Humidor na cigary – Prečo by ste ho mali mať doma?
Humidor je pre fajčiara cigár nutnou výbavou. Každý skúsený fajčiar vie, že kúpou kvalitnej cigary sa všetko len začína. Úroveň kvality cigary, do ktorej sme investovali svoje peniaze, musí byť trvale zachovaná od momentu jej kúpy až dovtedy, kedy sa rozhodneme pre jej fajčenie. Táto doba môže byť rôzne dlhá, hovoríme o dňoch, týždňoch, mesiacoch, ale aj rokoch. Túto našu požiadavku nám počas uskladnenia cigár v domácom prostredí dokáže dokonale zabezpečiť humidor. Poďme si teda o ňom povedať trochu viac.
Humidor – čo to vlastne je?
Ako som vyššie spomenul, humidor je zariadenie, ktoré nám počas kratšieho, či dlhšieho uskladnenia cigár zaručí ich rovnakú kvalitu, aká bola v čase ich kúpy. Môže to byť škatuľa, box, skrinka, alebo aj väčšia skriňa, ktorá vytvára dokonalé vnútorné podmienky na skladovanie cigár bez toho, aby tieto utrpeli na svojich kvalitatívnych vlastnostiach. Kvalitný humidor vo svojom vnútri udržiava konštantnú vlhkosť vzduchu v rozmedzí od 68 % do 72 % a jeho teplotu od 18°C do 20°C.
Ako to dokáže?
Svojim vynikajúcim termoizolačným vlastnostiam vďačí humidor v prvom rade materiálu, z ktorého je zhotovený. Najkvalitnejšie humidory sú vyrobené zo španielskeho cédra (lat. Cedrela odorata), ktorý vlastnosťami svojho dreva najlepšie spĺňa spomenuté požiadavky. Je to listnaný, polo – opadavý strom, ktorý dorastá do výšky až 30 metrov a svoj pôvod má v Mexiku a Južnej Amerike. Jeho ľahké drevo s pórovitou štruktúrou rýchlo vstrebáva do seba zvýšenú vlhkosť z okolitého prostredia, ktorú následne pri zmene podmienok postupne uvoľňuje, čím sa snaží zabezpečiť stálosť – konštantnosť vnútorného prostredia humidoru. Je to dokonalý prírodný reguláror vlhkosti.
Pokiaľ si zakúpite cigary vo väčšom balení, kde ich je viac, následne jednu použijete, ale ostatné ponecháte uložené v pôvodnom obale pre svoju neskoršiu potrebu, robíte zásadnú chybu. Skôr či neskôr dôjde k ich znehodnoteniu, a to jedným z dvoch nasledujúcich dôvodov. Ak bude vlhkosť okolitého prostredia nižšia, cigary postupom času vyschnú, pričom pri fajčení budú mať výrazne horkú, až štipľavú pachuť. Pokiaľ bude vlhkosť okolitého prostredia vyššia, postupne ju nasajú, celkom zvlhnú, stuchnú, a tým sa znehodnotia. Práve preto, aby ste sa vyhli týmto problémom, je pre vás humidor ideálnym riešením.
Ponechať zakúpenú cigaru voľne položenú, len tak niekde v zásuvke, skrini, vitríne, či na poličke, sa v rodine milovníkov cigár tiež neodpúšťa a je to považované doslova za jej “ vraždu “.
Zvlhčovač do humidoru
Aj napriek tomu, že humidor by vytvorenie vhodných podmienok na uskladnenie cigár zvládol aj sám, zvykneme mu trochu pomáhať. Výborným pomocníkom je v tomto smere zvlhčovač humidoru, ktorý veľmi často býva už od výroby jeho súčasťou. Je to malé zariadenie, väčšinou naplnené akryl – polymérovými kryštálmi, ktoré je inštalované vnútri humidoru. Tieto kryštály je pred začatím jeho používania potrebné primerane navlhčiť tekutinou. Na tento účel sa vyrábajú špeciálne náplne do zvlhčovačov, ktoré obsahujú antibakteriálnu a protiplesňovú zložku, ktorá bráni vzniku neželaných mikróbov a plesní v humidore. Toto je základný typ zvlhčovača humidoru, pri použití ktorého je potrebná častejšia kontrola vnútornej vlhkosti, pretože jeho výkon nie je regulovateľný.
Druhým typom zvlhčovača je digitálny, alebo elektrický zvlhčovač humidoru. Tento dokáže udržať stabilnejšiu vlhkosť vnútorného prostredia, pretože želaná vlhkosť je vopred nastaviteľná. Prístroj ju následne udržiava automaticky tým, že zabezpečuje ventiláciu a postupné uvoľňovanie zvlhčovacej látky, presne podľa nastavených hodnôt. Aj tu je potrebné zdôrazniť, že ako náplň zvlhčovača humidoru sa nikdy nesmie použiť obyčajná voda z vodovodu. Táto obsahuje chlór a iné nechcené látky, ktoré by cigary uložené v humidore znehodnotili. Na tento účel sa toleruje použitie destilovanej vody, ktorá chlór neobsahuje a je zbavená minerálnych látok.
Vlhkomer do humidoru
Vlhkomer humidoru je ďalšou dôležitou pomôckou pre zabezpečenie správnych podmienok, ktoré sú nevyhnutné pre zachovanie “ zdravia “ Vašich cigár. Jeho použitím dokážeme presne vyhodnotiť vnútorné prostredie humidoru, prípadne ho podľa potreby upraviť. Poznáme dva základné typy vlhkomerov pre humidory. Prvým typom je vlhkomer klasický, teda mechanický vlhkomer humidoru, kde sa údaje vizuálne odčítavajú za pomoci ručičky a číselnej stupnice. Druhým typom je digitálny vlhkomer humidoru, ktorý je napájaný zo zdroja a potrebné údaje zobrazuje na displeji. Okrem merania vlhkosti dokáže merať aj teplotu prostredia, všetky namerané údaje ukladá do pamäte, ktorá je spätne kontrolovateľná.
Aký je humidor veľký?
Humidory sa vyrábajú skutočne vo všetkých možných veľkostiach. Do tých najmenších sa vojde len niekoľko cigár, sú určené iba pre príležitostných fajčiarov, ktorí nemajú až tak veľkú spotrebu. Podobnú veľkosť majú aj cestovné humidory, ktoré slúžia na prechodné uloženie cigár počas prepravy. Potom nasledujú tie väčšie, v ktorých uskladníte pohodlne aj niekoľko desiatok cigár, až po tie, kde sa ich vojde niekoľko stovák. Najväčšie sú tzv. gastro humidory, ktoré sú skutočne veľké a používajú sa v prevádzkach reštaurácií, kaviarní, fajčiarní, alebo klubov. Tieto bývajú presklené, aby bol ich obsah viditeľný, a slúžia v podstate ako výklad, ktorý ponúka tovar, za účelom zaujať a prilákať pozornosť zákazníka. Vkusný humidor môže spokojne fungovať aj ako bytový doplnok, položený na stole v pracovni, alebo obývačke.
Pár dobrých rád
Aby všetko fungovalo tak, ako má, pripravil som si pre Vás niekoľko skutočne cenných informácií, týkajúcich sa použitia humidoru, ktoré by ste mali vedieť ešte predtým, ako ho prvýkrát použijete. Nech sa páči, tu sú.
Pred úplne prvým použitím humidoru vytrite jeho vnútorné steny handričkou navlhčenou destilovanou vodou. Je to z toho dôvodu, aby ste cigary nevložili do celkom suchého prostredia, ktoré by im mohlo uškodiť.
Humidor umiestnite do suchej, chladnej a primerane vetranej miestnosti. Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu a silnejšiemu pôsobeniu zdrojov tepla (radiátor, ohrievač, žiarič a pod.). Významne tým uľahčíte humidoru jeho “ prácu “. Aj napriek tomu, že kvalitný humidor funguje spoľahlivo, je z vašej strany potrebná jeho občasná kontrola. Humidor by ste mali aspoň raz týždenne vyvetrať a raz mesačne poprekladať cigary, ktoré sú v ňom uložené. Je potrebné si uvedomiť, že kontrola je dôležitá, lebo cigary, ktoré sú v humidore uložené, ešte stále zrejú. Ako sa vraví, istota je guľomet.
V ktorom humidore vydrží cigara najdlhšie?
Dúfam, že sa mi podarilo napísať všetko dôležité, čo by ste mali o humidore ešte pred jeho kúpou vedieť, a na nič podstatné som nezabudol. Na záver mi ostáva už len zaželať vám šťastnú ruku pri jeho výbere.
Malý moment, na úplný záver ešte niečo úsmevné. Viete, v akom humidore vydrží cigara najdlhšie? Predsa v zamknutom.
Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…