Fajčenie tabaku – fakty, mýty, legendy… Realita vás prekvapí!

Fajčenie tabaku je na európskom kontinente známe už približne 500 rokov. Americkí indiáni si tento pôžitok vychutnávali už oveľa skôr, prvé zmienky o tabaku však siahajú až do obdobia približne 6000 rokov pred našim letopočtom. Tabak bol spočiatku využívaný pri náboženských rituáloch, pretože domorodé kmene verili v nadprirodzené vlastnosti jeho dymu. Neskôr mu boli pripisované liečivé účinky, začal sa používať – asi menej ako viac úspešne pri bolestiach zubov, hlavy, ale aj pri liečbe rakoviny.

Popularita fajčenia tabaku naberala na obrátkach až do druhej polovice 20. storočia, kedy sa začali objavovať prvé poznatky o jeho škodlivosti. V tejto súvislosti sa rýchlo rozrastali rôzne formy užívania a fajčenia tabaku, ktoré sa aspoň naoko tvárili, že chcú byť priateľskejšie ku zdraviu fajčiara. Najrozšírenejšie sú stále cigarety s filtrom, cigary, šnupací tabak, klasické fajky, vodné fajky, najmladšími členmi tejto rodiny sú vaporizéry. Nakoľko sú legendy o škodlivosti jednotlivých druhov fajčenia tabaku pravdivé – posúďte sami.

Sušenie tabaku: tabakové listy rozvešané za účelom ich usušenia

Vodná fajka je zdravší spôsob fajčenia – pravda, či mýtus?

Veruže je to mýtus – a veľký ako Brno! Princíp vodnej fajky je založený na inhalovaní tabakového dymu, ktorý je prebublávaný cez vodu vo váze v spodnej časti shishe. Medzi viacerými jej fajčiarmi prevláda názor, že voda pôsobí ako filter, ktorý zachytáva drvivú väčšinu nikotínu, oxidu uhoľnatého a dechtu. Pravdou však je, že voda zachytí len mizivé percento týchto látok, pričom škodlivosť dymu sa takmer vôbec nemení a neznižuje. Voda tabakový dym v podstate iba ochladí, čím ho zjemní a fajčiar nepociťuje nepríjemné škriabanie v krku a jeho štipľavú pachuť.

Čísla hovoria jasnou rečou – shisha prehráva!

Počas jedného fajčenia, ktoré niekedy trvá aj hodinu, môže fajčiar vodnej fajky vdýchnuť oveľa viac škodlivín, ako fajčiar klasickej cigarety. Tabakový dym z vodnej fajky oproti cigaretovému obsahuje niekedy až o 70% viac nikotínu, 15-krát viac oxidu uhoľnatého a 36-krát viac dechtu. V priemere vdýchne fajčiar cigarety asi 20 šlukov, ktoré obsahujú približne 500 až 600 mililitrov dymu. Pri 45 až 60 minútovom trvaní fajčenia vodnej fajky vdýchne fajčiar asi 200 šlukov, čo predstavuje až 90000 mililitrov dymu! Priemerná cigareta obsahuje asi 8mg nikotínu, do tela fajčiara sa z neho dostanú však maximálne 2mg. Priemerná shisha obsahuje teda asi toľko nikotínu, ako 20 cigariet. A to už je iná nálož! Z uvedeného jasne vyplýva, že milovníci vodných fajok môžu byť ohrození na zdraví viac, ako fajčiari cigariet.

Vodná fajka detail na zadymenom pozadí

Výhovorky na scénu! Prečo ani jedna neobstojí?

Milovníci vodných fajok argumentujú najmä tým, že inhalujú cez vodu prefiltrovaný tabakový dym, preto sú viac chránení. Nie, nie sú – vyššie som vysvetlil prečo. Fajčiari cigariet sa spoliehajú na filter, ktorý je určený na elimináciu škodlivín vznikajúcich pri horení tabaku a papiera. V skutočnosti však cigaretový filter zachytí len minimum škodlivých látok – väčšina z nich sa dostáva do tela fajčiara a škodlivosť cigarety ostáva takmer nedotknutá. Aj biznisu sa darí, lebo čím väčšiu časť cigarety zaberá veľmi lacný filter, tým menšie množstvo tabaku je potrebné pri jej výrobe použiť – veľmi jednoduchá matematika. Ako “najmenšie zlo“ sa v tomto smere javí vaporizér.

Vaporizéry sú najmenšie zlo

Tento dokáže z použitej náplne vytvoriť aerosól, ktorý neobsahuje žiadne splodiny horenia, iba aktívne látky. Používanie vaporizéra z dlhodobého hľadiska nie je však ešte dostatočne preskúmané, nakoľko sa jedná o relatívnu novinku na trhu. Fajčiari cigár, z ktorých asi 75% dym do pľúc vôbec neinhaluje, sa obhajujú tým, že oproti fajčiarom cigariet sú logicky vystavení menšiemu množstvu karcinogénnych látok prijatých do organizmu. S týmto musíme súhlasiť, avšak ani oni nie sú mimo ohrozenia – na dvere im klope rakovina ústnej dutiny, pažeráka, alebo pankreasu. Okrem toho, jedna cigara obsahuje od 100 až do 400 miligramov nikotínu! Používatelia suchého a vlhkého šnupacieho tabaku sú síce tiež oslobodení od vplyvu toxických splodín horenia, avšak aj táto vášeň si vyberá svoju daň v podobe skazeného chrupu, straty zubov, infekcie ďasien, či chorobných zmien na nosovej sliznici.

Mladý muž vydychuje hustý dym

Fajčenie tabaku je v kurze – prečo teda, keď škodí?

Odpoveď je jednoduchá – lebo vášeň, zvyk, chuť a možno už aj závislosť. Fajčiar fajčiť bude, nech sa deje čokoľvek. A tak v snahe oklamať, či utešiť vlastné svedomie je ochotný radšej uveriť účelovej marketingovej propagande, že existuje aj zdravší a menej škodlivý typ fajčenia tabaku. Je to pre neho ľahšie a oveľa menej bolestivé. Plus – mínus, takto nejako to funguje, priatelia.

Článok pre vás pripravil Vojtech

Veronika

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial