Elektronická cigareta ako zdravšia alternatíva fajčenia?
Elektronická cigareta vznikla ako prirodzený dôsledok vplyvu a zavádzania moderných technológií v oblasti klasického fajčenia. Rozmáhajúci sa tabakový priemysel si vynucoval inovatívny prístup aj v takej oblasti ľudskej činnosti, akou je fajčenie. Je len prirodzené, že vývoj neobišiel ani zaužívaný spôsob a metódy, ktorými si dovtedy fajčiari po stáročia vychutnávali pôžitok z dymu tabakových listov.
Na scénu sa postupne dostávajú prvé prístroje, ktoré za pomoci elektrickej energie dokážu z látok vytvárať paru obsahujúcu nikotín, ktorá je vhodná na individuálnu inhaláciu. Konštrukčne boli zámerne riešené takým spôsobom, aby sa čo najviac podobali klasickým cigaretám, ktoré v tom čase zažívali svoju zlatú éru. Zo strany ich výrobcov to bol v tom období veľký risk, pretože ponúkali fajčiarom niečo úplne nové – ale bez záruky na úspech, či a návratnosti vynaložených síl a prostriedkov.
S odstupom času však môžeme konštatovať, že tento krok im vyšiel a ich vynález sa vo fajčiarskej obci ujal ešte lepšie, ako si boli ochotní pripustiť iba v tých najoptimistickejších víziách. Elektronická cigareta má už dnes medzi svojimi priaznivcami výsostné postavenie, ktoré si obhajuje hlavne tým, že oproti “starej klasike“ ponúka oveľa bezpečnejší a hlavne zdravší spôsob fajčenia.
Kde uzrela prvýkrát svetlo sveta?
V moderných dejinách sa ako prvý spomína istý Joseph Robinson, ktorý v roku 1927 vynašiel vlastne prvý vaporizér, využívajúci ku svojej činnosti elektrickú energiu. Zariadenie bolo určené skôr na medicínske účely a umožňovalo inhaláciu účinných látok z byliniek, obsiahnutých v pare vznikajúcej pri ich vapovaní. V roku 1963 bola Herbertovi Gilbertovi patentovaná tzv. bezdymová netabaková cigareta, ktorej základom nebol tabak, ale roztok, ktorý sa po odparení následne inhaloval. Je potrebné spomenúť, že veľký úspech svojím vynálezom nezožal.
Skutočne prelomový krok v tomto smere urobil až čínsky lekárnik Hon Lik, ktorého vynález z roku 2003 môžeme právom považovať za prvú modernú elektronickú cigaretu. Inšpiráciou mu bola smrť jeho otca, ktorý ako tuhý a dlhoročný fajčiar podľahol rakovine pľúc. Až po tomto období sa elektronická cigareta stala tak populárnou po celom svete a získala kontúry a podobu, v akej ju po menších vylepšeniach poznáme aj dnes.
Ako funguje elektronická cigareta?
Elektronická cigareta, resp. e-cigareta, v podstate funguje na princípe vaporizácie. Vaporizácia je proces, kedy vplyvom dodaného tepla dochádza ku zmene skupenstva pevnej látky na plynnú za účelom jej následnej inhalácie. Používa sa však len taká teplota, aby nedošlo ku horeniu a následnému uvoľňovaniu škodlivých látok, ako sú decht a oxid uhoľnatý. Táto teplota je však dostatočná na to, aby zaistila dokonalé odparovanie účinných látok, ktoré však neobsahujú spomenuté nežiadúce prímesi. Fajčiarovi sa tak do organizmu nedostane množstvo škodlivín a karcinogénov, ako je to pri klasickom fajčení. Z tohto dôvodu môžeme v prípade elektronickej cigarety uvažovať o zdravšom type fajčenia.
Elektronická cigareta na potrebnú teplotu zahrieva svoju náplň – e-liquid, vyrába jemný aerosol, resp. paru, ktorú fajčiar následne inhaluje. Nie je to až také zložité, ako to na prvý pohľad, či počutie vyzerá. Tým, že si fajčiar z modernej e-cigarety potiahne, uvedie do činnosti malý spínač, ktorý v nej uzavrie elektrický obvod. Po tomto sa elektrický prúd dostane do atomizéra, ktorého žhaviace zariadenie zahreje tekutý e-liquid. Tento sa vplyvom tepla mení na paru, ktorá už putuje do pľúc fajčiara. Teraz sa mi logicky natíska, aby som vám podprobne opísal jednotlivé časti e-cigarety.
E-cigareta – z čoho sa skladá?
Elektronická cigareta sa skladá z niekoľkých základných častí, ktoré zabezpečujú jej riadne fungovanie. Každá z týchto častí musí byť plne funkčná a kompatibilná s ostatnými, aby bola prevádzka e-cigarety správna a hlavne bezpečná.
Batéria
Batéria tvorí významnú časť e-cigarety, pretože zabezpečuje napájanie celého zariadenia elektrickým prúdom. Každý výrobca e-cigariet vo svojom zariadení používa akumulátor s kapacitou, ktorá dokáže primerane zabezpečiť plynulý a bezproblémový chod aj za predpokladu jeho intenzívnejšieho používania. Napájanie funguje buď automaticky (ako som to už vyššie opísal), alebo manuálne. Vtedy je na tele e-cigarety malé tlačidlo, ktorého manuálnym stlačením fajčiar podľa potreby uvádza akumulátor do činnosti. Je to však menej komfortné. Batérie sú vstavané, alebo vymeniteľné a opakovane dobíjateľné. V tej časti e-cigarety, kde sa nachádza batéria, je umiestnený dobíjací USB port, ale aj červená LED dióda imitujúca horenie. Táto LED dióda taktiež blikaním signalizuje stav vybitia batérie.
