Fajčenie a povery: Praktikujete niektorý z týchto zvykov?
Fajčenie je zaujímavou súčasťou ľudskej histórie. Zatiaľ čo kedysi bolo najnovšou módou, dnes sa viac hovorí o jeho škodlivosti a čoraz viac ľudí sa s ním snaží prestať, prípadne tí šťastnejší s ním ani nikdy nezačali. Aj napriek jeho škodlivosti je však fenoménom, ktorý sa tiahne naprieč kultúrami po celom svete. Od staroveku až dodnes. To okrem iného znamená, že sa s ním spája množstvo rituálov ale aj povier. A práve o niektorých fajčiarskych poverách sa dnes porozprávame.
Cigareta naopak a vojaci z druhej svetovej
Cigareta v balíčku otočená filtrom dolu, je niečo čo robí veľa fajčiarov po celom svete. Pri otvorení balíčka automaticky vyťahujú jednu cigaretu a otočia ju. Vyfajčia ju až na konci balíčka ako poslednú. Keď sa väčšiny z nich opýtate prečo to robia, tak mnohí odpovedia: “Pre šťastie.” A to je tak všetko čo sa dozviete. Kde sa tento zvyk teda berie?
Všetko nasvedčuje tomu, že tento zvyk pochádza z druhej svetovej vojny, kedy vojaci vo svojom prídelovom balíčku dostávali aj cigarety dodnes známej značky Lucky strike. Bolo to ale v dobách kedy bol cigaretový priemysel ešte len v plienkach a tieto cigarety boli bez filtrov. Na jednom konci však bola pečiatka, podľa ktorej mohol nepriateľ odhaliť krajinu pôvodu. A tak bolo zvykom, že si vojaci pootáčali všetky cigarety v balíčku naopak, tak aby si po vytiahnutí vložili do úst stranu bez pečiatky a tým pádom bola pečiatka spálená prvá a nepriateľ by ich na základe toho neodhalil.
V pôvodnej polohe ostala iba jedna cigareta. Ak vojak prežil kým, si mohol vyfajčiť poslednú cigaretu v krabičke, bol naozaj šťastlivec.
Tento zvyk sa zachoval aj do vojny vo Vietname. Avšak v tej dobe už existovali cigarety s filtrom. Preto vojaci pri otváraní otáčali už iba jednu cigaretu. Zmysel však ostal rovnaký. Kto prežil kým si mohol vyfajčiť cigaretu pre šťastie, bol rozhodne šťastlivec.
Postupne sa však tento zvyk rozšíril aj medzi civilistov a aj ľudia ktorých sa vojna nikdy nedotkla si jednu cigaretu otočia a vyfajčia ju ako poslednú. Pre šťastie.
Zápalky majú temnú povesť
Zápalky sú vecou, od ktorej by temnotu čakal málokto. Aj s nimi je ale spätá povera ktorej sa mnoho ľudí drží doteraz. Jej predmetom je to, že by ste nikdy nemali zapaľovať tri cigarety jednou zápalkou. Dôvodom má byť, že to prinesie smrť jednému z ľudí, ktorí si cigarety takýmto spôsobom zapálili. Odkiaľ sa táto povera vzala?
Na to existuje hneď niekoľko teórií. Jedna z nich sa zjavila už po prvej svetovej vojne. Vojaci vtedy verili, že ak si takto zapália cigarety prinesie im to smolu. Mohlo to tiež byť spôsobené strachom, že si ich vďaka svetlu zo zápalky alebo cigariet všimne ostreľovač a stanú sa mu ľahkým cieľom.
Iná teória zas viní švédskeho zápalkového magnáta Ivara Kreugera. Ten vraj poveru rozširoval aby tak donútil ľudí míňať viac zápaliek a tak viac zarobil na ich predaji. Ivar ale pravdepodobne šíril poveru ktorá už vtedy existovala. Nebol teda jej autorom.
Ďalšou možnosťou je, že povera vznikla na základe ruského pohrebného rituálu. V tom sa zapaľujú tri sviece jedným plameňom. Použiť teda podobný “rituál” na svetské veci ako sú cigarety, sa považuje za bezbožné a teda to prináša smolu.
Cigarety zapálené sviečkou zabijú námorníka!
Cigarety zapálené sviečkou majú podľa povery takisto prinášať smrť, alebo veľkú katastrofu. V niektorých kútoch sveta to platí na človeka ktorý tak urobí, v iných povera hovorí o námorníkovi. V istých krajinách je takéto zapálenie si dokonca považované za faux pas!
V tomto prípade ide o starú námornícku poveru a tými námorníci veru nikdy nešetrili. Odkiaľ však pochádza? Nedá sa to samozrejme povedať s absolútnou určitosťou, ale táto povera má celkom rozumné vysvetlenie. V zimných mesiacoch keď námorníci nemohli rybárčiť a museli sa vrátiť na súš, mnohí si privyrábali výrobou zápaliek. Ak ľudia používali sviečky namiesto zápaliek, námorník nič nezarobil a hrozilo mu, že umrie hladom. A tak sa z povery stal zvyk, ktorý v rôznych kultúrach pretrváva dodnes.
Zapaľovač bielej farby nosí smolu
Zapaľovač bielej farby je tiež niečo čomu sa rôzni ľudia vyhýbajú ako čert krížu. Pôvodcom tejto myšlienky je podľa rôznych internetových zdrojov iná známa legenda. Tá o Klube 27. Pre tých čo nevedia, Klub 27 je tajomstvom opradená skupina známych hudobníkov, ktorí všetci zomreli vo veku 27 rokov. Patria medzi nich okrem iných napríklad Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morrison či Kurt Cobain. Podľa tejto bizarnej teórie mali v čase smrti pri sebe všetci biely zapaľovač. Avšak toto bolo vyvrátené tým, že keď zomreli prví traja spomínaní, tak sa biele zapaľovače tohto typu ešte nevyrábali. No a z miesta úmrtia Kurta Cobaina existujú fotky, na ktorých sa mnoho zapaľovačov skutočne nachádza, avšak žiaden z nich nie je biely.
Vzhľadom na životný štýl všetkých týchto umelcov je naozaj málo pravdepodobné, že by v ich smrti zohrával akúkoľvek úlohu práve zapaľovač. To však ľuďom nebráni aby biely zapaľovač do ruky nikdy nevzali.
Poznáte aj nejaké iné povery súvisiace s fajčením? Podeľte sa o ne v komentároch!
Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…