Fajčenie a mladiství. Ako zistiť, že vaše deti fajčia? Časť prvá.

Fajčenie u mladistvých je pre väčšinu z nás neprijateľné a je dokonca nezákonné. Máte podozrenie, že váš potomok fajčí? Ako sa to dá zistiť? Prinášame vám niekoľko tipov ako zistiť, či vaše dieťa fajčí.

Fajčenie u detí je rizikové

Deti a dospievajúci sú náchylnejší na závislosť od nikotínu, ako akákoľvek iná skupina ľudí. 90 % fajčiarov začalo fajčiť vo veku 17-19 rokov. Dokonca prvé skúsenosti s fajčením siahajú do veku 14-16 rokov a povedzme si pravdu, vo veľa prípadoch aj skôr. Tiež sme neboli iní. Ak chcete zabrániť závažným vedľajším účinkom fajčenia u vašich detí ako sú rakovina, chronická obštrukčná choroba pľúc a srdcové choroby, máme pre vás pár tipov ako zistiť, či váš potomok fajčí.

Nevyhýbajte sa rozhovorom o fajčení, alkohole, drogách a sexe

Deti musia vedieť o nebezpečenstve fajčenia a drog už predtým, ako sa stretnú s prvou možnosťou cigarety vyskúšať. Začnite teda skoro, skôr ako si myslíte, že musíte.

Matka s dievčaťom v rozhovore o fajčení

Buďte k sebe úprimný a hovorte otvorene

Pýtajte sa ich na fajčenie. Položte im úprimnú otázku či fajčia, no veďte dialóg v kamarátskom duchu. Nevyvíjajte na nich nátlak, môžu sa zľaknúť trestu a v odpovedi vám klamať. Dajte im najavo, že ich máte radi, bez ohľadu na to akú odpoveď dostanete. Pokiaľ ste sám fajčiar alebo ste fajčil, povedzte im aké ťažké bolo pre vás prestať fajčiť, alebo ako rád by ste bol keby ste s fajčením nikdy nezačal.

Odpoveď bola kladná a vaše dieťa fajčí. Čo robiť?

Zhromaždite čo najviac informácii. Opýtajte sa ho kde, kedy a prečo začalo fajčiť. S najvyššou pravdepodobnosťou sa s fajčením stretlo v partii kamarátov a niektoré z nich ho ponúklo cigaretou. Zistite či šlo o prvú skúsenosť alebo ako často fajčí, či fajčia aj jeho priatelia. Vysvetlite mu ako v budúcnosti povedať cigaretám nie.

Hlavne s kľudom!

Nenechajte sa uniesť emóciami a nereagujte nahnevane, či dokonca agresívne! Iba by ste to zhoršili! S chladnou hlavou odpovedzte na všetky otázky, ktoré budú mať vaše deti. Dajte im najavo, že sa vám môžu vždy so všetkým zdôveriť a spoločne problém vyriešite.

Vyjadrite svoj nesúhlas s fajčením

Povedzte im, že s fajčením nesúhlasíte a že je fajčenie zakázané. Dôležité je, aby ste deti povzbudzovali, aby nefajčili.

Fajčenie u mladistvých

Vysvetlite im následky fajčenia

Negatívne následky fajčenia sú mocnou zbraňou. Očividne prevažujú nad možnými výhodami.

  • Zdravotné riziká. Fajčenie prináša mnoho zdravotných problémov, ktoré dokážu dieťa aj dospelého vystrašiť. Napríklad pľúcne ochorenia, srdcové ochorenia, onkologické ochorenia, až predčasná smrť spôsobená fajčením.
  • Samoľúbosť. Skúste rýpnuť do ich ega. Apelujte na nežiadúce sprievodné javy fajčenia ako sú nepríjemný zápach z odevov a vlasov, žltnutie zubov, žltnutie prstov, predčasné vrásky.
  • Financie. Dajte si kurz matematiky, zistite koľko cigariet denne vyfajčia vaše deti, koľko stojí krabička cigariet a vypočítajte akú sumu minú mesačne. Finančný tlak bude oveľa ťažší ako očakávajú a náklady na fajčenie budú skutočnou hrozbou, aj v prípade, že ich nezaujali fyzické riziká fajčenia.

Bohužiaľ v mnohých prípadoch rozhovor nepomôže. Deti vám môžu klamať a k pravde sa nedopátrate. V ďalšom diely vám ukážeme fyzické symptómy fajčenia, ktoré u svojich detí ľahko odhalíte.

Pokračovanie článku čítajte ⇒ TU.

Článok pre vás pripravila: Skepta

Veronika

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial