Šnupací tabak ( snuff ) – zrodenie legendy

Šnupací tabak, resp. snuff, ako plnohodnotný člen tabakovej rodiny, má svoj pôvod v Amerike, odkiaľ bol koncom 15. storočia do Európy privezený objaviteľom moreplavcom Krištofom Kolumbom. Pôvodní americkí Indiáni tabak okrem klasického fajčenia aj šnupali, čím dokázali znásobiť pôžitok, ktorý im jeho užívanie prinášalo. Takto dovezený tabak sa spracovával najprv Španielsku, veľmi rýchlo sa však rozšíril do celého sveta, kde si našiel množstvo priaznivcov. Takže môžeme smelo prehlásiť, že aj šnupací tabak je Američan.

Renesancia starej klasiky

Mnohým z vás možno utkveli pamäti momentky z filmov pre pamätníkov, kde si kultivovaní páni rokoch na chrbát ruky občas nasypali kúsok šnupacieho tabaku, ktorý následne silno vdýchli nosom. Potom väčšinou nasledovalo kýchnutie a veľavravný, blažený výraz v ich tvári svedčiaci o tom, že šnupací tabak aj tomto prípade dokonale splnil svoje poslanie. Myslím si, že aj tieto scény, ktoré sledovalo množstvo divákov, prispeli ku popularizácii šnupacieho tabaku našich končinách.

V dnešnej modernej dobe, kedy je fajčenie spoločnosti obmedzované mnohými zákazmi, príkazmi opatreniami, si šnupací tabak nachádza čím ďalej, tým viac svojich priaznivcov hrdo sa hlási o slovo. Užívateľ šnupacieho tabaku, v porovnaní s klasickým fajčiarom, si v podstate môže svoj pôžitok dopriať kdekoľvek bez toho, aby nejakým spôsobom obťažoval svoje nefajčiarske okolie, resp. vytváraním dymu strhával na seba neželanú pozornosť. Z tohto dôvodu, úplne logicky šnupací tabak aj u nás zažíva obdobie rozmachu a ako bájny Fénix vstáva z popola.

Šnupací tabak – pohľad zblízka

Otázka, že čo to vlastne šňupací tabak je, alebo aký je medzi ním a inými druhmi tabaku rozdiel, je úplne namieste. Tak si to teda rozmeňme na drobné.

Šnupací tabak sú upravené a úplne nadrobno pomleté tabakové listy. Môže sa jednať o listy tabaku jedného druhu, ale aj zmes viacerých, a to z dôvodu získania kvality a požadovanej chuti. Takto upravená tabaková zmes obsahuje samozrejme svoju najdôležitejšiu zložku, ktorou je nikotín. Po vdýchnutí šnupacieho tabaku sa nikotín prostredníctvom nosovej sliznice svojho užívateľa veľmi rýchlo vstrebáva do jeho organizmu, kde ďalej pôsobí.

Prečo práve šnupací tabak?

Je známe, že nikotín obsiahnutý v šnupacom tabaku pôsobí na organizmus užívateľa tak, že stimuluje jeho centrálny nervový systém. Okrem úlohy stimulantu pozitívne vplýva na koncentráciu, náladu, ale aj pocity, nakoľko v tele umocňuje syntézu a vylučovanie endorfínov. Oproti klasickému fajčeniu má šnupanie tabaku značnú výhodu v tom, že pri ňom nedochádza ku nepriaznivému vplyvu cigaretového dechtu, toxických plynov, ani oxidu uhoľnatého na priedušky a pľúca. Vyhneme sa tak riziku ich poškodenia týmito karcinogénnymi látkami za súčasného zachovania želaného vplyvu šnupacieho tabaku na jeho užívateľa.

Ako ho správne šnupať?

Existuje niekoľko techník a spôsobov, ako si šnupací tabak vychutnať. Poďme si ich teda predstaviť.

Asi ten najbežnejší spôsob je ten, že malé množstvo tabaku jednoducho vezmeme medzi palec a ukazovák ruky, priložíme ku nosovej dierke a silno ho vdýchneme. Dbáme na to, aby počas aplikácie bola z dôvodu lepšieho ťahu druhá nosová dierka zapchatá prstom voľnej ruky. Postup potom zopakujeme podobne aj cez druhú nosovú dierku, pre uľahčenie vdýchnutia zmesi sa odporúča zakloniť hlavu dozadu.

Druhý spôsob je taký, že do priestoru medzi hánky palca a ukazováka ruky otočenej dlaňou nadol nasypeme rovnako malé množstvo tabaku, zapcháme si jednu nosovú dierku, pričom tou voľnou tabak z ruky vdýchneme. Následne urobíme to isté, len zmeníme nosové dierky.

Ďalšou alternatívou, trochu sofistikovanejšou, je použitie dávkovača šnupacieho tabaku, tzv. snuff dávkovača. Je to malé, ale dômyselné zariadenie, ktoré slúži na bezpečné dávkovanie šnupacieho tabaku do nosovej dierky bez toho, aby došlo ku jeho rozsypaniu, či sfúknutiu z ruky prievanom. Snuff dávkovač je bežne dostupný v každom obchode s fajčiarskym sortimentom, na výber je množstvo druhov a variant.

Veľmi obľúbeným príslušenstvom, uľahčujúcim šnupanie tabaku je nádobka na šnupací tabak s lyžičkou, tzv. snuff nádobka, ale aj šnupacia rúrka, tzv. snuff rúrka. Tento sortiment je podobne ako snuff dávkovač v ponuke internetových aj kamenných predajní určených pre fajčiarov, stačí si len vybrať.

Šňupací tabak – značky, druhy, príchute

Vo svete sa spracovaniu a výrobe šnupacieho tabaku už niekoľko storočí venuje mnoho výrobcov. V súčasnej dobe majú na trhu so šňupacím tabakom najsilnejšie postavenie spoločnosti Samuel Gawith, Gebrűder Bernard, Pöschl, alebo Wilsons of Sharrow.

Šnupací tabak sa delí na viac druhov, ktoré sa od seba líšia svojou silou, intenzitou, alebo plnosťou chuti a vône, či farbou. Mladšia veková cieľová skupina uprednostňuje ľahší šnupací tabak, ktorý je často obohatený o rôzne príchute. Týchto je na trhu neúrekom, môže to byť príchuť čokoládová, vanilková, kávová, ale aj príchuť alkoholu ako rum, whisky, či brandy. Asi najviac používané sú príchute ovocné, kde má svoje zastúpenie marhuľa, višňa, pomaranč, mango, citrón, ale zaujímavé sú aj príchute medu, alebo mentolu. Staršie ročníky užívateľov zas uprednostňujú zaužívanú klasiku, teda čistý, ničím nedochucovaný šnupací tabak, ktorý sa vyznačuje výrazne silnou a prirodzenou vlastnou chuťou. Naozaj každý si v tomto smere môže nájsť to svoje.

Nie ste v tom sami

Šnupací tabak si dokázali dokonale užiť a oddať sa jeho pôsobeniu aj niektoré slávne osobnosti našich dejín, o ktorých ste to možno ani len netušili. Medzi veľkých milovníkov šnupacieho tabaku, okrem iných, patril napríklad francúzsky cisár Napoleon Bonaparte, ruská cárovná Katarína Veľká, nemecký hudobný skladateľ Richard Wagner, alebo pruský kráľ Fridrich Veľký.

Ak teda patríte medzi tých, ktorí tiež podľahli čaru šnupacieho tabaku, vôbec sa nemusíte obávať toho, že budete vytŕčať z davu a budú na vás ukazovať prstom. Šnupací tabak si vo svete všetkými svojimi zmyslami užíva množstvo jeho milovníkov a čísla jeho predajnosti nasvedčujú tomu, že ich je naozaj viac než dosť.

Veronika

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial