Ako zafarbiť vašu fajku z morskej peny

Táto fajka sa farbila 140 rokov!

Fajčenie fajky je povinné!

Najlepším spôsobom ako sfarbiť vašu fajku je fajčiť ju. Niektoré metódy sú však lepšie ako iné. Čítajte ďalej a dozviete sa viac!

Odvtedy, čo sa morská pena používa ako materiál pre výrobu fajok na jemný tabak do fajky, sú ľudia fascinovaní farbením fajka z morskej peny. Tento článok v New York Times z 24.12.1911, hovorí o predajcovi tabakových výrobkov, ktorý nariekal nad úpadkom biznisu kvôli strojom schopným zafarbiť fajku lepšie a lacnejšie. Kedysi to bol totiž práve on, kto farbil fajky z morskej peny ich fajčením pre ľudí, ktorí mali viac peňazí ako času.

Fajky z morskej peny nadobúdajú svoju farbu vďaka poréznemu charakteru minerálu. Pri fajčení tabaku kameň absorbuje kvapalné látky, decht a iné materiály vytvorené počas fajčenia. Tieto materiály sú priťahované ku povrchu fajky, ktorý je pokrytý voskom. Kedysi boli fajky utesnené čímkoľvek, napríklad olejom zo spermií veľrýb. Je však mimoriadne náročné vyrábať tento olej vo väčších množstvách, preto sa dnes fajky z morskej peny pokrývajú použitím rôzneho množstva včelieho vosku a parafínu.

  • Kľúčom na zafarbenie Vašej fajky je FAJČIŤ JU! Fajčite ju často. Jednou z bežných techník farbenia fajky z morskej peny, je fajčiť ju denne toľko, koľko ste schopný, po dobu dvoch týždňov, a potom ju na istý čas odložiť. Fajka by potom mala byť, kvôli absorbovaniu rôznych kvapalných látok, ťažšia. Odležanie fajky umožňuje voskovému povrchu vytiahnuť farbu na povrch, presne tam, kde ju chcete mať.
  • Nebojte sa dotknúť sa hlavičky fajky holými rukami pokiaľ ich nemáte špinavé, alebo ak hlavička nie je príliš horúca na dotyk. Špina z rúk môže na fajke vytvoriť škvrny, pretože vosk z rúk vyťahuje špinu, pričom ak je hlavička fajky horúca, Vaše prsty na nej môžu zanechať odtlačky. Hlavičku Vašej fajky by ste však nikdy nemali nechať príliš horúcu na dotyk (pozri nižšie).
  • Čím je hlavička fajky chladnejšia (resp. čím je chladnejší vosk), tým je schopnosť vytiahnuť farbu na povrch fajky lepšia. Ak je Vaša fajka pri fajčení príliš horúca, voskové pokrytie sa môže stratiť, čo bude mať za následok, že farba sa už viac nedostane na povrch hlavičky fajky.

Predstavte si fajku zafarbenú na príkaz Cisára do 15 dní.

Je jasné, že nie všetci máme k dispozícii také zdroje ako ruský Cisár. Článok NY Times opisuje ako Cisár, ktorý chcel darovať jednému umelcovi do 15 dní fajku, prikázal svojej palácovej stráži „Pod trestom obesenia, nikto nebude fajčiť inú fajku, ako túto“. Spoločné úsilie mužov malo za následok zafarbenie fajky na tmavohnedo, čoho dosiahnutie by inak trvalo 5 rokov.

Len 6 mesiacov prinieslo tieto výsledky!

Niektorí ľudia obhajujú použitie „farbiacej hlavičky“ alebo podobného zariadenia pre zabezpečenie lepšieho odvodu tepla z hlavičky, no my sme zistili, že uspokojivé výsledky prináša aj fajčenie z vrchu hlavičky fajky. Ak máte fajku z Palisandru, musíte ju najprv zafajčiť tak, že budete do hlavičky pridávať postupne stále viac tabaku. Avšak, pri fajke z morskej peny sa takto v hlavičke vytvorí viac tepla ako je potrebné, takže je lepšie ju hneď naplniť tabakom až po vrch hlavičky. Týmto sa zaistí, že farba sa dostane aj na vyššie časti hlavičky.

Aj keď zafarbená fajka je skvelým ukazovateľom Vašej lásky k nej, nefajčite fajku len kvôli získaniu farby. Vaša fajka by Vám mala poskytnúť hodiny pôžitku, dávajte teda pozor, aby ste sa nestali otrokom fajky, len preto aby ste ju zafarbili.

Zdroj:New York Times vydanie 24.12.1911

jasmin

Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial