Cigary a tabakový chrobák: Odhaľte včas záškodníka vo vašom humidore!

Cigary a tabakový chrobák – to je v spoločnosti fajčiarov dostatočne frekventovaná téma na to, aby som jej venoval aspoň niekoľko edukatívnych riadkov. Tabakový chrobák (lat. Lasioderma serricorne) – bežne nazývaný tiež cigaretový, či cigarový chrobák, je po plesni asi druhou najčastejšou príčinou bezsenných nocí všetkých milovníkov cigár. Hlavne tých, ktorí svoje poklady dlhodobo uskladňujú v humidoroch, kde má cigarový chrobák vytvorený ku svojmu životu doslova raj na zemi. Čo je vlastne cigarový chrobák? Ako veľmi ohrozuje vaše cigary? Viete sa proti nemu brániť? Odpovede na položené otázky máte na dosah ruky – stačí pár minút pozorného čítania. Tak smelo do toho!

Cigarový chrobák – zoznámte sa, prosím!

Cigarový chrobák je v podstate malý, iba 2 až 3 milimetre veľký lietajúci hmyz červeno – hnedej farby, ktorý v tejto forme žije približne 2 až 6 týždňov. V tejto podobe je už pre vaše cigary viac – menej neškodný, pretože vôbec neprijíma potravu. Prechádza štyrmi štádiami vývoja – od vajíčka, cez larvu, kuklu, až po dospelého jedinca. A práve jeho larva je tým najväčším nepriateľom vašich cigár. Larvy sa z nakladených vajíčok vyliahnu približne za 6 až 10 dní, následne dlhých 5 až 10 týždňov požierajú tabakové listy vašich drahocenných cigár v humidore. Samička je schopná na jedenkrát naklásť aj 100 vajíčok – je to veľmi početná armáda nepriateľov. Najideálnejším prostredím na ich rozmnožovanie je teplota nad 23°C a vlhkosť okolo 70%, čo pri troške nepozornosti pre humidory nie je žiadny problém.

Veľké balenie cigár zabalené papierom na drevenom pulte

Ako zistíte, že je tabakový chrobák v cigare?

Prítomnosť lariev tabakového chrobáka v cigare prezradia drobné kruhovité dierky na jej krycom liste. Je to jasný dôkaz toho, že larvy tabakového chrobáka si na vašej cigare už výdatne pochutnávajú – s určitosťou počítajte s tým, že ich máte plnú cigaru. O ich prítomnosti svedčí aj jemný prach pri cigarách v humidore. Ak takúto cigaru v humidore objavíte, skontrolujte tiež samotnú výstelku humidora – tabakový chrobák nepohrdne ani cédrovým drevom!

Ako sa tabakový chrobák dostal do cigary?

Nič si nevyčítajte – na prítomnosti tabakového chrobáka vo vašich cigarách nenesiete žiadnu vinu. Jeho vajíčka sa na tabakové listy dostali najpravdepodobnejšie už pri ich zbere, spracovaní, či samotnej výrobe a skladovaní cigár. Čiže dávno predtým, ako sa cigara dostala do vášho humidora – tento len vytvoril ideálne podmienky na ich rozmnožovanie. Obchodníci s cigarami už dlho používajú celkom účinnú metódu, ktorou sa snažia výskyt lariev tabakového chrobáka vo svojich výrobkoch eliminovať. Cigary pred ďalšou distribúciou na niekoľko dní zmrazia pri veľmi nízkej teplote, dosahujúcej aj mínus niekoľko desiatok stupňov Celzia. Je však nevyhnutné, aby proces zmrazenia prebehol veľmi rýchlo – nie postupne a pomaly. Pýtate sa prečo? Pretože larvy cigarového chrobáka sa pri pomalšom – postupnom znižovaní teploty dokážu prispôsobiť podmienkam a prežiť. Musia doslova utrpieť teplotný šok! Bohužiaľ, veľa milovníkov cigár sa už na vlastnej koži presvedčilo, že ani tento spôsob nefunguje vždy stopercentne.

Cigary prederavené larvami

Larvy už sú v cigare – čo teraz?

V tomto momente vás asi veľmi nepoteším. Cigaru napadnutú tabakovým chrobákom je nutné okamžite izolovať od ostatných kusov v humidore – a vyhodiť ju. Nehľaďte na cenu cigary – dôležité je ochrániť tie zvyšné v humidore, alebo sa o to aspoň pokúsiť. Pozrite sa na to takto – aj keby sa vám podarilo všetky larvy usmrtiť, stále ostanú vnútri cigary. Dajte si ruku na srdce – chutilo by vám fajčiť červíky? Odpoveď ani nečakám, obetovať jednu – dve cigary pre záchranu ostatných je logické. Pre zbytok cigár je pripravená “zmrazovacia kúra“.

Cigarový chrobák je teplomilný – bude sa zmrazovať!

Všetky zostávajúce cigary dôkladne skontrolujte, či nejavia známky poškodenia tabakovým chrobákom. Vložte ich do igelitového vrecúška, uzavrite ho a vložte do mrazničky. V mrazničke ich ponechajte 3 dni, následne ich aspoň na 24 hodín všetky preložte do chladničky. Odtiaľ už môžete cigary (po vybratí z vrecúška!) poukladať do pripraveného a vyčisteného humidora. Cigary nikdy nedávajte do humidora rovno z mrazničky, aby neutrpeli teplotnú traumu – “medzipristátie“ v chladničke musí byť! Nízka teplota v mrazničke, ktorá je hlboko pod nulou, spoľahlivo usmrtí a zlikviduje všetky vajíčka, larvy, aj cigarového chrobáka samotného. Použitím akéhokoľvek chemického pesticídu by ste všetky svoje cigary zaručene zničili – takýto postup je nesprávny!

Ilustračný obrázok: mrazenie cigár v mrazáku

Cigary a tabakový chrobák – mali by ste vedieť ešte niečo!

Aby vaše cigary ostali v humidore “nepoškvrnené“, mali by ste dodržať ešte posledné dve zásady ich skladovania. V humidore sa snažte udržať konštantnú teplotu v rozmedzí od 18°C do 20°C. Ak teplota stúpne nad 23°C, vytvára sa skvelé prostredie pre rozmnožovanie cigarového chrobáka – vyššia vlhkosť k tomu len prispeje. Humidor a cigary v ňom uložené pravidelne kontrolujte – včasné zistenie prítomnosti škodcu významne znižuje spôsobené škody! Ostáva mi už len zaželať, aby sa cesty vašich obľúbených cigár a tabakového chrobáka nikdy neskrížili.

Článok pre vás pripravil Vojtech

Veronika

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial