Humidory: Návod na obsluhu v 6 krokoch

Humidory na cigary sú dôležitou výbavou každého milovníka cigár. Kúpili ste si svoj prvý humidor? Prinášame vám návod na obsluhu v jednoduchých 6 krokoch.

  1. Rozbaľte humidor. Starostlivo si ho prezrite a všetky materiály dobre uschovajte pre prípad, že zistíte závadu.
  2. Prečítajte si priložené informácie. V tomto bode sa musíte rozhodnúť, či sa budete držať pokynov výrobcu, alebo naším návodom: odporúčame sa pridŕžať našich tipov alebo skombinujte oba postupy.
  3. Pripojte zvlhčovač a vlhkomer. Humidory s dreveným vekom obvykle majú mechanizmy na priľnutie zvlhčovača, alebo vlhkomeru t.j. magnet a suchý zips. Výrobcovia tu robia väčšinou veľkú chybu, pretože ich povrch nie je dostatočne lepivý. Tu je niekoľko rád a tipov: Vždy upevňujte na suchý povrch. Neprilepujte nič 24 hodín na suchý zips. Suchý zips bude silnejší a priľnavejší. Pokiaľ použijete lepidlo, nechajte vytratiť výpary z lepidla pred zatvorením veka.
  4. Humidory so skleneným vekom môžu mať nelepivú gumovú vložku na pripevnenie vlhkomera. Uistite sa, že stláčate okraje vlhkomeru, zabránite tak rozbitiu skla. Zvlhčovač je väčšinou dodávaný so stojanom, takže lepidlo je nepotrebné.
  5. Akonáhle je zvlhčovač a vlhkomer bezpečne upevnený môžete začať so zvlhčovaním boxu. V ŽIADNOM PRÍPADE NEUTIERAJTE VNÚTRAJŠOK HUMIDORU VODOU!!! Drevo by nasiaklo vodu, roztiahlo by sa a tým aj poškodilo*. Namiesto toho naplňte každý deň zvlhčovač destilovanou vodou po dobu jedného týždňa, kým nedosiahnete požadovanú vlhkosť 68-72%. To umožní drevu absorbovať vlhkosť pomaly. Tento proces sa niekedy nazýva aj „okorenenie“, nie preto že sa pridá korenie a aróma, ale preto, že sa prostredie v humidore prispôsobí cigarám.
  6. Len čo ste dosiahli optimálnu vlhkosť, humidor je pripravený na cigary. Zvlhčovač je potrebný doplniť každé 2-3 týždne, alebo podľa potreby pre udržanie správnej vlhkosti.

Nezabúdajte kontrolovať svoje humidory

HORÚCI TIP: Uvedomte si, že zvlhčovač je zavesený na vrchu boxu, čiže vlhkomer ukazuje hodnotu vlhkosti v hornej časti, v dolnej časti môže byť vlhkosť odlišná. Pohmatom pravidelne kontrolujte stav svojich cigár. Pokiaľ je to potrebné, otočte svoje cigary alebo umiestnite zvlhčovač niekam inam pre dosiahnutie lepších výsledkov.

*Mnoho výrobcov a pestovateľov tabaku vám môžu poradiť, aby ste pretreli vnútrajšok humidoru hubkou a destilovanou vodou. Toto napomôže k absorbovaniu vody, avšak drevo sa môže nasýtiť veľmi rýchlo a tým sa môžu poškodiť spoje alebo veko. Odporúča sa pomalší a pokojnejší postup, aby drevo absorbovalo vodu prirodzene. Kvôli tomuto je niekedy problém predať humidor zákazníkom, ktorí ho chcú okamžite naplniť. S niektorými vecami sa neoplatí ponáhľať. Nenasycovať humidor na cigary vlhkou špongiou, je najlepšou voľbou.

jasmin

Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial