Tabak napriek časom a kultúrami II. – Stredoveká Európa
V predchádzajúcom dieli nášho seriálu o dejinách tabaku sme sa pozreli na to, ako túto čarovnú rastlinu používali domorodí obyvatelia Ameriky. V období kolonizácie sa tabak vďaka námorníkom dostal aj do Európy a jeho popularita sa šírila závratnou rýchlosťou.
Tabak spríjemňoval plavbu moreplavcom
Do Európy priniesli tabak slávni moreplavci a námorníci, ktorí sami fajčeniu rýchlo privykli – spríjemňovalo im totiž dlhé dni strávené plavením sa cez oceány. Španielski a Portugalskí námorníci sa plavili najmä do oblastí Strednej a Južnej Ameriky, kde domorodci fajčili cigary a tak aj námorníci fajčili tabak týmto spôsobom. Moreplavci z Anglicka a Holandska však pôsobili v Severnej Amerike, kde boli na fajčenie tabaku používané drevené fajky a tak aj oni privykli skôr tomuto spôsobu fajčenia. Námorníci postupom času začali tabak pestovať a neskôr sa s ním zoznámila celá Európa a časť Afriky a Ázie. Netrvalo dlho a fajčenie, žuvanie či šňupanie tabaku sa stalo obľúbenou kratochvíľou mnohých šľachticov a bohatých mešťanov. Tabak bol rovnako ako mnohé iné drogy spočiatku považovaný za liek. Niektorí intelektuáli tej doby ho odporúčali ako prostriedok na utlmenie bolesti uší, zubov, kĺbov alebo dokonca aj ako účinný liek proti rakovine.
Prvý obchodník s tabakom bol v Lisabone
Tabak bol Európe prvý raz predstavený okolo roku 1528. Prvý záznam o obchodníkovi s tabakovými listami v Lisabone sa však objavil už v roku 1533. Popularita tejto rastliny sa šírila závratnou rýchlosťou. Nebolo to však kvôli pôžitku, ktorý ľuďom poskytoval ale preto, lebo vtedajší Európania boli presvedčení o jeho liečivých účinkoch. Francúzsky veľvyslanec Jean Nicot priniesol z Lisabonu sušený drvený tabak mladému kráľovi Františkovi II do Paríža s inštrukciami, aby ho používal ako snupaci tabak – mal mu pomôcť utlmiť silné bolesti hlavy, ktorými mladý kráľ trpel. V Paríži sa užívanie tabaku rýchlo stalo módnou záležitosťou a Nicot bol uznávaný ako celebrita. Neskôr po ňom dokonca pomenovali rastlinu Nicotiana tabacum a účinnú látku, ktorú obsahuje nazvali vedci nikotín.
Tabak ľudia fajčili vo forme cigár alebo cez hlinené fajky. Populárnym však bol aj zuvaci tabak, ktorý pomáhal utlmovať bolesti zubov.
Fajčenie sa im nepozdávalo z morálneho hľadiska
Aj napriek tomu, že si tabak našiel v Európe mnohých priaznivcov, nevyhol sa kritike. Mnohým vplyvným osobnostiam tej doby sa fajčenie nepozdávalo najmä z morálneho hľadiska a tak vydávali rôzne zákazy a obmedzenia, alebo naň uvalili závratne vysoké dane. Anglický kráľ Jakub I. sa napríklad v roku 1604 pokúsil obmedziť užívanie tabaku tak, že naň uvalil až 4000% daň. Tento pokus o obmedzenie obchodu s tabakom však nebol úspešný, pretože popularita tabaku rástla závratnou rýchlosťou. Ani niektorým cirkevným hodnostárom sa fajčenie nepozdávalo, pápež Urban VIII zakázal fajčenie tabaku v kostoloch pod prísnou hrozbou exkomunikácie – vylúčenia z cirkvi. Ich snahy však boli zbytočné, pretože tabak si rýchlo našiel miesto v každodennom živote mnohých ľudí a šíril sa ďalej po celom svete.
Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…