Aké sú zdravotné riziká Shishe?

„Vodná fajka škodí rovnako ako cigarety!“ Pravda alebo mýtus?

Vodná fajka a zdravie

Shisha je vodná fajka, ktorá umožňuje človeku fajčiť tabak, často kombinovaný so sladkými príchuťami, ako sú jablko, čokoláda, kokosový orech, sladké drievko alebo melón. Ľudia používali vodné fajky po stáročia v starovekej Perzii a Indii. Dnes ľudia často fajčia vodnú fajku v skupine priateľov, doma, v kaviarňach a salónikoch alebo v čajovniach.

„Iné názvy vodnej fajky: shisha, hookah, water pipe“

Niektorí ľudia majú mylné predstavy, že fajčenie vodnej fajky nie je škodlivé pre ich zdravie alebo nie je také nebezpečné ako iné druhy fajčenia. V tomto článku sa pozrieme na zdravotné riziká spojené s fajčením vodnej fajky. Vodná fajka má niekoľko univerzálnych komponentov, vrátane vázy na vodu, kovového tela, korunky s otvormi v spodnej časti a flexibilnú hadicu s náustkom. Zariadenie pracuje tak, že spaľuje drevené uhlie, ktoré potom spáli tabakovú zmes a ohrieva vodu. Dym, ktorý drevené uhlie vytvára, sa pri fajčení pohybuje cez tabak, cez vodu a hadicu až k náustku. Použitie vodnej fajky vystavuje osobu tabakovému dymu, ktorý obsahuje škodlivé zložky, ako je oxid uhoľnatý. Voda vo vodnej fajke tieto zložky neodfiltruje. Dokonca aj keď človek nefajčí priamo z vodnej fajky, ale nachádza sa v jej blízkosti, môže vdychovať dym z priestoru, čo sa považuje za pasívne fajčenie.

Niektoré z potenciálnych efektov vodnej fajky na zdravie:

  • komplikácie pľúcnych funkcií ako je napríklad chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) a bronchitída.

  • zvýšené riziko srdcových ochorení

  • zvýšené riziko rakoviny, najmä rakoviny pľúc, hrdla a úst

  • predčasné starnutie pokožky

  • zvýšené riziko infekčných ochorení ako je mononukleóza a orálny herpes

Ľudia sa môžu navzájom nakaziť vírusmi a baktériami v prípade, že zdieľajú jeden náustok, bez použitia s jednorazovým hygienickým náustkom.

Vodná fajka verzus cigarety

Podľa centier pre kontrolu a prevenciu chorôb, má fajčenie tabaku cez vodnú fajku niekoľko rovnakých rizík, ako fajčenie cigariet. Napríklad tabakový dym stále dodáva nikotín, vysoko návykovú látku. Zároveň fajčenie shishe vyžaduje spaľovanie uhlia, ktoré spolu s tabakom vytvára výpary, ktoré môžu byť rovnako toxické ako dym z cigariet. Ľudia, ktorí používajú vodnú fajku môžu byť vystavení toxínom v dyme po dlhšiu dobu, ako keby fajčili cigarety. Podľa centier pre kontrolu a prevenciu chorôb, si človek z cigarety potiahne v priemere 20 krát, ale z vodnej fajky môže potiahnuť aj 200 krát, vzhľadom na to, že fajčenie shishe trvá približne hodinu.

„Existuje tabak do vodnej fajky bez nikotínu?“

Pre zníženie rizika vzniku návyku na nikotín sa odporúča fajčiť aspoň beznikotínové náhrady do vodnej fajky, namiesto tabaku. Existuje množstvo vaporizačných náhrad ako napríklad kamienky do vodnej fajky, pasty a gély do vodnej fajky s 0% obsahom nikotínu. Rovnako bezpečnejšou alternatívou pre drevené rýchlo zápalné uhlie je kokosové uhlie. Rýchlozápalné uhlie navyše obsahuje síru, aby ich bolo možné zapáliť zapaľovačom.

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb tiež odporúča, nekupovať vodnú fajku z neoverených zdrojov a dovoleniek. Spolu s fajkou si môže človek priniesť domov aj zahraničné choroby. Lacné fajky z dovolenky (Egypt, Turecko a pod.) sú vyrábané zo zliatiny rôzneho kovového odpadu a nerazučia vám zdravodnú nezávadnosť.

Zaujal vás článok a máte záujem o kúpu vlastnej vodnej fajky? Kliknite na odkaz a môžte vyberať! ⇒ vodne fajky predaj

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/

Článok pre vás prirpavila: Nina „FLOFLO“

Veronika

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial