Výroba cigary romeo y julieta – Výlet do Pinar del Río

Pozývame vás na malý výlet do do továrne v Pinar del Rio, pozrieme sa ako prebieha aj výrobný proces cigary romeo y julieta. Urobte si výlet z mesta do relatívne kľudnej západnej časti Kuby.

Auto spomaľuje ako opúšťa hlavnú cestu a pokračuje po poľnej hrboľatej ceste. Prach pod kolesami sa víri, počuť krapľavý zvuk odlamovania kamienkov, mamu kvočku počuť kotkodákať, chrániac svoje potomstvo malých kurčiat vo farmárskej časti Kuby.

Na okraji cesty vidno pole, ktoré je kompletne zahalené bielou textíliou, ako by to bolo prekvapanie čakajúce na malé dieťa jedného chladného vianočného rána. Zničený farmár zovierajúc v ústach cigaru s úzkymi rukami, na ktorých vidno svalstvo, ktoré pripomína mačetu a tvár poznačenú účinkami slnečného žiarenia, odkrýva plachtu. Prechádza sa po svojom tabakovom poli v meste Saint Luis, v slávnom Vuelta Abajo v Pinar del Rio. Pre neho je to len ďalší deň, ale jeho topánky už pochodili tabakové farmy po celom svete.

Na Kube rastú jedny z tých najkvalitnejších tabakov, ktoré však nemôžete vidieť v Havane, obchodnom centre Kuby. Aby ste mohli vidieť kubánske tabakové farmy, musíte ísť na západ, do provincie známej ako Pinar del Rio. Poľnohospodárska časť tvorí najzápadnejších 4200 štvorcových míľ na Kube. Úzky a dlhý kus zeme, ktorá vyčnieva do Mexického zálivu, ponúka nádherný výhľad na továreň cigár, ktorá vyrába značku Trinidad, veľmi dobrý cigarový tovar a jedna z najlepších tabakových krajín vo svete vrátane Cuchillas de Barbacoa, kde je známa tabaková farma Robaina.

Cesta do Pinar del Río zaberie asi dve hodiny cesty autom z Havany, a pretože na kubánskych cestách je redšia premávka, je lepšie sa tam nechať niekým odviezť. Pokiaľ vám motor beží na plných obrátkach, kľudne sa môže stať, že uprostred cesty dostane defekt, a tak miestni ľudia dúfajú, že ich na ceste požiadate o odvoz. Nechajte jazdu na niekoho, kto je zvyknutý na tento druh chaosu na cestách, zapáľte si cigaru a relaxujte- je tu veľa pozoruhodností na ceste smerom na západ.

Továreň Francisco Donatién
Calle Antonio č. 157, Pinar del Río

Známy pre Lanceros cigary, továreň Francisco Donatién factory už nevyrába cigary Vegueros , ale malá fabrika je teraz domovom pre renomovanú značku Trinidad.

Zhruba tretina ľudí čo žije v provincii Pinar del Río, žijú v meste rovnakého názvu a v strede tohto mesta je továreň Francisco Donatién. Budova bola voľakedy väzením, z ktorého neskôr v r. 1960 vznikla továreň na cigary. Po celé desaťročia sa tu cigary vyrábali len na miestnu spotrebu, ale v roku 1990 začala s výrobou Vegueros cigár, ktoré boli tenké a boli netypicky označené bielym a zeleným štítkom.

Stále ešte môžete vidieť fotografie tejto značky cigár v celom závode Francisco Donatien, ale výroba už bola ukončená. Dnes 90% cigár, ktoré sa tu vyrábajú sú značky Trinidad, ktorá sem bola premiestnená z El Laquito (Havana).

Cigary romeo y julieta

(Rovnako ako Vegueros, značka Trinidad je známa pre jej štíhly tvar). Továreň, ktorá vyrába aj značku cigary cigary romeo y julieta, je jedna z najmenších tovární, s 58 rolovačmi cigár.

Francisco Donatién je prístupné pre návštevníkov (vstupné je $10) a je úplne pripravený na turistov—snáď až príliš pripravený. Na rozdiel od iných tovární na cigary, kde máte priamy kontakt s pracovníkmi, turisti tu, sú úplne oddelení od pracovníkov drevenou ohradou, takže výrobu môžete sledovať len s väčším odstupom. Ostatné časti výroby môžete sledovať spoza skiel.

Na nádvorí je menšie miesto vyhradené na predaj kubánskych vlajok a Che Guevara tričiek. Továreň má aj slušnú cigarovú trafiku. Nájdete tu dokonca aj niekoľko starých Vegueros cigár. Zásoby boli veľmi dobré, aj keď niektoré cigary stratili na svojom vzhľade. Pokiaľ tu chcete nakúpiť, vyberte si Trinidad Fundadore, jedna z najlepších kubánskych tenkých cigár, ktorá je vyrobená priamo na mieste, ale my radšej preferujeme nákup na ulici.

Casa del Tabaco
Calle Antonio č. 160, Pinar del Río

Priamo cez ulicu z Francisco Donatien sa predávajú veľmi dobré cigary, lepšie než tie pri továrni. Tento obchod s Casa del Habanom si nezískal uznanie, tak sú tu teraz príjemné relaxačné miesta na fajčenie cigár.

Obchod je veľký, rozľahlý a lákavý, je vyzdobený starými reklamami na cigary, mapami, antickými humidormi rozmiestnenými po celom obchode. Je tu veľký výber humidorov, dobrý výber singlov a v zadnej časti obchodu je terasa s barom. Pokiaľ vám toto nestačí, je tu aj fajčiarsky salón s otvorenou pravou stenou na terasu. Príjemne a pohodlne sa tu dá stráviť voľný čas.

Cuchillas de Barbacoa (Farma Robaina)
San Luís, Pinar del Río

Najznámejšia kubánska tabaková farma leží popri prašnej ceste v San Luís. Farma sa nazýva Cuchillas de Barbacoa, ale všetci ju poznajú pod menom farma Robaina, plantáže patria Alejandrovi Robainovi.

Na rozdiel od továrne Partagás, táto farma nie je oficiálnym turistickým miestom, hoci sa riešilo, že sem zabezpečia autobus, ktorý by priniesol turistov. Napriek tomu si sem ľudia nájdu cestu a recepcia je príjemná. “Robainovci boli vždy známi ako príjemní hostitelia,” hovorí jeden vplyvný Kubánec.

Keď sa ocitnete na zlej prašnej ceste, uistite sa počas jazdy, že vidíte veľké tabakové polia po ľavej strane na prístupovej ceste a na streche veľkým tučným písmom písaný nápis Finca El Pinar Alejandro Robaina.

Alejandro, už žiaľ nie je medzi nami, ale jeho vnuk, Hirochi Robaina, pokračuje v tradícii a víta návštevníkov s rovnakou pýchou a nadšením ako jeho predchodca. Pokiaľ sa rozhodnete prísť sem počas tabakovej sezóny (október až január), môžete vidieť vykúkanie rastlín zo zeme, ale aj ktorékoľvek iné obdobie je vhodné na návštevu tejto krásnej krajiny.

jasmin

Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial