Cigarové prstienky: Týchto 5 kuriozít pozná o nich len málokto! A čo vy?

Cigarové prstienky sú rozlične tvarované papierové prúžky, ktoré sú nalepené okolo hlavy cigary. V anglicky hovoriacich krajinách sú známe ako „cigar band“ (cigarový pás), „belly band“ (brušný pás), nemeckí fajčiari ich zas volajú „banderole“, čo je v preklade kolková známka alebo páska s logom, reklamou či údajmi o produkte. História cigarových prstienkov je určite zaujímavá. Okrem iného zahŕňa aj viacero kuriozít, o ktorých ste (možno) vôbec netušili. Z týchto zvláštností sme vybrali 5 najväčších a pripravili vám rozhodne zaujímavé čítanie!

Začala všetko ruská cárovná?

Existuje názor, že pôvod cigarových prstienkov siaha až do 18. storočia na dvor ruskej imperátorky Kataríny Veľkej, ktorá vraj milovala cigary. Katarína Veľká si počas fajčenia balila cigary do hodvábu, lebo ako cárovná nemohla mať prsty zažltnuté od tabaku. Tento jej zvyk začala postupne kopírovať šľachta v jej okolí. Aristokracia a príslušníci vyšších spoločenských kruhov si pri fajčení omotávali svoje cigary do textilných stúh. Iná teória tvrdí, že to boli práve Angličania, ktorí začali baliť cigary do papierových pások. Vraj preto, aby si nezašpinili biele rukavičky, ktoré boli neodmysliteľnou súčasťou ich garderóby.

Cigarový prstienok a pán Gustav Bock

Vynájdenie cigarových prstienkov sa pripisuje Gustavovi Bockovi – nemeckému výrobcovi cigár, ktorý v roku 1854 emigroval na Kubu. Tu začal ako prvý producent cigár používať cigarové prstienky z papiera, na ktorých uvádzal svoje meno. Jeho cieľom bolo zviditeľniť sa, odlíšiť svoje cigary od konkurencie a spopularizovať značku na svetových trhoch s tabakom. Ostatní producenti cigár ho však rýchlo začali napodobňovať. Behom krátkej doby tak mala svoj prstienok takmer každá dielňa na Kube. Cigarové prstienky boli znakom kvality a poctivej remeselnej výroby, pričom zákazníkom pomáhali ľahšie odlíšiť jednu značku cigár od druhej. Keď Gustav Bock v roku 1910 zomrel, jeho značka Bock y Compania (Bock a partneri) začala zapadať prachom. Až v roku 1998 ju prevzala švajčiarska spoločnosť Villiger Söhne AG a prinavrátila jej zašlú slávu.

Cigarové prstienky ako zberateľský artikel

Prvé cigarové prstienky boli maľované a zdobené ručne. Každý kus bol teda originál a malé umelecké dielo. Prstienky, ktoré sa z tej doby zachovali až dodnes, majú nesmiernu hodnotu a sú vnímané ako vzácne zberateľské artefakty. Cigarové prstienky sa často vyrábali v sériách, každá s rôznym tematickým zameraním, čo ich robí pre zberateľov ešte viac atraktívnymi. Vitofília, ako sa odborne nazýva zberateľstvo cigarových prstienkov, je seriózna záležitosť. Zberatelia prstienkov sa združujú v rôznych organizáciách, asi najznámejšou na svete je International Label, Seal and Cigar Brand Society, ktorá vznikla ešte v roku 1956. Zo všetkých zberateľov vyniká Američan Joseph J. Hruby, ktorý je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov. Jeho zbierka bola v roku 1999 uznaná ako najväčšia, s počtom viac ako 221 000 kusov. Je pritom zvláštne, že Joseph J. Hruby, ktorý zomrel v roku 2005, cigary nikdy nefajčil!

Prstienky na cigare pri fajčení – áno či nie?

Názory fajčiarov na ponechanie prstienka na cigare počas fajčenia sa rôznia. Kým jedna skupina tvrdí, že prstienok na cigare vyzdvihuje profesionalitu, skúsenosť, spoločenský status a vkus fajčiara, iní ho pred zapálením cigary odstraňujú. Vzájomne sa pritom obviňujú z hrubého porušovania fajčiarskej etikety a bontónu. Dať za pravdu jednej či druhej strane je dosť obťažné, pretože každý tábor disponuje množstvom presvedčivých argumentov. Jedinou radou môže byť snáď len to, aby ste prstienok z cigary (ak ste sa tak rozhodli) odstránili až po jej zapálení, nikdy nie predtým. Teplo horiacej cigary totiž uvoľní lepidlo, ktorým je prstienok prilepený k cigare, preto ho dokážete odstrániť pohodlnejšie. Prstienok sa nikdy nesnažte trhať z cigary nasilu, mohli by ste poškodiť krycí list a zničiť celú cigaru. Takže tak!

Cigarové prstienky a nástroj marketingu

Producenti cigár vedia, že prstienok je pýchou cigary, dáva jej punc elegancie a luxusu. Do výroby cigarových prstienkov – ich dizajnu, farebného prevedenia či vyobrazených motívov sú preto ochotní investovať nemalé peniaze. Každý cigarový prstienok musí totiž dôstojne reprezentovať značku. Dizajnéri prstienkov tak majú v procese výroby cigár významné postavenie. Cigarové prstienky sa snažia navrhovať tak, aby zákazníkovi bolo už na prvý pohľad jasné, o akú značku ide. Ľahko identifikovateľné sú napríklad cigarové prstienky kubánskych značiek, ako Cohiba, Romeo y Julieta, Montecristo , Hoyo de Monterrey či Partagas. Na Kube sa cigarové prstienky často vyrábajú pri príležitosti významných štátnych sviatkov, osláv, výročí, politických návštev či iných dôležitých momentov spoločenského a kultúrneho života. Je až neuveriteľné, ako malý cigarový prstienok dokáže hýbať svetom.

Cigarové prstienky – záver

Už vieme, že cigarové prstienky nie sú len obyčajné farebné papieriky, ktoré slúžia ako ozdoba cigary. Skrývajú v sebe históriu značky, symbolizujú remeselnú zručnosť starých majstrov a fungujú ako mimoriadne efektívny marketingový nástroj. Preto ak najbližšie vezmete do ruky cigaru, prezrite si pozorne jej prstienok. Možno uvidíte niečo, čo ste až doteraz prehliadali. Nech vám to dobre dymí, priatelia!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial