiež nevýhody. Je ľahké prepichnúť cigaru príliš hlboko, vytvorením tunela blízko hlavy, čím cigara horúco páli. Taktiež ako s klinovým orezávačom, diera ktorá zostane v hlave cigary, umožňuje aby sa vytvoril decht blízko úst fajčiara, čo zmení chuť cigary alebo ju spraví kyslou – trpkou.

-Všimol som si práškovú hmotu na niekoľkých mojich cigarách. Čo to je? Mal by som mať obavy?

Ak má substancia belavú farbu a môže byť ľahko oprášená z cigár bez toho aby nechávala zvyšky, neobávajte sa. V tomto prípade sa jedná o kryštalizovaný olej, prírodný jav spôsobený tým, že cigara vypotí niektoré oleje, ktoré sú pre tabak základné. Iba oprášte cigaru pred tým, ako sa ju chystáte fajčiť.

Ak je však táto usadenina modrastej farby a necháva na krycom liste škvrny keď prášok otriete, cigara je obeťou plesne. Pleseň je zväčša spôsobená vysokou teplotou a hodnotami vlhkosti, takže udržiavanie humidoru pri optimálnych 70. stupňoch a 70 % vlhkosti, pomôže vyhnúť sa tomuto problému. Pleseň môže byť tiež spôsobená nepoužívaním destilovanej vody vo vašom vlhkostnom zariadení, takže by ste mali poznať aký druh vody používate.

-Občas sa na mojich cigarách objavia diery a videl som nejaké malé chrobáčiky okolo môjho humidora. Čo by som mal robiť?

Chrobáky spôsobujú jeden z najviac ničiacich problémov nájdených v humidoroch, pretože môžu ľahko zničiť zásobu cigár a je ťažké s nimi bojovať. Larvy chrobákov sú mikroskopické a v tabaku sa vyskytujú prirodzene a aj napriek úsiliu výrobcov o kontrolu kvality sú často v cigarách, ktoré sa dostanú na trh. Keď teplota dosiahne 72 stupňov, chrobáky sa môžu vyliahnuť; lezú skrz cigary a vytvárajú tie malé okrúhle diery, ktoré nakoniec zničia spočiatku dobré fajčivo.

Avšak môžeme proti nim bojovať ostražitým sledovaním teploty humidoru a možno inštalovaním pasce na chrobáky vo vašom humidore. Dodatočne môže byť larva chrobáka zabitá zmrazením cigár. Proste ich dajte do mrazničky na tri dni, potom ich presuňte na jeden deň do chladničky. Po tom, ako ste cigary zmrazili, postarajte sa, aby ste ich pomaly aklimatizovali na znovu zvlhčenie, aby náhodou krycí list cigary nepraskol.

Iné chrobáky, na ktoré môžete príležitostne naraziť sú roztoče – malý, biely hmyz, ktorý je často výsledkom otvorenia čerstvej drevenej škatule cigár. Dobré správy sú, že tieto roztoče cigarám neublížia a nežijú dostatočne dlho na to, aby vážne poškodili humidor.

-Môj trafikant predáva mnoho cigár stlačených v krabičke. Prečo toto výrobcovia robia? Je nejaká výhoda v cigarách stlačených v krabičke, pred zaoblenými cigarami?

Stláčanie do krabičky je štýlové rozhodnutie a nerobí cigaru ani lepšou ani horšou v porovnaní so zaoblenou cigarou. Veľa ľudí uprednostňuje povrch cigary stlačenej v krabičke a niektorí výrobcovia majú pocit, že stláčanie do krabíc môže napraviť potenciálne chyby pri zhotovení. Ale to, či preferujete tento štýl cigár, je estetické rozhodnutie. Stláčanie do krabičiek nehovorí nič o kvalite cigary, ani o osobe, ktorá ju fajčí.

-Aký je pre mňa najlepší spôsob, ako moje cigary vyzrejú?

Mnoho zberateľov si zvolí vyzrievanie cigár v krabiciach, skladovaním podobných cigár spolu. Taktiež je dobrý nápad nechať cigary zrieť pri trochu nižšej teplote a stupni vlhkosti ako je normálne a potom presunúť vyzreté cigary do humidoru keď ste pripravení začať ich fajčiť.

Mnoho značiek cigár, najmä kubánske cigary sú dostupné vo výkladných skriniach, kde sú cigary zviazané spolu stuhou v štruktúre, v ktorej majú ideálne podmienky na zrenie a dlhodobé skladovanie. Kým zrenie cigár v krabičkách je určite prijateľné, toto fajčivo zabalené v skrinkách vytvára ešte príťažlivejších vyzretých kandidátov a preto majú často na aukciách nastavenú vyššiu sumu.

-Mnoho cigár je predávaných v jednotlivých celofánových prebaloch. Mám celofán odstrániť pred uložením cigár do môjho humidoru? A čo s tubami a páskami? Je najlepšie skladovať cigary „nahé“?

Celofán slúži na mnoho účelov pre cigary – v štátoch, ktoré vyžadujú aby každá cigara mala upozorňujúci štítok je oveľa jednoduchšie takéto upozornenie vykonať a zabraňuje poškodeniu cigár pred neprimeraným zaobchádzaním v obchodoch s cigarami. Ale len čo ste si kúpili cigaru a dávate ju do svojho humidoru, odporúčame, aby ste celofán odstránili. Celofán zabráni vlhkosti aby sa dostala k cigarám a zistíte, že cigary zareagujú na vlhkosť lepšie ak bude prebal odstránený. To isté platí pre cigary v tubách, či už sklenených, alebo hliníkových; tieto tuby kompletne izolujú cigaru pred vlhkosťou ak sú ponechané. Ak však máte v úmysle vaše cigary prenášať (napríklad vo vrecku kabátu), je dobre ak si odložíte pár túb alebo celofánových prebalov, na ochranu cigár pri prenášaní.

Pokiaľ ide o pásky, je to záležitosť osobného výberu. Niektorí ľudia ich radi odstránia, ale ak je to možné, všeobecne sa snažíme nechať pásky na mieste (samozrejme mimo ochutnávacích postupov). Identifikovanie cigár je omnoho jednoduchšie a taktiež to zabraňuje mimovoľnému poškodeniu krycieho lista cigary, čo sa môže stať keď odstraňujete pásku.

-Môžem použiť zapaľovač zippo na zapálenie cigary?

Pravdepodobne to nie je vaša najlepšia voľba. Odporúčame používať drevené zápalky, alebo ešte lepšie, pásiky cédrového dreva nazývané triesky. Tieto zapália vašu cigaru bez prenesenia chuti alebo zápachu oleja, ktorý sa nachádza v zapaľovači. Ak chcete pre cigary používať zapaľovač, odporúčame taký, ktorý používa bután ako palivo, pretože tieto typy zapaľovačov sú bez zápachu. Najlepšie sú dvoj až štvor-tryskové zapaľovače, ktoré rovnomerne zapália cigaru. Avšak niektorí fajčiari trvajú na používaní Zippo zapaľovača, ktorý má sentimentálnu hodnotu. Ak ste jedným z týchto ľudí, uistite sa, že keď zapaľujete cigaru, oheň zo Zippa sa nedotkne päty cigary. Keď je cigara zapálená, môžete do nej raz (iba raz) vyfúknuť smerom von aby ste ju prečistili od nečistôt spôsobených tekutinou zo zapaľovača.

-Môj starý otec si stále namáča svoje cigary do koňaku alebo rumu. Je to dobrý nápad? Prečo ma pred tým môj trafikant varuje?

Váš starý otec to pravdepodobne začal robiť už pred desiatkami rokov, keď boli posielané cigary suchšie a technológia zvlhčenia nebola taká, ako dnes. Namáčanie cigár v tých rokoch pomáhalo k dodaniu vlhkosti suchej cigare. Dnes sú však cigary všeobecne posielané a skladované v optimálne vlhkých podmienkach a namáčanie cigary do koňaku alebo rumu, poslúži iba k tomu, aby bola vaša cigara premočená. Naviac, fajčivo nebude chutiť ako to, do čoho bolo namočené. Ako ďalší dôvod prečo veľmi odporúčame nechať koňak alebo rum v pohári, je vychutnať si ho spoločne s cigarami.

-Bolo mi povedané, že by ste mali cigaru vyfajčiť len do polovice. Je to pravda?

Tu je zlatým pravidlom, že cigara je dofajčená kedykoľvek, keď vám už ďalej nechutí. Ale ako všeobecná mravná zásada, cigary sa fajčia asi od polovice do dvoch tretín smerom dolu. Dôvodom je, že cigara sa stane horúcejšou a intenzívnejšou, čím nižšie ju ďalej fajčíte, jej chuť sa mení, ako sa decht a vlhkosť nahromadí blízko hlavičky cigary. Vyfajčite ju príliš nízko a riskujete zničenie tej úžasnej chuti, ktorú ste si vychutnávali. Ale toto je iba odporúčanie – ak si cigaru vychutnávate aj vtedy keď zapálený koniec cigary už páli končeky vašich prstov, pokračujte vo fajčení. Fajčenie cigár je predsa o pôžitku.

jasmin

Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial