Ako vnímali tabak indiánske kmene?
Tabak je darom bohov pre ľudí. To je minimálne jedno z mytologických vysvetlení Indiánov, ak by sme chceli niečo vedieť o pôvode tabaku.
Niektoré indiánske kmene videli ich povinnosť v tom: Zabezpečiť, aby bohovia nikdy neostali bez tabakového dymu. Na tomto základe nechali ich kňazov alebo lekárov, aby dym vyfúkli hore k bohom. Iné indiánske kmene vyhodili tabakové listy alebo zdrvený tabak do ohňa – ako obeť alebo ako znak vďačnosti oproti bohom. V iných prípadoch sa používal tabak pri mierovom rokovaní, pri ktorom symbolicky znázorňovala fajka mieru koniec mierových zmlúv.
Dnes existuje viacero archeologických nálezov, kamenné reliéfy indiánskych príslušníkov národností Mayas, ktoré znázorňujú dymiacich bohov a kňazov.
Použitie tabaku znamenal istý začiatok v tejto kultúre a tiež sa chápalo ako časť náboženských rituálov. Tabaková rastlina sa používala ako omamný prostriedok, ktorý mohol vyvolať pri použití v ,,správnom“ množstve hypnotický stav a bezvedomie.
To viedlo k tomu, že tabak na viacerých miestach bol vnímaný ako božská sila. Nemal však iba náboženský význam pre Indiánov. Bol pochutinou a súčasne bol používaný lekármi ako liečivo k boju proti rôznym chorobám.
Bolo však úplne jasné , že veľa domorodcov fajčili pre zábavu – a bolo to presne to, čo Krištof Columbus a jeho ľud tak ohromil, keď uvideli Indiánov po prvýkrát fajčiť.
Veľká vďaka KOLUMBUS
Columbus spravil veľa objavov, keď sa približne pred 500 rokmi ,,vyplavil“ a šiel do krajiny, do západnej Indie. Jedným z objavov bol indiánsky listový tabak.
Indiáni ešte pred samotným objavom Ameriky cez taliana K. Columbusa sedeli dlho svorne pokope a fajčili fajku mieru. Columbus šiel v Októbri 1492 do západnej Indie, na vidiek. Ale to neboli žiadne fajky mieru, ktoré fajčili domorodé ženy a muži, ale bol to voňavá, vysušená bylina, ktorá bola zrolovaná do listoch. Zrolovaná rastlina bola udržiavaná vo vidlicovitej rúrke, ktorú Indiáni nazývali ,,tobacco“.
Kým bol tabak objavený počas veľkých objaviteľských ciest, práve osobný lekár Philippa II. z Španielska,
Hernandez de Toledo, ako prvý opísal tabak, po tom čo v roku 1559 v Mexiku túto rastlinu študoval. Toledo mal veľký záujem o tabak – ako liečivo. Oproti tomu odpozoroval francúzsky karmelitánsky mních André Thevet domorodcom ich myšlienku a to vtedy, keď prišiel v roku 1555 do Brazílie. Chcel ho zasadiť k fajčeniu a preto zozbieral veľké množstvo semienok. Bol to preto Thevet, ktorý ho priniesol do Európy.
Kolónia VIRGINIA
V 17. storočí sa tabak vo vysokej spoločnosti Európy používal ako snupaci tabak a to vo forme prášku. V tomto čase a taktiež koncom 16. storočia by ste mohli zbadať drsných moreplavcov vo veľkých európskych prístavoch ako pofajčievajú fajku.
Rozvoj tabaku sa bral úplne vážne, keď Angličan sir Walter Raleigh v neskorom 16. storočí vyrazil pre kráľovnú Elisabeth na objaviteľskú cestu do Severnej Ameriky a kde založil kolóniu Virgínia. Sir Raleigh bol pravdepodobne prvým, podľa mena, známym, zakoreneným fajčiarom sveta.
Dnes možno v anglických múzeách obdivovať hlinené fajky z roku 1575 a historické knihy zase informujú, že v roku 1619 existoval v Londýne cech fajok.
Do Dánska prišiel tabak údajne koncom 16. storočia, keď Christian IV. panoval na tróne. Väčšia časť tabaku bola už narezaná a napnutá. V roku 1665 dostal Markus Selch od kráľa Frederika III. privilégium postaviť prvú tabakovú fabriku krajiny – tzv. tabakovú pradiareň. V priebehu nasledujúcich 20-30 rokoch sa objavili v Dánsku veľa tabakových pradiarni. Väčšina z nich bola prevádzkovaná nemeckými roľníkmi. Na tento spôsob vzniklo úplne nové remeslo, ktorého tradície pokračujú ďalej.
TABAK ako liečivo
Po tom čo Kolumbus priniesol tabak do Európy a pokým to bolo jasné, že Indiáni túto tabakovú rastlinu používali ako liečivo, narástol markantne záujem pre tento nový produkt. Za týchto čias sa používali v Európe ako liečivo bylinky a z tohto dôvodu dostal tabak úplne elementárny význam pre ďalšie použitie lekárskeho umenia.
Tabaková rastlina začala rýchlo klíčiť a to v rôznych kláštorných bylinkových záhradkách, v Španielsku a Portugalsku a experimentovalo sa s tabakom, aby mohli vynájsť, ako najlepšie možno túto rastlinu využiť. Na začiatku sa tabak mimochodom užíval proti kašľu, kožných chorobách a bolestiach hlavy.
Francúzsky Jean Nicot – tu leží pôvod slova“Nikotin” – zaviedol toho času tabak na dvore, aby Katarínu z Medici vyliečil z jej migrény. Veľmi rýchlo sa rozvinula k horlivej používateľke tabaku a neskôr sa tabak používal stále viac a viac ako pochutina.
Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.