Vodná fajka – 5 vecí, ktoré nikdy nerobte

Vodná fajka sa môže javiť ako úplne jednoduchá vec na obsluhu i údržbu, ale nie vždy je to tak. Pri nedostatočných skúsenostiach a sklonoch k experimentovaniu sa môže hocičo ľahko pokaziť. Hovorí sa, že hlúpi ľudia sa učia na vlastných chybách a múdri na chybách druhých ľudí. A keďže nikto učený z neba nespadol a aj nám sa veľakrát podarilo urobiť riadne hlúposti, spísali sme pre vás krátky zoznam fatálnych chýb, ktorých sa pri používaní vodnej fajky určite vyvarujte.

Silikónová korunka verzus žeravý uhlík

Silikónová korunka je v súčasnosti veľmi obľúbená. Nielen, že sa veľmi ľahko umýva a je nerozbitná, ale k jej používaniu väčšinou nepotrebujete ani tesnenie. Silikón, z ktorého je vyrobená je materiál, ktorý dobre znáša vysoké teploty, vďaka čomu sa korunka pri fajčení menej zahrieva a rýchlo vychladne. To však neznamená, že priamy styk so žeravým uhlíkom je v poriadku. Vždy je potrebné korunku prikryť aspoň alobalom, v ideálnom prípade badchou, alebo heat management systémom, ako je napríklad kaloud. Nikdy nepokladajte žeravý uhlík priamo na korunku! Nielen, že spálený tabak chutí naozaj zle, ale silikónová korunka sa vám pri vysokej teplote a priamom kontakte s uhlíkom jednoducho roztaví.

Prepálená silikónová korunka
Prepálená silikónová korunka

Váza na vodnú fajku verzus ponorná tyč

Váza na vodnú fajku je vo väčšine prípadov vyrobená z hrubého, tvrdeného skla. To však neznamená, že je nerozbitná. Veľmi častou chybou je nesprávne oddeľovanie tela vodnej fajky od vázy a to najmä pri fajkách na závit alebo takzvaný „click on“ systém. Ak sa pozabudnete a namiesto správneho oddelenia vázy od tela fajky začnete odskrutkovávať telo od ponornej tyče, koledujete si o problém. Ponorná tyč totiž po odskrutkovaní odpadne a môže rozbiť dno vázy. Preto dávajte vždy pozor na to, čo skrutkujete!

Čistiace prípravky verzus povrchový náter kovov

Čistá vodná fajka = chutná vodná fajka. Ale dávajte dobrý pozor na prípravky, ktorými vodnú fajku umývate. Vlažná voda a kvalitná kefa sú dostačujúcimi pomocníkmi. Ak totiž na vodnú fajku použijete agresívnejší prípravok ako napríklad čistiaci prášok Schmant, Bongmaster alebo nebodaj Savo, veľmi ľahko sa vám môže stať, že zničíte povrchovú úpravu jednotlivých častí vodnej fajky. V lepších prípadoch ostane fajka stále funkčná, no jej vzhľad utrpí nezvratnú ujmu.

 

Zničená povrchová úprava kovu
Zničená povrchová úprava kovu

Hadica vodnej fajky verzus voda

Klasické hadice na vodnú fajku sú vyrobené z kože alebo jej imitácie a vo vnútri majú kovovú špirálu, ktorá zachytáva decht, dym ochladzuje a slúži na udržanie tvaru hadice. Po nejakom čase táto hadica nasiakne zmesou všakovakých vôní a vy by ste ju radi vyčistili. Narozdiel od silikónovej hadice to však nie je možné. Klasická hadica na vodnú fajku nie je umývateľná a akonáhle ju namočíte, tak ste prehrali. Kovová pružina v jej vnútri totiž začne hrdzavieť, koža sa zdeformuje a nepríjemného napáchnutia sa aj tak nezbavíte. Hadicu je možné jedine vymeniť za novú, najlepšie silikónovú, ktorú môžete umývať a pravidelne preplachovať.

 

Rozbité sklo - črepy
Rozbité sklo – črepy

Kaloud Lotus verzus zohrievanie v rúre alebo na ohni

Kaloud Lotus je heat management systém, vďaka ktorému môžete kontrolovať horenie uhlíkov počas celého fajčenia. Pootočením páčkou regulujete prívod vzduchu a teda aj rýchlosť a intenzitu, ktorými uhlíky horia. Pri niektorých experimentoch užívateľov však ostáva rozum stáť. Mnohí netrpezliví fajčiari totiž predpokladali, že predhriatím kaloudu v rúre alebo dokonca na otvorenom ohni vylepšia jeho fungovanie. Výsledkom bol zničený kaloud, nefajčiteľný obsah korunky a pravdepodobne aj pár spálených prstov.

 

Chybovať je ľudské ale máločo vie nahnevať tak, ako vlastná hlúposť a nepozornosť. Preto dávajte pozor na to, čo so svojou vodnou fajkou robíte, aby ste neskôr neľutovali. Ak sa vám aj napriek tomu podarí niečo na vašej fajke zničiť, obráťte sa na váš miestny smokeshop a dúfajte, že náhradné diely pre vašu vodnú fajku budú skladom.

Veronika

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial