Pestovanie tabaku v byte: Môže vyrásť kvalitná rastlina aj doma v črepníku? (I. časť)

Pestovanie tabaku v byte? Hoci to na prvé počutie vyznieva ako poriadne uletený nápad, nič kuriózne to nie je. Poďme ale pekne poporiadku. Tabak poznali ľudia už 6000 rokov pred narodením Krista. Moderná história jeho šľachtenia sa však začala písať až v 15. storočí, kedy ho z Ameriky na starý kontinent priviezol taliansky moreplavec Krištof Kolumbus. V súčasnej dobe sa tabak vo svete pestuje na ploche viac než 5 miliónov hektárov a jeho najväčšími producentmi sú Čína, Brazília, India a USA. Dnes si povieme niečo o tom, ako sa dá tabak dopestovať v domácich podmienkach. Nepotrebujete k tomu žiadnu plantáž, pole a dokonca ani záhradu – celkom postačí aj byt s balkónom a niekoľko kvetináčov. Nie je to nič ťažké, zopár rastlín tabaku si pre vlastnú potrebu zvládne vypestovať aj úplný začiatočník.

Aký druh tabaku si zvoliť?

Najčastejšie sa vyskytujúcimi odrodami tabaku sú tabak virgínsky (Nicotiana tabacum) a tabak sedliacky (Nicotiana rustica). Tabak virgínsky je známejší – jedná sa o jednoročnú rastlinu, ktorá dorastá do výšky zhruba 2m. Jeho listy majú kopijovitý tvar a celá bylina je pokrytá krátkymi žľaznatými chĺpkami. Tento druh tabaku je pomerne náročný. Pestuje sa zo semien, je silno aromatický, citlivý kvalitu pôdy a neznáša chlad. Obsah nikotínu v jeho listoch je nižší, pohybuje sa okolo 0,5 až 6%. Tabak sedliacky, ktorý mnohí nazývajú tiež machorka, je takisto jednoročná rastlina, no jeho pestovanie je oveľa jednoduchšie. Len málokedy býva vyšší než 1,5m a jeho nároky na okolitú klímu, zloženie pôdy či zalievanie sú naozaj nízke. Má vyšší obsah nikotínu, jeho koncentrácia v listoch dosahuje aj 12-13%. Je ideálnou voľbou najmä pre menej skúsených pestovateľov.

rastliny tabaku v kvetináčoch

Správny postup krok po kroku

Semená tabaku sa vysádzajú od polovice februára do konca marca, stále je ich však nutné predpestovať. Ako na to? Klasickú výsevnú misku (plastový téglik) naplňte substrátom a zalejte ho. Substrát nikdy nesypte až po okraj, v hornej časti misky musí zostať aspoň niekoľko centimetrov voľného priestoru. Použiť môžete bežne dostupnú zmes pre kvety či zeleninu, ktorá rovnako dobre vyhovuje aj tabaku. Pri sejbe zachovajte medzi jednotlivými semienkami patričný rozostup – odporúčaná vzdialenosť je minimálne 2-3cm. Vrch misky prekryte fóliou a špáradlom do nej spravte niekoľko dierok. Misku položte na svetlé a primerane teplé miesto, chráňte ju však pred silnou slnečnou páľavou. Substrát udržujte vlhký, podľa potreby ho polievajte odstátou vodou.

Ak je všetko v poriadku, semienka do dvoch týždňov vyklíčia. Po ich vyklíčení odstráňte z misky fóliu a počkajte, kým rastlinka trochu podrastie. Keď bude vysoká približne 6-7cm, je čas presádzať. Každú rastlinu tabaku umiestnite do stredu veľkého kvetináča, jemne utlačte substrát okolo stonky (pozor na korienky!) a nezabudnite tiež na vodu. Kvetináče vyložte natrvalo von na balkón až niekedy koncom mája, keď pominú aj posledné nočné mrazy.

rastliny tabaku na poli

Pestovanie tabaku v byte je pasia, nie biznis

V prípade, že je všetko v poriadku, váš tabak by mal od júna až do septembra krásne kvitnúť. Nezabudnite na jeho pravidelné polievanie, prevzdušňovanie substrátu či likvidáciu poškodených listov rastliny. Tie najspodnejšie sa totiž zvyknú lámať, následkom čoho odumierajú a rýchlo podliehajú hnilobným procesom. Keď ste zasadili tabak virgínsky, jeho kvety, prípadne celé kvetné korunky je vhodné poodstrihávať – pri sedliackom tabaku to však robiť nemusíte. Tabakové listy je potrebné pozberať ešte predtým, ako začne rastlina kvitnúť – typickým znakom ich zrelosti sú žlté mapy s hnedými škvrnami.

Nikdy neodstraňujte všetky listy naraz, ich zber je nutné vykonať postupne. Prečo je to tak? Listy tabaku totiž nedozrievajú rovnomerne a navyše, ani ich akosť vo všetkých častiach rastliny nie je rovnaká. Dolné listy, ktorých kvalita je slabšia, sa zbierajú sa ako prvé. So zberom sa ďalej postupuje smerom nahor, preto najvrchnejšie a zároveň najbonitnejšie listy prichádzajú na rad ako posledné. Pri odstraňovaní listov však buďte mimoriadne opatrní – ak ublížite stonke, môžete poľahky prísť o celú rastlinu. A to by bola fakt škoda.

Nateraz je to všetko. Ako sa tabakové listy v podmienkach panelákového bytu sušia, fermentujú a režú, vám priblížime v nasledujúcom článku už čoskoro. Tak zatiaľ, priatelia.

Vojto

Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial