Je fajčenie cigár výstrelok modernej doby?
Fajčenie cigár, resp. jeho začiatok, sa v civilizovanom svete datuje zhruba od obdobia konca 15. storočia, kedy prvý tabak do Európy priviezol loďou z amerického kontinentu taliansky moreplavec Krištof Kolumbus. Ten, ako prvý Európan, videl domorodé kmene v Amerike fajčiť vysušené, do viac vrstiev zrolované tabakové listy. Ich dymom sa Indiáni snažili viac či menej úspešne liečiť niektoré choroby, ale aj umocňovať silu svojich šamanských rituálov. S trochou zveličenia a istou dávkou predstavivosti ich pokojne môžeme považovať za “prarodičov“ dnešných cigár. Aby však dostali podobu, v akej ich poznáme dnes, museli cigary prejsť dlhý kus cesty, týkajúci sa ich výroby.
Ako znie teda odpoveď na otázku položenú v nadpise? Nie, fajčenie cigár celkom určite nie je záležitosťou iba dnešných dní.
Fajčiar cigary – kto je viac?
Fajčiar cigary, ktorý ju elegantne drží v ruke, dáva svojmu okoliu o sebe jasný signál, ktorý vypovedá o jeho osobnosti, štýle, charaktere, či povahových črtách. Dymiaca cigara mu dotvára imidž, ktorý je v prípade niektorých fajčiarov veľmi dôležitý. Spomínam to preto, lebo medzi tých, ktorí podľahli kúzlu cigár , patria aj niektoré slávne a známe osobnosti. Vychutnať si fajčenie cigary už v minulosti dokázali zvučné mená ako Mark Twain, Charlie Chaplin, John. F. Kennedy, Fidel Castro, Ernest Hemingway, dokonca aj odsúdený zločinec Al Capone. Nechýbali však medzi nimi ani krásne zástupkyne nežného pohlavia, napríklad Marylin Monroe, alebo Marlene Dietrich. Najväčšiu popularitu však v súčasnosti priniesli cigarám asi hviezdy hollywoodskych trhákov, ako Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone, Jack Nicholson, Bruce Willis, alebo Harrison Ford, ktorí cigaru preniesli do najznámejších filmových scén, čím jej zaručili večnú slávu.
Fajčenie cigár má svoje pravidlá
Fajčenie cigary je pre človeka, ktorý si ju dokáže dokonale vychutnať, rituálom riadiacim sa prísnymi pravidlami. Tieto sú nepísané, v žiadnej zbierke zákonov ju nenájdete, avšak skúsený fajčiar cigary ich pozná, rešpektuje a prísne dodržiava. Poďme si teda povedať niečo aspoň o niektorých.
Každý začiatok je ťažký
Fajčiar – začiatočník, ktorý sa cigarám ešte len snaží prísť na chuť, by si mal vybrať cigaru s ľahkou chuťou. Môže to byť cigara obohatená príchuťou, ich ponuka je veľmi rozmanitá. Zvolená príchuť zjemní tabak a začínajúcemu fajčiarovi cigary tak poskytne lepší zážitok. V žiadnom prípade by nemal začínať Cohibou, alebo Bolivarom, tieto cigary majú silnú a plnú chuť, ktorú vie oceniť iba skúsený fajčiar cigár. Platí všeobecné pravidlo, že hrubšia a dlhšia cigara má stále silnejšiu a intenzívnejšiu chuť, ako tá tenšia, ktorá býva oveľa jemnejšia.
Orezanie cigary
Orezanie cigary pred jej fajčením je jeden z najdôležitejších úkonov. Áno, čiapočku cigary je možné jednoducho odlomiť, odhryznúť, alebo odrezať nožíkom. Cigaroví fajnšmekri však používajú orezávače cigár, ktoré sú špeciálne určené na túto činnosť. Tie najkvalitnejšie, dvojčepeľové, zaručia kvalitný a hladký rez, ktorý cigaru nepoškodí a jej majiteľovi tak zaručí dokonalý pôžitok. Vhodnou alternatívou je aj cigarový dierovač, ktorý do čiapočky cigary urobí dieru v tvare kruhu a tým zabezpečí dostatočný ťah pri jej fajčení.
Nie je oheň ako oheň
Je veľmi dôležité, aby bol oheň, ktorým si cigaru pripálite, vždy čistý. V praxi to znamená jediné – je potrebné použiť správny zdroj plameňa. Na tento účel sa predávajú špeciálne cigarové zapaľovače, ktoré sú plnené plynom. Obsahujú bután, ktorý je úplne čistý, dokonale a účinne horí. Pokiaľ si cigaru pripálite takýmto spôsobom, máte záruku, že zážitok z fajčenia Vám nepokazí žiadna pachuť. Z uvedeného dôvodu skúseného fajčiara cigary nikdy neuvidíte pripaľovať si ju napríklad plameňom voskovej sviečky, drevom ošetreným impregnáciou a lakom, či farebným papierom. Toto sa v kruhoch fajčiarov cigár neodpúšťa..
Pri fajčení cigár nešlukujte!
Cigarový dym nikdy nevdychujte! Ak sa pýtate prečo, odpoveď je jednoduchá – cigara nie je cigareta. Skúsený fajčiar si cigaru vychutnáva tak, že dym vťahuje len do ústnej dutiny, následne ho vyfukuje von. Len takýmto spôsobom dokáže správne precítiť jej chuť. Fajčenie cigary by nemalo byť veľmi intenzívne, pretože sa tým zvyšuje teplota horenia tabaku, následkom čoho môže dôjsť ku zhorknutiu jej chuti. Z cigary sa len jemne popoťahuje a bafká, pre dokonalé vychutnanie sa odporúča slabo potiahnuť raz až dvakrát za minútu.
Neodklepávať a nehasiť
Ďalšou vecou, ktorú skúsený fajčiar cigary nikdy neurobí, je odklepávanie popola zo zapálenej cigary a zahasenie, či zadusenie jej nedofajčeného zvyšku v popolníku. Cigara sa správne fajčí tak, že zhorený popol z jej zapáleného konca sa nechá voľne, pôsobením vlastnej váhy opadávať. Zhorený popol na konci cigary má chladiacu funkciu a čiastočne zabraňuje prehriatiu cigary počas fajčenia. Nedofajčený zvyšok cigary je potrebné iba položiť do popolníka, kde samovoľne zhasne, alebo úplne celý zhorí. Jeho násilným zahasením vznikne nepríjemne zapáchajúci dym, ktorý môže zážitok z fajčenia cigary na jeho konci úplne pokaziť.
Humidor – neoceniteľný pomocník
Aby sa kvalita zakúpených cigár zachovala, je potrebné venovať dostatok pozornosti ich skladovaniu. Ponechanie cigár dlhšiu dobu v pôvodnom obale po tom, ako ho otvoríme, je na škodu veci. Môže sa stať, že dôjde k ich znehodnoteniu tým, že úplne zvlhnú – stuchnú, alebo na druhej strane sa vysušia natoľko, že úplne stratia pôvodnú chuť. Na dlhodobé skladovanie cigár je najvhodnejšie používať tzv. humidor. Je to škatuľa, alebo skrinka, ktorá je vyrobená najčastejšie z cédrového dreva ( odporúča sa španielske ) a slúži na uskladnenie cigár, pre ktoré chceme zachovať ich pôvodné vlastnosti aj po dlhšej dobe od ich zakúpenia. Kvalitný humidor, umiestnený v odporúčanom prostredí, vytvorí a dokáže vďaka svojim termoizolačným vlastnostiam udržať konštantné vnútorné prostredie s vlhkosťou približne 70 % a teplotou 20 oC. Humidor väčšinou obsahuje z tohto dôvodu aj malý zvlhčovač a vlhkomer, ktoré sú súčasťou výbavy tých kvalitnejších kúskov. Aj napriek tomu sa odporúča raz týždenne humidor vyvetrať a uložené cigary aspoň raz mesačne poprekladať.
Fajčenie cigár sa nezaobíde bez pohárika
Niektorí ostrieľaní fajčiari cigár, ktorí zážitok z jej fajčenia dokážu doviesť až k dokonalosti vedia, že ku kvalitnej cigare by nemal chýbať pohár kvalitného alkoholu. Podľa druhu a chuti cigary je všeobecne odporúčaný koňak, whisky, alebo silné červené víno. Kombinácia týchto vášní, vzájomne sa dopĺňajúc, dokáže aj vo všedný deň vytvoriť sviatočnú a jedinečnú atmosféru, zahalenú rúškom tajomstva cigarového dymu. Samozrejme, všetko s mierou..
Tému by som uzavrel citátom slávneho Winstona Churchilla, ktorého som už raz vyššie v článku spomenul. Tento raz povedal:
“V poslednom čase som toľko čítal o strašných následkoch fajčenia, až som napokon musel prestať – čítať noviny.“
Za zmienku stojí, že sa dožil úctyhodných 90 rokov…
Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…