Ako vyčistiť fajku? Prezradím vám, ako to robia majstri svojho fachu!

Ako vyčistiť fajku? To je otázka, na ktorú musíte poznať odpoveď skôr, ako si tú svoju “vyvolenú“ prvýkrát zapálite. V opačnom prípade si koledujete o problém – a vôbec nie malý. Ostrieľaní fajkári sa teraz zaručene pousmiali. Je to v poriadku, za ich úsmevom je totiž určite schovaných niekoľko viac či menej humorných príhod, roky praxe a hromada skúseností. Fajky majú v ich svete výsostné postavenie – sú to dámy, ktoré si vyžadujú more pozornosti, starostlivosti a lásky. Skúsený fajkár vie, že ak svojej fajke dopraje všetko potrebné – ona mu to tisíckrát vráti. Chcete si aj vy užiť svoju fajku naplno? Prezradím vám, ako na to!

Bez fajkového príslušenstva sa nepohnete z miesta!

V prvom rade musíte mať poruke kvalitné fajkové príslušenstvo. Nemajte strach, váš overený smokeshop má v ponuke všetko, čo budete potrebovať – je to otázka niekoľkých kliknutí. Základným vybavením je fajkový príbor – malý trojdielny kovový nástroj, ktorý sa skladá z lyžičky, dusítka (napchávatka) a tyčinky. Nevyhnutné sú aj fajkové kefky a fajkové tyčinky, určené na čistenie vnútorných a menej dostupných častí vašej fajky. Fajkové kefky majú kónický (kužeľovitý) tvar, aby boli univerzálne použiteľné v širších, ale aj užších priestoroch. Ich základom je tenký ohybný drôtik, ktorý má na jednom konci štetinky.

Fajkové tyčinky sú tenšie, ohybné a veľmi jemné, majú väčšinou bavlnenú povrchovú úpravu. Ich vysoká absorpčná schopnosť zaručí precízne a dokonalé vyčistenie aj tých najskrytejších miest vašej fajky. Nesmiete zabudnúť na fajkový výstružník, ktorý sa používa na úpravu karbónovej vrstvy (nespáliteľných uhlíkových usadenín) v hlavičke fajky. Je kovový, čiastočne nastaviteľný – vyberiete si ho podľa priemeru vašej fajkovej hlavičky. Napokon je tu ešte fajková kozmetika – fajkový vosk a fajková leštiaca pasta na ošetrenie a konzerváciu povrchu fajky.

Fajka zhasla. Pripravte sa, začíname!

Fajku sa odporúča vyčistiť po každom jednom fajčení. Nie však hneď! Je potrebné chvíľu počkať, kým celkom vychladne. Nie zas pridlho, aby zvyšky nespáleného tabaku v hlavičke celkom nezaschli – ťažšie sa potom odstraňujú. Tabakovú komoru vyčistite lyžičkou fajkového príboru, po odstránení hrubších nečistôt ju riadne vytrite bavlnenou utierkou. Zvyšky tabaku nikdy nasilu nevyklepávajte! Fajka by mohla prasknúť – a je po paráde.

Vyvarujte sa najčastejšej chyby začiatočníkov!

Pri čistení hlavičky venujte pozornosť kontrole karbónovej vrstvy. Jej odporúčaná hrúbka je 1 až 2 milimetre, musí ostať zachovaná z dôvodu ochrany fajkovej hlavičky pred vysokou teplotou a prepálením. Fajkový výstružník v tandeme s vašou šikovnosťou si s jej úpravou hravo poradia. Vložte ho do fajkovej hlavičky a nastavte potrebnú veľkosť záberu. Fajkový výstružník budete otáčať v smere hodinových ručičiek a odoberať z hrúbky karbónovej vrstvy do momentu, kým nedosiahnete jej požadovanú hrúbku. Z hlavičky vysypte oškrananú špinu a vyfúknite z nej drobné čiastočky zbrúseného karbónu. Tabakovú komoru poriadne vytrite bavlnenou utierkou – a hotovo. Začiatočníkom sa niekedy stáva, že karbónovú vrstvu oškrabú príliš, alebo úplne – čo je nesprávne. Až sa vám to stane – nezúfajte, nie je to koniec sveta. Vaša fajka bude musieť prejsť minimálne 14 dňovým procesom postupného zafajčovania, kým ju budete môcť znovu normálne používať.

Smelo pokračujte, rozoberáme posledné kúsky!

Jemným pootočením a opatrným ťahom oddeľte náustok od nástavca. Pozor, dôležitá je technika – nie sila! Ak je v náustku filter, vyhoďte ho. Vnútro náustku vyčistite fajkovou tyčinkou, vonkajšiu časť utrite do bavlnenej utierky. Dymový kanálik dôkladne vyčistite fajkovou kefkou, na dočistenie sa výborne hodí fajková tyčinka. Zvýšenú pozornosť si vyžaduje čap – miesto spojenia náustku a nástavca.

Ide vám to výborne, môžete začať skladať!

Nasleduje vloženie nového filtra do náustku. Použitý filter do vyčistenej fajky nikdy opakovane nevkladajte! Je plný vlhkosti, častíc spáleného tabaku, dechtu a nikotínu. Pri vkladaní nového filtra dbajte na to, aby jeho keramická koncovka smerovala ku hlavičke fajky a plastová koncovka ku náustku. Uvažujete správne – keramická časť chráni filter pred vysokým teplom prúdiacim z hlavičky pri ťahu fajkára. Ak má fajkový filter oba konce keramické – máte samozrejme o problém menej. Náustok so založeným filtrom spojte s nástavcom a fajka je zložená. Teraz naneste fajkový vosk, alebo fajkovú leštiacu pastu. Rovnomerne rozotrite a nechajte chvíľu zaschnúť. Nakoniec celú fajku dôkladne preleštite čistou bavlnenou utierkou a uložte ju odpočívať do stojana.

Ako vyčistiť fajku som prezradil – tajomstvo fajkových virtuózov je odhalené!

Na úplný záver vytiahnem z talóna už len dve posledné, ale veľmi dôležité rady. Každú fajku fajčite iba raz denne – ostatok času musí schnúť a odpočívať. Do každej fajky používajte len jeden druh tabaku, aby sa vám arómy a chute nemiešali. A to už je nateraz skutočne všetko. Dúfam, že som pomohol a teším sa na stretnutie pri ďalšom článku!

Článok pre vás pripravil Vojtech

Vojto

Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial