Cigaretové filtre napodobňujú korok! Vedeli ste to?

Cigaretové filtre sú, pre väčšinu fajčiarov, neodmysliteľnou súčasťou cigarety. Avšak nie vždy tomu tak bolo. Dodnes sa nájdu ľudia, ktorí preferujú fajčenie bez filtra. Na trhu začali byť dostupné až v 50. rokoch a rýchlo naberali na popularite. Postupne vytlačili bezfiltrové cigarety, ako aj šmrncovné cigaretové špičky, na okraj dopytu. Ako vyzerali prvé filtre, načo vlastne slúžia a aké možnosti filtrovania ponúka moderná doba?

Filtre na cigarety a ich stručná história

Filtre na cigarety a proces ich výroby, si dal po prvé patentovať maďarský vynálezca Boris Aivaz v roku 1925. Robili sa z krepového papiera. V roku 1935 začala britská spoločnosť Molins Machine Co Ltd vyrábať zariadenie, ktoré vyrábalo cigarety so zabudovaným filtrom. Najbližších 20 rokov, boli takéto cigarety považované za špecialitu. Až v roku 1954 sa toto zariadenie stalo dostupnejším a bolo možné vyrábať väčšie množstvá žiadaných cigariet. To nasledovalo hlavne potom, ako vyšlo najavo, že fajčenie môže spôsobovať pľúcne problémy. V 60. rokoch už takéto fajčivo dominovalo takmer všade.

Cigaretové filtre - detail

Pôvodné filtre sa vyrábali z korku. Tento dizajn bol populárny a preto dodnes na štandardných cigaretách nájdeme filter s potlačou imitujúcou korok. Jeho hlavnou náplňou práce bolo zabrániť kúskom tabaku dostať sa do úst.

Cigaretový filter v skutočnosti neukazuje, koľko škodlivín zachytáva!

Cigaretový filter a jeho zafarbenie po dofajčení, nemá nič spoločné so zachytenými škodlivinami. V skutočnosti ide o šikovný marketingový ťah, podľa ktorého je vizuálny efekt funkčnosti dôležitejší, ako realita. Filtre sú jednoducho napustené látkou, ktorá zafarbením, chemicky reaguje na dym. Reálny efekt filtrov stále spočíva najmä v zachytávaní kúskov tabaku, ale aj v zjemňovaní dymu, ktorý potom menej dráždi v hrdle. Zdravotným problémom zabraňujú minimálne, alebo vôbec.

Filtrovanie cigariet v súčasnosti

Filtrovanie cigariet v dnešnej dobe ponúka viaceré možnosti. Tou štandardnou sú filtre vyrobené z acetátu celulózy. Je obalený vnútorným papierom, vonkajší obal tvorí papier, ktorý je kvôli lepšej priepustnosti perforovaný elektrostaticky alebo laserom. Inou, veľmi populárnou, alternatívou sú uhlíkové filtre na cigarety. Tie, vďaka aktívnemu uhliu, ešte viac zjemňujú dym, eliminujú zápach a majú zachytávať viac škodlivín.

Cigaretové filtre - detail

Fajčenie je metlou ľudstva. Ale kto bude zametať?

Fajčenie spôsobuje jeden závažný environmentálny problém. Tým je obrovské množstvo nerozložiteľného odpadu, ktorý spôsobujú cigaretové ohorky, zvané aj špaky. Keď sa prejdete len po svojom najbližšom okolí, koľko ohorkov stretnete na chodníkoch, v tráve, a hlavne v okolí autobusovej zástavky? Veľmi často priamo pri smetnom koši!

Ročne sa na celom svete vyfajčí približne 5,6 bilióna cigariet. Odhaduje sa, že 4,5 bilióna cigaretových ohorkov sa každý rok stane nespracovaným odpadom. Špaky a nedofajčený tabak v nich sú toxické pre množstvo morských organizmov.

Mnohé vlády uvaľujú za zahadzovanie ohorkov na zem prísne sankcie. Avšak, stav ulíc nasvedčuje tomu, že tie nie sú dostatočne efektívne.

Cigaretové filtre - detail

Alternatívou by mohla byť výroba lepších, biologicky rozložiteľných filtrov, avšak to by znamenalo vyrábať ich citlivejšie na teplo a vlhko, čo s fajčením úplne nejde ruka v ruke. Praktická sa zdá byť aj výroba cigaretových krabičiek, s priehradkou na ohorky. Takisto by mohla fungovať záloha za filtre, lepšia dostupnosť prenosných popolníkov a hlavne rozšírenie vzdelávania verejnosti. Mimo témy neostáva ani zákaz predaja filtrovaných cigariet.

V Južnej Kórei prišli na spôsob ako filtre z celulózy recyklovať na kvalitný materiál vhodný na výrobu rôznych elektrických komponentov. Tento projekt je v rámci boja s odpadom veľmi sľubný, keďže tento výkonný materiál ukazuje lepšie výsledky ako iné bežne používané materiály.

Aké filtre najradšej používate vy? Zbavujete sa ich „zelenými metódami“? Ktorá alternatíva boja s fajčiarskym odpadom sa vám zdá najefektívnejšia? Podeľte sa o názor v komentári.

Článok pre vás pripravila Sheena

Sheena Monika

Copywriterka, pivná someliérka, “psia mama” a samozvaná ambasádorka za marihuanu a jej liečebný potenciál. Pre hulic.sk funguje ako externá copywriterka, v článkoch sa rada venuje hlavne kultúre a histórii spojenej s fajčením.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial