Vodna fajka – história, príprava, časti vodnej fajky

Vodna fajka sa po prvý krát objavila v Indii a to v primitívnej forme vyrobená z kokosového orechu, pričom sa ešte ani zďaleka nepodobala na súčasné fajky. Vodná fajka má veľkú tradíciu hlavne v Turecku, postupom času sa rozšírila najmä do Iránu a neskôr ju začal objavovať aj západný svet. Práve v poslednej dobe sa teší obrovskej popularite a stala sa bežnou súčasťou života ľudí po celom svete. Bolo to však práve v Turecku, kde bola tradičná vodná fajka, ako ju poznáme dnes, vyrobená a jej tradičný vzhľad sa za posledné desaťročia takmer nezmenil.

Vodné fajky nájdeme v dnešnej dobe v domácnostiach, reštauráciách a čajovniach po celom svete. Milióny ľudí si obľúbili tú arómu a upokojujúci relaxačný účinok vodných fajok. Veľa z nich sú nefajčiari, pretože fajčenie aromatických tabakov z vodnej fajky nie je návykové! Tiež veľa fajčiarov, aj v západnom svete, vymenilo svoje obľúbené cigarety za vodnú fajku.

Vodna fajka a melasa

Tabaky, používané vo vodných fajkách sú vyrábané: miešaním ovocnej melasy, medu a rozmixovanej ovocnej drene a čerstvých tabakových listov.

Vyrábajú sa vo všetkých možných príchutiach.

Návod na prípravu vodnej fajky:

1, Do sklenenej nádoby nalejeme studenú vodu po začiatok zúženia nádoby. Ďalej opatrne nasadíme krúživým pohybom hornú kovovú časť do nádoby. Hadicu zasunieme do spodnej časti kovového trupu. Pri obidvoch spojoch dbáme aby boli celkom utesnené, inak sa nám fajčenie nevydarí. Vodná fajka je takmer pripravená.

  1. 2, Ďalej si pripravíme tabak a keramickú korunku. Tabak nasypeme do vrchnej časti korunky. Pri plnení korunky dbáme na to, aby sme tabak poriadne rozdrobili pretože natlačený tabak môže korunku upchať. Korunku plníme asi 2-5mm pod okraj korunky. Dávať viacej tabaku nemá zmysel, pretože dolná vrstva neprehorí.

3, Pripravíme si štvorec alobalu – cca 15x15cm, môže byť aj dvojvrstvový. Alobalom prikryjeme korunku s tabakom a uhladíme odstávajúce konce okolo obvodu korunky. Dbáme na to aby vrchná časť nebola napnutá alebo celkom prevesená a stláčala tabak.

4, Konečné úpravy sa skladajú z prevedenia alobalu. K tomuto použijeme najlepšie žiletku, nôž alebo iný špicatý predmet. Dôkladne prederavíme celý vnútorný kruh ž ku okraju a hore nasunieme. Už ostáva len uhlik.
5, Uhlík rozohrejete z oboch strán, najlepšie na plynovom variči cca 5-8 minút. Uhlík musí byť rozžhavený z oboch strán kompletne inak pri položený na korunku pomaly dohasína a fajka rýchlo končí. Pri použití samorozpaľovacieho uhlíka, stačí len rozpáliť nad zapaľovačom alebo zápalkou.

Časti vodnej fajky:

keramická korunka
dáva sa do nej tabak

miska
zachytáva padajúci popol

telo fajky
umožňuje prechod dymu do vázy

vzduchový ventil
umožňuje unikanie dymu, keď sa váza naplní

váza na vodu
napĺňa sa z časti vodou a filtruje dym

hadica
umožňuje samotné fajčenie

jasmin

Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial