Bongo a jeho história, použitie a legalita

Tento článok je o fajke, ktorá sa používa na fajčenie konope a iných látok. Pre podobne nazývanú prípravu konopných listov a kvetov, sa používa Bhang (bongo).

Bongo (tiež vodné bongo, billy, bubbler, bing, alebo moof) je filtračné zariadenie/aparatúra všeobecne používaná na fajčenie konope, tabaku, alebo iných bylinných látok. V bongu na obrázku dym prúdi z nižšieho portu naľavo do vyššieho portu napravo.

Vzhľadom ku konštrukcii a funkcii je bongo podobné vodnej fajke, okrem toho že je menšie a oveľa lepšie sa prenáša.. Bongo môže byť vyrobené z akejkoľvek vzduchotesnej a vodotesnej nádoby s pridaním misky a trubičkových prístrojov (alebo slidov), ktoré vedú vzduch smerom nadol pod vodnú hladinu, odkiaľ bubliny počas používania prúdia nahor („bubbler“). Ak chcete dať do bonga čerstvý vzduch a zožať posledný zostávajúci dym, otvor známy ako „carburator“, „carb“, „choke“, „bink“, „rush“, „shotty“, „kick hole“ alebo po slovensky jednoducho „diera Šibalka“ , ktorá sa nachádza niekde na spodnej časti bonga nad hladinou vody, sa najskôr drží počas celého procesu fajčenia zatvorená a potom sa otvorí, aby sa dym mohol vtiahnuť do dýchacej sústavy.

Slovo bongo je adaptáciou thajského baung, ktorá sa pripisuje valcovitej drevenej trubke, rúrke, alebo nádobke vyrezanej z bambusu a ktorá sa tiež pripisuje bongu používanému na fajčenie.

Bongá po stáročia používali Hmongovia v Laose a Thajsku a tiež sa používali po celej Afrike. Jedným z najskorších zaznamenaných používaní slova na západe, je podľa thajsko-anglického slovníka od McFarlanda , publikovanom v roku 1944 to, ktoré popisuje jeden z významov bonga v thajskom jazyku ako “ bambusové vodné bongo na fajčenie materiálov ako kancha, marihuana, hašiš, alebo konopných rastlín.“ V januári roku 1971 Marijuana Review tiež použili tento termín.

  • 1 História
  • 2 Použitie
  • 3 Legálnosť

Bongo a jeho história

Používanie vodného bonga na fajčenie bolo zavedené v Číne počas neskorej dynastie Ming (16. storočie), spolu s tabakom prostredníctvom Perzie a Hodvábnej cesty. Počas dynastie Čching sa stalo najpopulárnejšou metódou fajčenie tabaku, no toto fajčenie sa stalo menej populárnym s nástupom éry republiky. Zatiaľčo obvykle bongo bývalo bežne používané, je známe, že vládkyňa dynastie, Empress Dowager Cixi, preferovala vodné bongo pred šnupacími fľašami alebo inými spôsobmi príjmu. Podľa Imperial Household Department, bola pochovaná s najmenej tromi vodnými bongami; niektoré z jej zbierok môžete vidieť v Národnom palácovom múzeu v Číne.

Vodné bongo sa používa od dynastie Čching a možno ho rozdeliť do dvoch typov: domáce bambusové bongo obyčajne vyrobené a používané vidieckymi ľuďmi a viac elegantné kovové prevedenie, ktoré používali čínski obchodníci, obyvatelia miest a šľachta. Kovové prístroje sú zvyčajne vyrobené z bronzu alebo mosadze, verzie pre šľachtu sú zo striebra a zdobené drahokamami. Zvyčajne je kovové prevedenie vyrobené z nasledujúcich komponentov:

  • Vodné bongo je samo o sebe jednodielna konštrukcia, skladajúca sa z kotlíka a “trubičky”, nádoby na vodu a ťahacej rúrky, ktorá má najmenej 3 place, ale niektoré môžu dosahovať dĺžku až 12 palcov. Niektoré sú rovné s tzv. „Jointom“ (Pieskovanou hornou časťou “trubičky” , zvyčajne dlhou 1 palec a okolo toho zúžený kotlík alebo kotlík v tvare „kužeľa“, ktorý doň pasuje) niektoré sú nahnuté, aby pripomínali žeriav. Veľkosť kotlíka je obdobná ako u sklenky o šírke typickej pre miniatúru.
  • Nádoba na tabak s vekom.
  • Stojan bonga je dosť malý na to, aby sa dal držať jednou rukou a skladá sa z dvoch veľkých otvorov pre nádobu s tabakom a rúrku s vodou. Môže mať aj menšie otvory pre rozličné príslušenstvo.

Počas procesu fajčenia môže používateľ nechať všetko príslušenstvo vo vnútri stojana a len držať celú zostavu (stojan, trubka a nádobka) v jednej ruke, a zapáliť misku s pomaly horiacim papieraovým knôtom zapáleným ponad spalovacou komôrkou. Na rozdiel od Severnej Ameriky a južného Hemisphere, sa tento typ vodného bonga zvyčajne používa medzi staršou generáciou.

Použitie bonga

Voda môže zachytiť niektoré ťažšie častice a molekuly rozpustné vo vode a zabrániť im pred vstupom do dýchacích ciest fajčiara. Mechanizmus bonga sa dá porovnať s mechanizmom laboratórnej premývačky. Užívateľ priloží na vrch ústa a umiestni konope do nádobky v trubičke, ako je znázornené na obrázku.

Bongá sú často buď zo skla alebo plastu a sú zložené z tela, trubičky, a vody na výrobu dymu. Po tom, ako sa telo uzatvorí, bongo sa naplní vodou, látka sa zapáli a dym sa potiahne cez vodu, čím sa vytvorí jemnejší dym, ako vytvárajú iné metódy fajčenia. Pre fajčenie vodného bonga musí fajčiar z bonga inhalovať tak, že bublinky, ktoré obsahujú dym začnú vychádzať z trubičky. Akonáhle sa v bongu nahromadí značné množstvo dymu, tak je trubička oddelená od bonga a zostávajúci dym pôjde do pľúc fajčiara.

Avšak štúdia o konope NORML-MAPS z roku 2000 zistila, že „vodné bongá vyfiltrujú viac psychoaktívneho THC ako akéhokoľvek iného dechtu, a preto vyžadujú od užívateľov, aby fajčili viac na dosiahnutie požadovaného efektu“. V štúdii sa dym z konope doplnený o NIDA ťahal cez viacero fajčiacich zariadení a bol následne analyzovaný. Štúdia sa zameriavala na pomer dechtu a kanabinoidov v plyne vydávaným početnými bongami. Tiež brala do úvahy nefiltrované a filtrované jointy a vaporizéry. Výsledky ukázali, že iba vaporizéry vyprodukovali lepší pomer dechtu ku kanabinoidom v porovnaní s nefiltrovanými jointami. No pokiaľ ide o vyprodukované kanabinoidy, dokonca aj vaporizéry pokrútili pomer THC (psychoaktívnej zložky fajčiva) ku CBN (schopnému produkovať lekárske benefity, no nie je psychoaktívne) v prospech CBN. Toto ukazuje, že nefiltrovaný joint vykazuje najlepší pomer dechtu k THC zo všetkých a že bongá v skutočnosti vážne škodia v tomto ohľade.

MAPS takisto preskúmala štúdiu, ktorá skúmala účinky a zloženie vodou filtrovaného a nefiltrovaného dymu, konope a tabaku. Zistilo sa, že keď boli alveolárne makrofágy vystavené nefiltrovanému dymu, ich schopnosť bojovať proti baktériám sa znižovala, na rozdiel od vystavenia vodou filtrovanému dymu. Tiež našli podstatné epidemiologické dôkazy o nižšom výskyte karcinómu u fajčiarov tabakových výrobkov, ktorí používali vodné bongá, na rozdiel od cigarety, cigary a bežných fajok. „Zdá sa, že filtrácia vody môže byť efektívna pri odstraňovaní komponentov z konopného dymu, ktoré sú známe toxické látky… Účinnosť odstránenia toxických látok súvisí s dymom v oblasti kontaktu s vodou.“

Špeciálne navrhnuté vodné fajky so zabudovanými filtrami pevných častíc a fritami plynovej disperzie, by pravdepodobne boli najúčinnejší v tomto ohľade; frity plynovej disperzie slúžia na “rozbíjanie” dymu do veľmi jemných bubliniek, čím sa zvýši jeho oblasť kontaktu s vodou. Tieto frity sa zvyčajne označujú ako difúzor preto, že rozpúšťajú (alebo rozptýlujú) dym pri jeho výstupe zo spodnej trubičky a zvyčajne sa skladá z malých otvorov alebo doštičiek ​​na konci spodnej trubičky. Táto štúdia naznačuje, že dym z bonga je menej škodlivý ako nefiltrovaný dym.

Legálnosť

Z právnych dôvodov sú výrobky označené ako „Tobacco Use Only“(Len na použitie tabaku)

V Spojených štátoch na základe Federálneho zákona o príslušenstve drog, ktorý je súčasťou Zákonu o kontrolovaných látkach, je nezákonné predávať, prepravovať poštou, prepravovať cez štátne hranice, dovážať alebo vyvážať drogové príslušenstvo.

V krajinách, kde sú marihuana a hašiš nezákonné, niektorí maloobchodníci uvádzajú, že bongá sú určené pre použitie tabaku, v snahe obísť zákony proti predaju drogového príslušenstva. Kým technicky „bongo“ neznamená zariadenie používané k fajčeniu predovšetkým marihuany, vedľajší význam súvisiaci s drogami bol vytvorený slovom sám (čiastočne kvôli slovnej hračke zo sanskritského slova bhangah „konope“). Preto kvôli obavám zo zákona, mnoho veľkých obchodov nebude slúžiť zákazníkom, ktorí používajú slovo „bongo“ alebo „bongá“ alebo akékoľvek iné slovo typicky spájané s užívaním nelegálnych drog.

jasmin

Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial