Správne zafajčovanie Briarovej fajky

Neustále dookola sú fajky reklamované ako prepálené. Keďže väčšiu časť prepálenín nespôsobuje chybný materiál fajky, ale skôr fajčenie majiteľom fajky, chceme Vám preto podať pár nápomocných tipov a vysvetlení, ako tomu môžete predísť.

Zafajčovanie je potrebné pri všetkých briarových fajkách, aj u fajok s ,,natretou vrstvou“ spaľovacej komory. Drevo horí – Briárove drevo nie je žiadnou výnimkou. Zafajčovanie znamená to, aby si drevo zvyklo na teplotu, ktorá vychádza z uhlíkov. To sa stáva v rámci tvorby karbónovej vrstvy (usádzaním popola a dymového kondenzátu), ktorá predstavuje pre drevo dobrú ochranu pred vysokou teplotou. Na začiatku sa vnútorná stena komory trošku spáli, pričom je dôležité, aby sa počas plnenia fajky na tabak zachovalo opatrné a jemné poťahovanie.

Odporúčame každú fajku zafajčiť tak, aby bola do tri štvrte alebo až úplne naplnená. Tabak má byť hladko naplnený a na konci jemne zatlačený. Aj počas fajčenia má byť popol len jemne, priam hladko vyhladený a dotlačený. Nie je to v zásade zlé, že začneme so zafajčenín fajky, ktorá je naplnená len do tretiny. Netreba však podceňovať nebezpečenstvo, pretože náplň tretiny vedie k nerovnomernému rozloženiu teploty v komore, čo môže viesť k napätiu medzi studenými a rozpálenými časťami dreva. Toto malé množstvo tabaku môže viesť k niečomu šialenému, pretože ak chceme, aby začal tabak tlieť, je potrebný silnejší prívod kyslíka, teda je potrebný silnejší ťah. Preto môžu vzniknúť praskliny, ktoré sú jemné ako vlas, a do ktorých sa neskôr môžu uhlíky úplne zaniesť.

Ak je fajka príliš horúca – ak je dotyk chrbtovou časťou dlane bolestivý – položte fajku najlepšie nabok. Nechajte ju, vychladnúť, aby ste ju mohli opätovne zapáliť a tak mohli pokračovať opatrne ďalej vo fajčení. Ak by ste pocítili horko – spálenú príchuť alebo pach, tak sa jedná o alarmujúci znak pre spálené drevo. Nefajčite ďalej, ale nechajte fajku vyhasnúť a vychladnúť, aby ste ju mohli vyprázdniť a preskúmať možné škody. Skoré povrchové jazvy po popálení sa dajú bezproblémovo zreparovať a fajka sa môže ďalej fajčiť bez nejakej ujmy na príchuti. Tabaková pahreba by počas fajčenia nemala v žiadnom prípade vyhasnúť, zo strachu fajku cez neustále poťahovanie veľmi ,, netrápime“ a tým riskujeme zhorenie dreva a ako následok toho aj úplne zničenie fajky.

Každú náplň tabaku vyfajčite čo najdlhšie a dokonca. Stráňte sa ale toho, aby ste fajku príliš ,,netrápili“ a nech dohasnú aj posledné zvyšky tabaku. Ak dofajčíme fajku iba do polovice a fajka sa používa často v rozmedzí krátkeho času, nahromadí sa na dne náustka a fajkového držadla veľké množstvo vlhkého kondenzátu. Drevo kondenzát nasaje, a môže sa veľmi ľahko ,,zaniesť“, čo vám úplne pokazí chuť samotného tabaku a fajky.

Fajky s filtrom si vyžadujú pri zafajčovaní veľkú opatrnosť. Filter zvýši odpor ťahu fajky tak, že fajčiar ,, pre vyváženie“ často príliš silno potiahne a pahreba sa až vtedy správne rozdúcha. Filter obsahuje kondenzáty, ktoré zabraňujú silným príchutiam, dym sa tak stáva jemnejším a horkastej príchute dymu je citeľne menej. Filter tiež slúži k tomu, že neprepustí (často podporovaný Flavour populárnych vysoko aromatizujúcich tabakov) typickú trpko-horkú príchuť horiaceho dreva, ktorá nás alarmuje pred akútnym prepálením. Preto je pri fajkách s filtrom v rámci nasadenia náustka, nevyhnutná kontrola teploty.

Pri bezproblémovom zafajčovaní je dôležitá i konzistencia tabaku. Príliš vlhké zmesi ťažko horia a tiež ťažko vydržia tlieť, preto si vyžadujú opätovné zapálenie a zosilnený ťah. Suchý fajkový tabak už sám od seba horí príliš rýchlo a horúco. V obidvoch prípadoch sa však regulácia teploty v náustku fajky ťažko kontroluje a preto nastáva zvýšené riziko prepálenia.

jasmin

Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial