Fajčenie a alkohol majú k sebe blízko – tajomstvo ich prepojenia je odhalené!
Fajčenie a alkohol majú k sebe blízko – dokonca viac než blízko. Je to všeobecne známa skutočnosť, ktorú nespochybňuje snáď nikto. No fundovane odpovedať na otázku, prečo je to tak, dokáže len málokto.
Každý z vás bol už určite aspoň raz v smoker – friendly pube, či pivárni, kde sedelo množstvo zákazníkov – samozrejme popíjajúcich alkohol. Všimli ste si niekedy, koľkí z nich si ku drinku dopriali aj svoju obľúbenú cigaretu? Bez zbytočného preháňania si dovolím tvrdiť, že minimálne polovica z nich. Prečo teda väčšina fajčiarov cíti túžbu dopriať si ku svojej neresti aj pohárik a vášnivý pivár prahne po pár šlukoch z cigarety? Stará pravda hovorí, že za všetkým hľadaj ženu. V tomto prípade sa však jedná o výnimku, ktorá potvrdzuje pravidlo. Budete prekvapení – na vine je chémia! Áno, obyčajná chémia. Ste zvedaví prečo?
Ako prvý do hry vstupuje starý známy – nikotín
Podľa najnovších zistení všetko spúšťa nikotín, ktorý sa nachádza v cigaretovom dyme a tlmí účinky alkoholu. V praxi to znamená v podstate to, že popíjajúci fajčiar ho oproti nefajčiarovi potrebuje vypiť viac, aby dosiahol rovnaký stupeň opojenia. Nikotín u fajčiara tiež zvyšuje produkciu stresových hormónov, čo sa bije s uvoľňujúcimi účinkami alkoholu, ktorým tak bráni prejaviť sa. Z uvedeného vyplýva, že fajčiar musí toho vypiť viac, aby sa viezol na “jednej vlne“ s rovnako popíjajúcim nefajčiarom.
Ďalšími hráčmi sú dopamín a stresové hormóny
Túžba fajčiara po nikotíne je jasná. Jedná sa o vysoko návykovú látku, ktorú si jeho telo žiada za každých okolností – chvíle strávené pri pohári s alkoholom nie sú výnimkou. Jeho najrýchlejším zdrojom je cigareta. Alkohol v mozgu fajčiara zvyšuje hladinu dopamínu, ktorý spôsobuje u neho pocit blaženosti, šťastia, spokojnosti a subjektívne dobrej nálady. Aby bol tento jeho pocit rovnako intenzívny, ako u nefajčiara, musí vypiť z dôvodu tlmiaceho účinku nikotínu viac alkoholu – to už sme spomínali. Pre dosiahnutie rovnakej úrovne bude však postupom času potrebovať stále väčšie a väčšie množstvo alkoholu.
Nikotín v tele dvíha produkciu glukokortikoidov, ktoré zas hladinu dopamínu znižujú. Práve preto potrebuje fajčiarov organizmus oproti nefajčiarovmu viac alkoholu, ak sa mu chce hladinou dopamínu vyrovnať. Toto vzájomné pôsobenie nikotínu a alkoholu sa v odborných kruhoch volá aj tzv. skrížená tolerancia. Fajčenie môže však hladinu dopamínu znížiť až natoľko, že sa fajčiar začne cítiť depresívne a nešťastne. A presne to je príčinou, prečo si fajčiar potrebuje dopriať “väčší pohárik“. Vznik závislosti na alkohole je u fajčiara až o polovicu vyššia, ako u nefajčiara. Ako som v úvode spomínal, je to samá chémia.
Fajčenie a alkohol sú v tandeme ťažkým súperom
Povedzme si úprimne, kto z nás si po prehýrenej noci aspoň raz v živote nedoniesol domov riadnu opicu. Ak fajčíte a popri tom pijete alkohol, ráno máte obvykle v hlave riadnu diskotéku. Cítite sa oveľa horšie v porovnaní s tým, ako keby ste popri fajčení nič nepili a naopak – pri pití vôbec nefajčili. Je dokázané, že fajčiari, ktorí vypili za večer rovnaký počet pohárikov ako nefajčiari, mali tú svoju rannú opicu oveľa silnejšiu. Toto by sa ešte dalo snáď nejako predýchať. Čo je však to horšie zistenie? Podľa doteraz vykonaných štúdií súbežné fajčenie a pitie alkoholu môže významne zvýšiť riziko vzniku rakoviny pažeráka a hrdla. Odborníci sa domnievajú, že alkohol rozpúšťa nebezpečné látky obsiahnuté v tabakovom dyme, čím im uľahčuje zachytenie sa na sliznici a tkanivách. A z tohto sa už tak jednoducho nevyspíte, ako zo spomínanej opice.
Malé odľahčenie na záver iba prospeje
Sigmund Freud – uznávaný rakúsky lekár, psychológ, psychiater a zakladateľ psychoanalýzy raz povedal: “Ak sa vzdáte fajčenia, pitia a milovania, nebudete v skutočnosti žiť dlhšie, bude vám to tak len pripadať.“ Ak sa nad jeho výrokom zamyslíte a vezmete ho trochu z nadhľadu a s úsmevom – pravdu trafil takmer presne. Môj oveľa menej známy kolega z práce mi raz dávnejšie – keď sme spolu slúžili na Nový rok povedal, že si dal nasledovné novoročné predsavzatie: “Fajčiť síce budem, ale piť neprestanem!“ A plní ho do bodky. Tak, aj takíto sme my – ľudia.
Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…