Anatómia cigary – Ako sa to robí

Znalosť zloženia cigár, nám dáva lepšie porozumenie a uznanie pre cigary. Navyše znalosť zloženia cigary, môže prispieť k väčšiemu potešeniu z fajčenia. Je prospešné, oboznámiť sa so zložením a zhotovením cigary.

Zloženie cigary

Čiapočka
Malá okrúhla časť z krycieho listu cigary sa pripája na hlavu cigary. Účelom tejto čiapočky je chrániť obalový list cigary.

Hlava
Uzavretý koniec cigary. Hlava ručne vyrobenej cigary musí byť zastrihnutá, alebo odseknutá zhruba 1/16 až 1/8 t.j. 2-3 milimetre ešte predtým, než je päta cigary zapálená.

Prstienok
Štítok, ktorý obopína hlavu cigary.

Päta
Koniec cigary, ktorý sa zapaľuje. Päta cigary je zvyčajne už zastrihnutá.

Čo tvorí cigaru

Náplň
Náplň je srdcom cigary a je v nej horná, stredná a spodná časť z tabakovej rastliny. Náplň dodáva cigare charakteristickú chuť a silu a činí väčšinu z objemu cigary.

Zhotovenie náplne Tri rôzne typy náplne sú spolu dôkladne rolované a zväzované. Pokiaľ si dobre prezriete koniec cigary, môžete vidieť spôsob, ako sú jednotlivé vrstvy zrolované do seba.

Tri typy náplne
Náplň je typicky zložená zo silnej hornej časti rastliny tabaku, ktorá tvorí jadro cigary. Z prostrednej časti tabaku, ktorá je svetlejšia ako zo spodnej časti tabaku, ktorá obopína predošlé dve časti.

Ligero- horná časť tabaku
Je to vrchná časť rastliny, ktorá je vystavená priamemu slnečnému žiareniu. Je tmavá a dodáva cigarám najvýraznejšiu chuť. Tvorí vždy jadro náplne, pretože horí pomaly.

Seco- stredná časť tabaku
Stredná časť rastliny, ktorá má jemnejšiu farbu aj chuť ako Ligero.

Volado- spodná časť tabaku
Spodná časť rastliny, ktorá sa využíva pre jej zápalnosť. Len veľmi malým podielom prispieva k chuti cigary.

Konštrukcia cigary

Náplň

Ako sme sa už dozvedeli, náplň je srdcom cigary. Dodáva typickú chuť a silu cigary. Náplň tvorí väčšinu objemu cigary a obsahuje najmenej dve a zvyčajne nie viac, ako päť rôznych druhov tabaku, ktoré sú zrolované do zväzku. Zmes náplní poskytuje ďalšiu základnú zložku cigár. Zmes rôznych náplní z rôznych krajín a regiónov, dáva rôznym cigarám jedinečnosť.

Viazací list cigary

Viazací list je časť z tabakových listov, ktorá tvorí zväzok okolo náplne a drží náplň pokope. Viazací list obvykle doplňuje pevnosť a chuť náplni, ale nemení veľa na chuti cigary. Viazacie listy sú obvykle hrubšie ako listy, ktoré sa používajú na obaľovanie. Listy sú používané pre ich trvanlivosť. Viazací list je obvykle neobrobený a často tieto listy nájdeme na vrchnej časti tabaku.

Obaľovací list cigary

Obaľovací list je najokrajovejšia časť cigary a je to samostatný list tabaku, ktorý obopína náplň a viazací list cigary. Obaľovací list musí byť bezchybný: žiadne hrbole, fľaky a žilky. V závislosti na type tabaku použitého na obalenie, môže dodať väčšinovú chuť cigare a je to obvykle aj najdrahšia zložka cigary.

Čiapočka

Malá okrúhla časť z krycieho listu cigary sa pripája na hlavu cigary. Účelom tejto čiapočky je chrániť obalový list cigary. Čiapočka je časť, ktorá sa musí odstrihnúť pred samotným fajčením, načo slúži orezávač.

jasmin

Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial