Humidory a dozrievanie cigár

Podľa skúsených fajčiarov je starnutie cigár dôležité, pokiaľ chcete získať na ich hodnote. Pri ponechaní cigár vo vašom humidore, môžete zlepšiť vlastnosti a chuť. Rôzne druhy tabaku a ich chute sa ďalej časom zmiešavajú. Cigaroví entuziasti vedia o všetkých pôžitkoch zo starších cigár. Teda jednou z najdôležitejších vecí pri fajčení cigár je skladovanie, na ktoré sú určené humidory. Jemná chuť staršej cigary je potešením a nezabudnuteľným zážitkom, ako víno. Mnoho milovníkov cigár sú toho názoru, že proces starnutia je to, čo robí cigaru dobrou.

Čo je starnutie cigár

Starnutie cigár je obdobie, počas ktorého sú cigary vo vlhčenom a kontrolovanom prostredí, typicky v humidore alebo v tzv. „aging rooms“ (dozrievacích miestnostiach) . V nich ostanú neporušené a môžu v nich dozrievať. Podobne starnú počas výrobného procesu. Niekoľko milovníkov cigár hovorí, že proces starnutia cigár na určitú dobu, je dôležité na rozvoj tých najlepších vlastností a chutí cigary.

Aký dlhý je proces zrenia v humidory

Vhodný čas na dozrievanie cigár je diskutabilný. Neexistujú žiadne pravidlá dokedy by mali dozrievať, aby dosiahli svoj vrchol. Avšak skúsení fajčiari sú toho názoru, že väčšina ručne rolovaných cigár by mali byť vyfajčené v priebehu niekoľkých mesiacov, alebo by mali ostať nedotknuté minimálne rok.

Skoro všetky prémiové cigary chutia lepšie po 1-2 rokoch a niektoré rozvíjajú svoju chuť oveľa dlhšiu dobu. Mnoho milovníkov cigár chcú uchovávať svoje cigary 2-7 rokov-tak dlho ako boli uskladňované a vlhčené, takto cigary naďalej rozvíjajú svoje vlastnosti v humidoroch.

Dokonca sa nájdu aj takí milovníci cigár z iných krajín, ktorí uchovávajú svoje cigary 10 a viac rokov. Hoci je to diskutabilné, pretože je tam riziko, že cigary príliš zostarnú a nie je isté, či si udržia svoju chuť.

Čas na dozrievanie cigár si môžete vybrať podľa osobných preferencií. Niektorí uprednostňujú mladé a čerstvé, kým iní uznávajú dozreté cigary. Existujú aj cigary nízkej kvality, pri ktorých po dozrievaní nepocítite žiadnu zmenu.

Top prémiové cigary po dozrievaní takmer určite budú lepšie a vylepšia svoju chuť, podobne ako aj kvalitné víno po rokoch je viac horké a kyslé, ako mladé nedozreté vína.

Poväčšine cigary z Dominikánskej republiky ktoré sú svetlé, dozrievajú rýchlejšie a ich proces starnutia je 1-2 roky. Cigary ktoré obvykle získajú veľa z dlhšieho dozrievania zhruba okolo 3-7 rokov, majú tendenciu byť hrubšie a viac naplnené, ako napr. kubánske cigary a cigary z Hondurasu.

jasmin

Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial