Stručná história briarových fajok

Tabak sa do Európy dostal po objavení Ameriky a rýchlo sa stal populárnym pôžitkom najmä medzi zámožnejšími vrstvami obyvateľstva. Šľachta a bohatí mešťania si kupovali nádherné fajky na tabak vyrobené z cennej morskej peny. Tieto fajky boli nielen umeleckými dielami vďaka šikovnosti rezbárskych majstrov ale aj cennými zberateľskými kúskami a reprezentačnými predmetmi.

Čo je to vlastne briar a prečo sa z neho vyrábajú tie najlepšie fajky?

Avšak tí, ktorí sa o rozšírenie fajok medzi bežných ľudí zaslúžili najviac – námorníci a cestovatelia, používali fajky vyrobené z pálenej hliny alebo práve z briarového dreva, ktoré ani zďaleka neboli také drahé ako „meerschaumky“. Briar je drevo z koreňa vresovca stromovitého, ktoré je vhodné na výrobu fajok najmä vďaka jeho tvrdosti, no je aj veľmi pekné na pohľad. Koreň musí pred výrobou spĺňať hneď niekoľko podmienok: musí byť pred zberom najmenej 50 rokov starý, mať krásnu farbu a tvar a musí byť dostatočne tvrdý.

blok briarového dreva na drevenom podklade

Legenda o briarovej fajke

Legenda vraví, že prvú briarovú fajku si nechal vyrobiť francúzsky výrobca fajok, ktorý si počas náboženskej púte na ostrov Korzika rozbil svoju drahú fajku z morskej peny. Ako dočasnú náhradu mu vraj miestny farmár vyrezal fajku z briarového dreva a Francúz si ju hneď veľmi obľúbil. V skutočnosti si však autorstvo prvých briarových fajok nárokovalo množstvo remeselníkov po celej Európe a pravdu už sa asi nikdy nedozvieme. Je ale veľmi pravdepodobné, že keby v polovici 19. storočia nezačali vyrábať primárne fajky z tohto typu tvrdého dreva, tak by tradícia klasickej fajky na tabak asi neostala zachovaná. Drahé fajky na tabak z morskej peny si totiž valná väčšina obyvateľstva nemohla finančne dovoliť a po zákaze exportu morskej peny do Európy ich cena ešte viac stúpla. Naproti tomu fajky z pálenej hliny alebo porcelánu boli rozbitné a ani lahodnosť dymu sa nedala s tými briarovými porovnať.

fajka na tabak vyrobena z briaroveho dreva na drevenej podlozke

Ku krásnej briarovej fajke patrí samozrejme aj vhodné púzdro, aby fajka bola dobre prenosná neodrela a nepoškriabala sa a aby sme zabránili jej znečisteniu. Najlepšie púzdra sú také, v ktorých je zároveň aj priečinok na fajkovy tabak a fajkové čističe – máte tak vždy všetko potrebné po ruke.

Veronika

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial