Elektronická cigareta a jej vplyv na naše zdravie

Elektronická cigareta, e-cigareta alebo aj vape je batériou poháňané zariadenie, ktoré zahrievaním tekutiny (e-liquidu) vytvára hustú paru. E-liquid spravidla obsahuje propylénglykol alebo rastlinný glycerín, vodu a príchuť. Môže obsahovať aj nikotín, alebo napríklad CBD (ktoré však na Slovensku nie je legálne). V niektorých amerických štátoch, v ktorých je marihuana legálna sa dokonca predávajú aj liquidy s obsahom THC.

Elektronická cigareta je módna záležitosť

Prvý raz sa e-cigarety objavili na čínskom trhu v roku 2004 a dnes sa tešia veľkej popularite po celom svete. Ich veľkou výhodou je, že pomohli mnohým ľuďom prestať fajčiť, no ich skutočné účinky na ľudské zdravie nám ešte nie sú úplne známe. Kvôli ich údajnej neškodnosti začínajú mladí ľudia po celom svete „vapeovať“ aj napriek tomu, že by klasický cigaretovy tabak nikdy nefajčili. Z vyfukovania veľkých oblakov dymu sa postupne stala módna záležitosť, ktorá však podľa najnovších štúdií môže byť zdraviu škodlivá.

SmokeMagSk: vape
Je vape škodlivý?

Pľúcne ochorenia spájané s vapeovaním

Z výskumov z posledného roka, vedených americkými lekármi vyplýva, že asi dvesto užívateľov elektronických cigariet v poslednej dobe ochorelo pľúcnymi chorobami. Toto číslo stále rapídne rastie. Pľúcne ochorenia spájané s vapeovaním sa týkajú najmä teenagerov a mladých dospelých. Symptómy sa u pacientov začali objavovať postupne – spočiatku sa prejavila dýchavičnosť a/alebo bolesti na hrudi, neskôr sa objavili problémy s dýchaním, ktoré viedli až ku hospitalizácii.

Spôsobujú E-liquidy problémy?

Odborníci si nie sú istí tým, či tieto ochorenia spôsobilo práve používanie e-cigariet. Je však vysoko pravdepodobné, že chemikálie, ktoré sa pri zohrievaní e-liquidov vylučujú majú dráždivý charakter a môžu niektorým ľuďom spôsobovať alergické a imunitné problémy. Stále však nie je jasné, do akej miery môže vapo spôsobiť pľúcne choroby, alebo ktorí užívatelia sú v najväčšom ohrození. Existuje totiž množstvo nezodpovedaných otázok, na ktoré vedci získajú odpovede až po dlhodobejších pozorovaniach a výskumoch.

zena fajci vape

Fajčenie nie je nikdy bez rizika

Mnohí lekári a vedci preto odporúčajú, aby sa ľudia fajčeniu elektronických cigariet radšej vyhýbali. Minimálne dovtedy, kým nebudeme vedieť viac o ich potencionálne škodlivom vplyve na naše zdravie. V súčasnosti sa totiž nedá zaručiť, že je fajčenie elektronických cigariet naozaj bez rizika.

Zdroj informácii: https://www.health.harvard.edu/blog/can-vaping-damage-your-lungs-what-we-do-and-dont-know-2019090417734

Veronika

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial