Ako byt zbaviť zápachu od cigarety? Poradíme vám.

Fajčenie v inetriéri je pohodlné, no pravdou je, že zadymený priestor zrovna nevonia. Dym z cigarety alebo cigary obsahuje decht a nikotín, ktorý sa zachytáva na stenách, okenných rámoch, nábytku a samozrejme koberci a záclonách. Produkujú nepríjemný zápach aj vtedy, keď sa v byte aktuálne nefajčí. Tento smrad nie je jednoduché odstrániť ani zakryť výraznými deodorantmi. Deodoranty to často ešte zhoršia. Návšteva sa v takom prostredí môže cítiť ako v nechvalnom klube, typickom prefajčenými tanečnicami vo flitrovaných mini šatách. Odstrániť odolný cigaretový zápach z domácnosti bude teda náročnejšie ale poďme na to!

Potrebujeme:

– gumené rukavice

– rozprašovač

– sóda bikarbóna (veľké balenie)

– ocot

– savo

– vysávač (plus 2 vrecká)

– prací prášok a pračku

– prostriedok na umývanie podlahy a handru

– kuchynské papierové utierky (na utierkach nešetrite – použite ich miesto handričky, tá by v sebe zápach držala)

Voliteľné: aktívne uhlie, káva, čistička vzduchu, vonné tyčinky

1. Zbavte sa cigaretových ohorkov a vyvetrajte

Vyhoďte cigaretové nedopalky, popol a vôbec všetky zdroje zápachu do koša. Popolník umyte a dajte na balkón či vonkajšiu okennú parapetu. Otvorte každé okno aj dvere a poriadne vyvetrajte celý byt/dom.

SmokeMagSk byt zapach cigariet pranie

2. Operte napáchnutý textil

Pozbierajte z bytu všetky záclony, závesy, poťahy, obliečky, koberčeky, dečky, utierky, uteráky, obrusy, tapisérie. Na nič nezabudnite. Všetok textil čo ste mali doteraz v byte operte! Čo sa nezmestí do pračky, vezmite do čistiarne.

Keď som sa rozhodla prestať fajčiť doma, bolo to drsné. Ale už by som sa k tomu nikdy nevrátila!“ Lucia LuLu

3. Vyčistite nábytok

Vezmite rozprašovač a nalejte doň ocot a vodu v pomere 1:1. Takto pripraveným univerzálnym čističom poumývajte všetky hladké plochy, nábytok (nie len z vrchu ale zo všetkých strán), dvere, rámy okien, skrinky, stoličky atď. Skvelá vlastnosť octu je, že pohlcuje a prekrýva pachy. Nemusíte sa ľakať, že by od teraz váš byt páchol po octe. Zatiaľ čo upratujete a vetráte, ocot vyprchá.

SmokeMagSk byt zapach cigariet umyvynie dlazky

4. Odstráňte zápach z kobercov a linolea

Pokiaľ nemáte v byte koberce, máte to jednoduchšie. Do vedra s vodou pridajte odmerku sava alebo iného podobného prostriedku a voňavý čistič na podlahy. Podlahy umyte aspoň 2 krát. Prvý raz použite viac sava a saponátu ako pri druhom zmývaní.

Zbaviť koberce pachu je náročné. Ponúkaju sa ale hneď 4 riešenia. Čistiareň, tepovanie, nové koberce alebo vlastnoručné čistenie.

Vlastnoručné čistenie: Posypte koberce sódou bikarbónou a nechajte 1 deň pôsobiť. Sóda vytiahne pachy a vlhkosť. Potom koberce dobre povysávajte. Pokiaľ je nutné, môžete to opakovať niekoľkokrát, až kým zápach úplne zmizne.

Rozhodne najlepší vianočný darček bola vodná fajka! Byt z toho vôbec nesmrdí a fajčíme ju spolu s partnerom aj priateľmi. Hráme hry a posúvame si hadice… 😀 Je to super.“ Karolína

5. Vymeňte filtre

Vymeňte vzduchové filtre, filtre v klimatizácii, čističke vzduchu a podobne. Nezabudnite vymeniť filter a vrecko vo vysávači.

SmokeMagSk vone do bytu

6. Použite pohlcovače zápachov a jemné bytové vône

Pohlcovače: Do skríň a na poličky umiestnite misky s kávou alebo aktívnym uhlím. Vône: Použite pot pourri, esenciálnu lampu, vonné tyčinky a/alebo sviečky.

Fajčím iba na balkóne. U rodičov som ten smrad neznášal.“ Peter

7. Záver

Posledné zostávajú steny. Je na vás či steny očistíte a natriete penetračným náterom, alebo sa rozhodnete rovno vymaľovať. Žiaľ, v tomto prípade viac možností nie je.

Bola to fuška, čo? Keď si sčítame koľko času, energie, vody a peniazí nás stálo aby sme sa doma my aj naši priatelia cítili opäť dobre, výsledok je jasný. V byte sa fajčí iba vodná fajka (shisha), ktorá naopak byt prevonia. Cigaretu a cigaru si radšej vychutnajte pohodlne usadený kdesi vonku alebo jednoducho na balkóne. Pridajte k tomu ešte chutný drink do ruky, výhľad a dobrý pocit zo svojho voňavého domova. Oplatí sa to viac.

Pošlite tento článok svojmu známemu, ktorý by rozhodne mal podstúpiť takúto premenu v domácnosti.

animovaná šípka

Veronika

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial