Ako vyčistiť fajku na tabak?

Ako vyčistiť fajku – to je otázka, ktorú si určite často kladie nejeden začínajúci fajkár. Tlačená literatúra je ohľadom tejto témy dosť chabá a málo dostupná, pričom informácie na nete sú v mnohých prípadoch spracované nedostatočne a nekvalitne. Práve preto som sa rozhodol tému správneho vyčistenia fajky spracovať komplexnejšie tak, aby bolo všetko dôležité podchytené v jednom článku – doslova od A po Z. Takto sa môžu všetci, ktorým sa fajka stala ich koníčkom a vášňou, dozvedieť ohľadom starostlivosti o svojho miláčika všetko na jednom mieste. A ešte snáď aj niečo navyše.

Pripraviť sa, pozor, čistíme!

Naučiť sa ten správny postup pri čistení fajky a dostať ho “ do krvi “, sa veľmi podobá kurzu na získanie vodičáku v autoškole. Ako prvá je nevyhnutná teoretická príprava, nasleduje skúšobná jazda pod dozorom skúseného školiteľa, a až potom ostrá jazda v premávke. Pokiaľ aj pri fajke tento postup nedodržíte, a začnete od zlého konca, môžete si pri jej čistení narobiť viac škody, ako úžitku. Téma správneho vyčistenia fajky je veľmi rozsiahla, je ťažké odhadnúť, odkiaľ začať. Ja to teda skúsim takto.

Čím vyčistiť fajku?

Na správne, dôkladné a bezpečné vyčistenie fajky existuje mnoho nástrojov, špeciálnych čistiacich prostriedkov, pomôcok a iného vybavenia. O každom z nich si niečo povieme.

Čistenie fajky fajkovým príborom

Fajkový príbor

Fajkový príbor je najzákladnejším vybavením určeným na vyčistenie fajky. Je to malý kovový trojdielny nástroj, ktorého súčasťou je lyžička, dusítko/napchávatko a tyčinka. Fajkový príbor je veľmi dôležitý, nezaobíde sa bez neho ani jeden fajkár.

Fajkové čistiace tyčinky

Fajkové čistiace tyčinky sú veľmi jemné, ohybné a tvarovateľné. Na ich povrchu je absorpčný materiál, najčastejšie bavlna, alebo viskóza. Určené sú hlavne na precízne vyčistenie vnútorných častí fajky – dymového kanálika, nástavca (trúbeľa), čapu a náustku, ale použiteľné sú aj na čistenie tabakovej komory. Na hrubšie nečistoty sú určené tyčinky s tuhšími štetinkami z polypropylénu, alebo nylonu.

Fajkové kefky

Sú to špeciálne upravené kefky, ktoré sú podobne, ako aj fajkové tyčinky, určené na vyčistenie vnútorných priestorov fajky. Fajkové kefky sú o trochu drsnejšie, ako fajkové tyčinky, používajú sa v prípadoch, keď na odstránenie neželaných nánosov už fajková tyčinka nepostačuje. Fajkové kefky majú kónický (kužeľovitý) tvar, jeden ich koniec je širší, druhý užší. Je to preto, aby bola fajková kefka univerzálne použiteľná na čistenie širších, ale aj užších priestorov fajky. Tenší koniec hravo vyčistí aj náustok, ten hrubší zas ústie dymového kanálika pri hlavičke fajky. Ich základom je tenký ohybný kovový drôtik, ktorý má na jednom konci štetinky, na tom druhom je upravený tak, aby sa čo najpohodlnejšie držal v prstoch.

Fajkové čističe

Fajkový výstružník

Fajkový výstružník je asi “ najbrutálnejším “ pomocníkom pri čistení fajky. Slúži na odstránenie karbónu nespáliteľných uhlíkových usadenín zo stien tabakovej komory. Je nastaviteľný na viac veľkostí hlavičiek, preto šikovný fajkár krúživým pohybom tohto nástroja dokáže hravo vysústružiť karbónovú vrstvu v tabakovej komore na požadovanú hrúbku. Fajkový výstružník je celokovový nástroj, ktorý v časti, kde sa drží v ruke, býva anatomicky upravený pre lepší úchop a povrchovo opatrený plastom, alebo tvrdou gumou.

Fajková kozmetika

Fajková kozmetika je špeciálne určená na povrchové ošetrenie tela fajky. Používa sa fajková leštiaca pasta (pipe polish), fajkový vosk (pipe wax) – veľmi šetrne upravený naturálny včelí vosk, alebo aj fajkový sprej (pipe spray). Okrem toho sú v povinnej výbave fajkára nevyhnutné jemné bavlnené, či papierové utierky.

Ako často sa fajka čistí?

Podľa periodicity, s akou sa čistenie fajky opakuje, ho môžeme rozdeliť na denné, týždenné a mesačné čistenie. Pri týždennom čistení vykonávame presne tie isté úkony, ako pri dennom, plus niečo navyše. Presne tak isto to funguje aj vo vzťahu mesačného čistenia ku tomu týždennému. Každé jedno má svoje špecifiká, avšak to posledné, mesačné čistenie, je už pre fajku dokonalým “ wellnessom “.

Denné čistenie fajky

Denné čistenie fajky sa robí najčastejšie, to je jasné. Aby fajka vydržala čo najdlhšie v top kondícii, malo by sa vykonávať po každom jednom fajčení. Fajku nečistíme hneď po ukončení fajčenia, kým je ešte teplá, ale musíme ju nechať chvíľu vychladnúť. Fajka sa najľahšie sa čistí vtedy, kým sú nespálené zvyšky tabaku po fajčení ešte vlhké a ľahko odstrániteľné. Neodkladáme ju teda nadlho, skutočne len dovtedy, kým z nej nevyprchá teplo.

Nespálený obsah fajkovej hlavičky nikdy nasilu nevyklepávajte! Mohlo by dôjsť k jej oškretiu, prasknutiu a znehodnoteniu. Vnútro tabakovej komory najlepšie vyčistíme lyžičkou tabakového príboru, ktorá je na to ako stvorená. Môžeme si pomôcť aj napoly preloženou fajkovou tyčinkou. Po odstránení tej najhrubšej špiny, vytrieme tabakovú komoru s bavlnenou, alebo papierovou utierkou. Zvýšenú pozornosť venujeme okrajom fajkovej hlavičky.

Drevená fajka so známkami používania položená na koženom púzdre

Nepoužívajte hrubú silu!

Následne z fajky odstránime náustok. Jemne ho pootočíme do strany a opatrne oddelíme od nástavca. Postupujeme pomaly, nepoužívame hrubú silu – dôležitá je technika. Potom z náustka vyberieme použitý filter a vyhodíme ho. Vnútro náustka vytrieme fajkovou tyčinkou, a celý ho poutierame do bavlnenej utierky. To, či je dokonale čistý zistíme tak, že sa cez neho pozrieme do svetla – oproti oknu (ako keď sa kontroluje čistota zbraňovej hlavne).

Vnútro dymového kanálika (od jeho začiatku, až po ústie do tabakovej komory) vyčistíme fajkovou kefkou, dočisťujeme ho fajkovou tyčinkou. Nesmieme zabudnúť na čap, teda miesto, kde sa spája nástavec s fajkovým náustkom.

Nezabúdajte na nový fajkový filter

Keď to máme hotové, začíname fajku skladať. Do náustka vložíme nový fajkový filter. Zdôrazňujem slovo nový. Použitý fajkový filter, ktorý sme vyhodili, obsahuje v sebe okrem vlhkosti ešte aj drobné čiastočky zhoreného tabaku z tabakovej komory, decht a nikotín. Jeho opätovné použitie sa preto vo vyčistenej fajke neodporúča. Tu sa šetriť naozaj neoplatí. Náustok s filtrom pripojíme ku nástavcu, pričom poskladanú fajku pretrieme a dosucha vyutierame jemnou bavlnenou, alebo papierovou utierkou.

Pri opätovnom vkladaní filtra do fajky Vás ešte musím upozorniť na jednu vec. Fajkové filtre, sa okrem iného, delia na jednostranné a obojstranné. Jednostranné filtre majú na jednom svojom konci keramickú, na druhom plastovú koncovku. Obojstranné filtre sú na oboch svojich koncoch opatrené keramickou koncovkou. Ak budeme teda vo fajke meniť použitý filter za nový – jednostranný, bezpodmienečne ho musíme vložiť keramickou koncovkou smerom ku hlavičke fajky a plastovou smerom ku náustku. Je to preto, lebo keramická časť chráni filter pred sálavým teplom horiaceho tabaku z tabakovej komory. Asi Vám nie je nutné vysvetľovať, že by to nedopadlo najlepšie, keby sme to poplietli. Takto ošetrená fajka je pripravená na ďalšie použitie.

Ilustračný obrázok - čas: starodávne hodiny poskladané na kopu

Týždenné čistenie fajky

Týždenné čistenie fajky spočíva v zopakovaní presne toho istého postupu čistenia, ktorý je vyššie opísaný ako denné čistenie fajky. Oproti tomuto je však rozšírený o použitie fajkovej kozmetiky, teda fajkovej leštiacej pasty, fajkového vosku, prípadne fajkového spreja. Postup ich použitia je nasledovný.

Na poskladanú a vyčistenú fajku pomocou bavlnenej utierky nanesieme a rovnomerne rozotrieme primerané množstvo fajkovej leštiacej pasty, alebo fajkového vosku. Po tomto fajku na chvíľu odložíme nabok a necháme leštiacu pastu, alebo vosk na jej povrchu trochu uschnúť. Následne ju znovu vezmeme do rúk a s čistou bavlnenou utierkou dôkladne preleštíme tak, aby na nej nezostali šmuhy, fľaky, alebo odtlačky prstov. Fajkový sprej, s prihliadnutím na svoje čistiace a konzervačné vlastnosti, je tiež veľmi vhodnou alternatívou pre pravidelné týždenné čistenie fajky. Fajku v takomto stave už môžeme spokojne odložiť do stojana.

Mesačné čistenie fajky

Toto čistenie fajky, okrem postupov uvedených v dennom a týždennom čistení, zahŕňa odstránenie, resp. úpravu karbónovej vrstvy na stenách tabakovej komory. Vykonávame ho fajkovým výstružníkom. Pri tomto čistení musíme brať do úvahy to, že odporúčaná hrúbka karbónovej vrstvy je 1 až 2 milimetre, teda pri čistení je potrebná značná zručnosť a opatrnosť fajkára. Po použití fajkového výstružníka musí karbónová vrstva ostať za každých okolností v spomínanej hrúbke zachovaná. Môže sa stať, že ak pritlačíme príliš, tak karbónovú vrstvu úplne odstránime, a oškrabeme ju až “ na drevo “. Ak by sa tak stalo, fajku musíme začať odznovu zafajčovať, aby sa karbónová vrstva obnovila, a mohla začať plniť svoju ochrannú funkciu. Po tejto úprave sa odporúča fajku nechať odpočívať aspoň jeden deň, než ju znovu zapálime.

A na záver – rada nad zlato

Skúsený fajkár neberie čistenie fajky len ako nutné zlo, ktoré musí absolvovať, aby si mohol fajku znovu zapáliť. Skutočný milovník fajky vníma jej čistenie ako rituál – pravidelne sa opakujúci a príjemný, pri ktorom dokáže zrelaxovať, úplne vypnúť, ale aj premýšľať. Ak si teda chcete fajku so všetkým, čo k nej patrí, vychutnať naozaj dokonale, musíte v jej čistení nájsť rovnakú záľubu, ako v jej fajčení. Držím Vám palce, aby ste to zvládli čo najlepšie.

Tak, a to už je asi naozaj všetko. Želám veľa pekných a nezabudnuteľných chvíľ strávených s Vašou obľúbenou fajkou a dúfam, že čo sa jej čistenia týka, tak som na nič dôležité nezabudol.

Článok pre vás pripravil: Vojtech

Veronika

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial