Vaporizéry aj tento rok lámu rekordy predaja! Na čo slúžia a ako sa používajú?
“Vaporizéry sa v poslednej dobe tešia extrémnemu záujmu fajčiarov. Zákazníci po nich idú ako po údenom a z pultov nám miznú ako gáfor, je to fakt neskutočné!“ Takto pred časom okomentoval situáciu na trhu s týmto žiadaným artiklom môj známy – zhodou okolností majiteľ jedného z najznámejších smoke shopov v Bratislave. Keďže je nám obom fajčenie viac než blízke, zamiesili sme tému asi na hodinovú debatu. Sadli sme si na jedno chladené, kde pokračoval: “Dopyt po vaporizéroch je v poslednej dobe naozaj veľký a neustále narastá. Záujem o ne prejavujú hlavne mladšie ročníky, na chuť im však pomerne rýchlo prichádzajú aj starší, zarytí a ortodoxní nadšenci klasického fajčenia. A to už je čo povedať!.“ V to popoludnie sme vaping a všetko s ním spojené rozobrali komplet na súčiastky. O čom presne sme sa bavili? Nižšie som stručne zhrnul obsah celého nášho rozhovoru. Dúfam, že to pre vás bude poučné a príjemné čítanie.
Mnohí z vás ho dozaista poznajú, tak len pre istotu: Viete, čo je vaporizér a na čo slúži?
Názov vaporizér je odvodený z latinského slova vapor, čo v preklade znamená para. Už jeho pomenovanie naznačuje, že sa jedná o prístroj meniaci tuhú alebo kvapalnú látku na plyn či paru. Funguje na jednoduchom, avšak mimoriadne účinnom princípe sublimácie. Obsah vaporizéra sa ohreje na teplotu, pri ktorej sa vo forme aerosólu začnú uvoľňovať účinné látky. Teplota vnútri vaporizéra však nikdy nevystúpi natoľko, aby sa jeho náplň zapálila. Nedochádza k spaľovaniu, nevzniká oheň a nič nehorí. Čo to znamená? Netvorí sa žiadny dym, decht ani oxid uhoľnatý – nevznikajú toxíny, karcinogénne látky či iné nebezpečné škodliviny. Pri vapovaní tak riziko ohrozenia zdravia zo strany týchto patogénov vôbec nehrozí.
Spravme si teraz malé porovnanie. Cigaretový dym obsahuje približne 4000 zlúčenín, z ktorých ani jedna vášmu zdraviu určite neprospieva. Nájdeme v ňom množstvo dráždivých látok, napríklad acetaldehyd, formaldehyd, acetón či oxidy dusíka. Svoje zastúpenie tu majú aj polycyklické aromatické uhľovodíky, arzén, chróm, nikel, amoniak, kadmium, arzén, metanol, ale aj rádioaktívne polónium. Jedna báseň! Vaper oproti tomu inhaluje iba pevné či kvapalné účinné látky rozptýlené v pare. Vapovanie je tak bezpochyby zdravšou alternatívou používania byliniek, sušiny či tabaku. Inhalácia zdraviu prospešných látok je využívaná v aromaterapii, svoje uplatnenie však už našla aj v určitých oblastiach modernej medicíny.
Vaporizéry podľa veľkosti: Želáte si stolový, prenosný alebo vaporizačné pero?
Najrozmernejšie sú stolové či stacionárne vaporizéry – majú najvyšší výkon, vyrábajú bohatú a hustú paru a sú určené na pohodlné používanie v domácom prostredí. Napájajú sa z elektrickej siete a sú zárukou skutočne kvalitného a intenzívneho zážitku. Niektoré stolové vaporizéry majú špeciálny balónik, ktorý slúži ako zásobník pary. Iné zas využívajú vodný filter – jeho zásluhou sa vzniknutý aerosól stáva ešte viac jemný a absolútne dokonalý.
Prenosné vaporizéry sú malé, diskrétne a vynikajúco prispôsobené na používanie mimo domu. Energiu čerpajú zo vstavanej a opakovane nabíjateľnej batérie. Hravo sa stratia v kabelke či vrecku nohavíc a vôbec nepútajú zbytočnú pozornosť okolia. Prenosné vaporizéry sú najobľúbenejšie, najpoužívanejšie a najpredávanejšie zo všetkých. Sú spratné a skladné – ich výkon tým však vôbec netrpí. Sú to skutoční borci!
Vaporizačné perá (vape pens) sú de facto prenosné vaporizéry dizajnované do podoby klasického pera na písanie. V tomto prípade ide viac-menej o imidžovú záležitosť. Produkcia pary a funkčnosť vape pens je pritom úplne totožná s ostatnými typmi malých vaporizérov.
Spôsob ohrevu je mimoriadne dôležitý! Prečo na ňom tak záleží?
Vaporizácia prebieha pri teplote v rozmedzí od 160 do cca 250 stupňov Celzia. Para, ktorá opúšťa vaporizér, je aj napriek tomu vždy príjemne chladná. Sušina a vaporizačné bylinné zmesi obsahujú okolo 20% účinných látok – rastlinné koncentráty, vosk či esenciálne oleje ich v sebe skrývajú až 80%. Môžete sa spoľahnúť, že aj priemerný vaporizér ich dokáže pre vás vydolovať úplne všetky, stačí si iba zvoliť ten správny typ prístroja. Je to dosť podstatné, pretože nie každý vaporizér zohrieva svoju náplň rovnakým spôsobom.
Kondukčný vaporizér prehrieva svoj obsah priamym dotykom stien ohrevnej komory. V podstate funguje ako bežný hrniec na sporáku, v ktorom sa hreje jedlo – nič zložité.
Konvekčný vaporizér je iný – jeho náplň sa rozohrieva bez dotyku. Do jeho ohrevnej komory je vháňaný prúd horúceho vzduchu a celé zariadenie pracuje ako miniatúrna teplovzdušná rúra.
Hybridný vaporizér je univerzálnou voľbou – má v sebe zabudovaný kondukčný aj konvekčný typ ohrevu. Jednotlivé spôsoby si volí podľa druhu náplne, ktorú ste do neho práve vložili. Je to naozaj všestranný a prispôsobivý pomocník.
Ja už svojho favorita mám! A čo vy?
Hovorí sa, že koľko ľudí, toľko chutí. Kto ma pozná, vie, že v oblasti fajčenia som vyskúšal už takmer všetko. Čo sa mňa týka, mojím koňom No. 1 na dráhe je vaporizér Fenix Mini. Tento konvekčný vaporizér si hravo poradí so sušinou aj olejom, absolútne žiadny problém však nemá ani s voskom či koncentrátmi. Tento kompaktný vaporizér je nezlomný a vytrvalý bojovník. Vďaka výkonnej 1600 mAh batérii vydrží bežať neobyčajne dlho a do stopercentnej pracovnej formy sa dostane za neuveriteľných 30 sekúnd od zapnutia!
Vaporizér Fenix Mini sa pýši hladkou dotykovou plochou a krásnym OLED displejom. Navyše je výnimočne inteligentný. Má jednoduché intuitívne ovládanie a po 4 minútach nečinnosti sa z dôvodu úspornosti a bezpečnosti sám vypína. Teplotný rozsah 160 až 220 stupňov Celzia garantuje, že v jeho ohrevnej komore nevýjde nazmar ani molekula cennej látky. Okrem samotného vaporizéra je súčasťou balenia aj USB nabíjací kábel, silikónový náustok, čistiaca kefa, nástroj na plnenie, pinzeta a komora na liquid/dabing. Ups, takmer som zabudol na cenu. Tá však skutočne nestojí za reč, veď sa len pozrite!
Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.