Atomizér, žhaviaca hlava (cartomizer / clearomizer)
Atomizér je zariadenie, ktoré sa skladá zo základne, hlavy, žhaviacej špirály a knôtu. Slúži aj ako rozprašovač, tie modernejšie verzie už majú vstavanú vatovú vložku na absorpciu e-liquidu. Práve toto zariadenie mení e-liquid na paru, ktorá je určená na inhaláciu. Atomizér v niektorých zariadeniach môže spolu s náplňou tvoriť jeden celok, vtedy sa nazýva tiež cartomizer. Ak má priehľadný cartridge s e-liquidom vstavaný atomizér, vtedy jedná sa o clearomizer, týka sa to hlavne tých novších verzií. Prostredníctvom knôtu sa e-liquid dostáva z nádobky až ku žhaviacej špirále atomizéra.
Cartridge (kapsula, patróna)
Je to vymeniteľná nádobka, v ktorej sa nachádza e-liquid určený na fajčenie. Môže mať rôzny objem, od čoho potom závisí aj dĺžka samotného fajčenia. Nachádza sa na opačnom konci e-cigarety ako batéria – hneď za náustkom.
Náustok
Náustok je poslednou časťou e-cigarety – presne tou, ktorú si fajčiar vkladá do úst. Táto časť je taktiež vymeniteľná, prevažne z hygienických dôvodov. Poznáme aj náustok tzv. Drip Tip, ktorý má oveľa širšie hrdlo, ako ten klasický. Fajčiarovi to umožňuje pri používaní e-cigarety kvapkať e-liquid priamo na atomizér – bez predchádzajúcej demontáže náustka.
E-liquid vám dodá chuť, vôňu a paru!
E-liquid je tekutá aromatizovaná náplň do elektronickej cigarety, z ktorej sa vytvára pri fajčení chuť, vôňa a para. Na súčasnom trhu je nepreberné množstvo príchutí e-liquidu, stačí si naozaj len nájsť tú svoju obľúbenú. Zastúpené sú hádam všetky druhy ovocia, kola, čaj, káva, kakao, ale aj eukalyptus, aloe vera, mentol, mäta, vanilka, škorica, alebo príchute rôznych druhov alkoholických nápojov.
Hlavnou zložkou e-liquidu je tzv. báza, ktorú tvorí rastlinný glycerín (VG) a propylénglykol (PG), ktoré sú tu obsiahnuté v rôznom pomere, najčastejšie však 1:1. E-liquid môže – ale nemusí obsahovať nikotín. Náplne sa predávajú od úplne beznikotínových, cez 6mg, 12mg až po 18mg obsahu nikotínu v jednom balení. Rastlinný glycerín (VG) je sladká, bezfarebná a bezzápachová organická hygroskopická zlúčenina. Od jeho koncentrácie v e-liquide závisí množstvo vyrobenej pary. Propylénglykol (PG) je väzká sladkastá tekutina bez zápachu, ktorá sa všeobecne používa ako zvlhčovadlo. Čím je ho v e-liquide viac, tým je vyrobená para aromatickejšia a silnejšia.
Elektronická cigareta nechýba v žiadnom kvalitnom e-shope
Pri kúpe elektronickej cigarety musíme dbať na to, aby sme ju kupovali v overenom a spoľahlivom e-shope. V opačnom prípade riskujeme to, že sa nám v snahe ušetriť pár centov dostane do rúk nepodarok, ktorý so sebou prinesie viac starosti ako radosti. Na základe vlastnej skúsenosti odporúčam hneď dva e-shopy – smokeshop.sk a bongoshop.sk, kde určite nájdete vysokú kvalitu za naozaj priateľskú cenu.
Osobne ma veľmi zaujala Elektronická Cigareta Fajka Pyer Vape Pipe – Zlatá od firmy ThunderHead Creations, ktorá dizajnovo pripomína klasickú fajku. V krásnom – nadčasovom a ultra modernom prevedení ponúka všetko, čo len môže e-cigareta v dnešnej dobe ponúknuť. Zlatá farba s karbónovým efektom, vymeniteľný atomizér, batéria s kapacitou 1000 mAh a informačná svetelná signalizácia sú samozrejmosťou vo výbave tejto krásavice. Ďalší krásny kúsok – Elektronická cigareta eGo AIO – All – in – one – Style: Čierna od firmy Joyetech vás už na prvý pohľad očarí svojím minimalistickým prevedením a kvalitou spracovania. Toto zariadenie typu “všetko v jednom“ vám zaručí jednoduché používanie a výbornú skladnosť. Výrobca dbal aj na bezpečnosť – horná plniaca nádrž je zabezpečená detskou poistkou.
Elektronická cigareta je záležitosťou dospelých!
Na úplný záver by som chcel pripomenúť, že aj fajčenie e-cigariet, hoci nie je tak škodlivé ako klasické fajčenie tabaku, nesie so sebou isté zdravotné riziká. E-cigareta je “hračka“ pre dospelých, ktorí už dokážu zodpovedne posúdiť pomer jej benefitov a možných rizík, ktoré so sebou jej fajčenie prináša. Preto ak ešte nemáte 18+, tak len trpezlivo čakajte, pretože stanovenie minimálnej vekovej hranice na používanie e-cigariet má celkom určite svoje opodstatnenie.
Článok pre vás pripravil Vojtech
Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.