Arafatka: V minulosti móda extrémistov, dnes bežná záležitosť

Arafatka, ako ju nazývame my, dostala pomenovanie podľa Jasira Arafata. Ten k jej popularizovaniu výrazne prispel v časoch boja proti židovskej okupácii. Načo slúžila v minulosti a na čo slúži dnes?

Arafatka ako povinná výbava

Univerzálny vynález, takzvaná šatka arafatka, má korene na neďalekom východe. Zatiaľ čo v minulosti tvorila povinnú výbavu turistov a vojakov v Iraku či Afganistane, aby chránila ich hlavu a krk pred silným slnkom a horúcim pieskom, dnes má kopec ďalších využití. Neverili by ste, ale v Európe sa bežne používa aj ako náhrada šálu v zimnom období.

Kúfija, čo je len ďalšie pomenovanie arafatky, má zväčša štvorcový, poprípade obdĺžnikový tvar zdobený hustými strapcami. Jej dĺžka spravidla presahuje 60 centimetrov. A mimochodom, viete vôbec, ako si ju správne nasadiť, respektíve uviazať?

farebné šatky arafatky na bielom pozadí

Ak nie, nič sa nedeje. Postup je maximálne jednoduchý. Len pár minút tréningu postačí na záchranu od nepríjemného faux pas v spoločnosti. Celé viazanie vlastne priamo závisí od vášho módneho vkusu. Prezradíme vám všeobecný postup, akým sa arafatka viaže. Preložte arafatku na polku a vytvorte trojuhoľník. Ten následne prehoďte cez hlavu tak, aby ste mali preponu arafatky na čele. Teraz si zvoľte spôsob, ktorým ju doviažete. Je iba na vás, či si necháte konce voľne pohodené na pleciach, alebo vytvoríte trebárs turban.

A čo farby? Majú svoje opodstatnenie?

Áno. Farby arafatky neodlišujeme iba na základe módnych trendov, čo je práve IN. Líšia sa aj podľa krajiny pôvodu. Ako príklad uvedieme Sýriu či Palestínu. V týchto končinách natrafíte predovšetkým na arafatky v čiernobielej farebnej kombinácií. V iných krajinách sa čierna mieša so žltou či dokonca tyrkysovou. Ako sa hovorí: Iný kraj. Iný mrav.

Základy o arafatkách máme za sebou a veríme, že už nebudete prekvapení, keď v čajovni stretnete niekoho s kusom látky prehodeným cez hlavu. Ak sa pýtate prečo zrovna v čajovni, odpoveď znie preto, lebo práve fajčiari vodnej fajky tvoria cieľovú skupinu výrobcov a predajcov arafatiek. Predpokladáme, že vodná fajka súvisí s ich históriou.

Veronika

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial