Fajčenie cigár – aróma a chuť

„Pohľad na arómy a chute cigár“

Rôznorodosť a pestrosť aróm dostupných v cigarách, je hlavným dôvodom, prečo skoro všetci nadšenci obľubujú fajčenie cigár. Všetky tie rôzne značky cigár a zažitie početných chutí ktoré sa v cigarách nachádzajú, je to, čo robí fajčenie cigár príjemným.

Cigary sa produkujú na celom svete a chuť cigary závisí na tom, kde sa tabak vypestoval, na rôznych podmienkach pôdy, ošetrovacom spôsobe, ako bol tabak zrolovaný a veľa ďalších faktorov, ktoré ovplyvňujú proces výroby cigary. Každá súčasť prispieva k chuti a aróme jednotlivý typ a značka cigár.

Ochutnávanie cigár je vo veľa ohľadoch podobné ochutnávaniu vína, čaju, kávy alebo piva. Napríklad, tak ako je hrozno (víno) ovplyvnené zmenami v pôde a podnebí, tak je aj rastlina tabaku. Takéto zmeny môžu produkovať veľa rôznych čŕt v chuti finálnych produktov.

Niektorí cigaroví nadšenci používajú slovnú zásobu podobnú degustátorom vína, pre opísanie nádychu a podtextu spozorovaných pri fajčení cigary. Hodnotenie cigary je podobné hodnoteniu poháru vína. Tak ako kvalitné vína, aj cigary sú charakterizované ich vzhľadom a chuťou. Cigary môžu mať širokú rôznorodosť chutí.

Aby ste zhodnotili chuť cigary, podržte ju v ústach na pár sekúnd (neinhalujte do Vašich pľúc) a dovoľte Vášmu jazyku a hornému podnebiu vychutnať rôzne pocity chuti. Chute cigary sa môžu meniť od štipľavej, sladkej, korenistej, slanej, horkej, zemitej, drevitej, kakaovej, praženej, orieškovej, cédrovej, dubovej, ovocnej, koženkovej či muškátového orieška a mnoho ďalších. Škála chutí cigár pokračuje ďalej a ďalej.

Nakoniec, keď príde na to ako dobre cigara chutí, je to na osobnom výbere. Každá osoba je iná a preferuje iné chute v iných cigarách. Tá istá cigara môže chutiť inak každej osobe, jednej osobe sa tá chuť môže páčiť a inej nie. Takže rozhodujúce posúdenie o tom ako cigara chutí, záleží na názore fajčiara.

Ak fajčíte veľa cigár a chcete si viesť evidenciu všetkých cigár ktoré ste vyfajčili a ich chutí, skvelým spôsobom ako sledovať ktoré cigary ste fajčili, je používanie cigarového denníka. Cigarové denníky sú k dispozícii pre zapisovanie osobných chutí, aróm, hodnotení, veľkostí, značiek cigár atď. Môžete si tiež vytvoriť online cigarový denník pre evidenciu všetkých Vašich vyfajčených cigár.

Ktoré časti cigary tvoria väčšinu chute cigary?

Náplň:
Náplň je srdcom cigary. Dáva jej väčšinu charakteristickej chuti a sily. Náplň vytvára väčšinu objemu cigary a zahŕňa aspoň dva a väčšinou nie viac ako päť rôznych tabakov, sú zrolované spolu aby vytvorili zväzok. Zmes týchto tabakových náplní ponúka ďalšiu hlavnú zložku cigár. Zmiešanie rôznych náplní z rôznych krajín, alebo dokonca regiónov krajiny a percento použité v náplni dáva rôznym cigarám ich výnimočnosť.

Viazací list:
Viazací list je kúsok tabakového listu, ktorý je zabalený okolo zväzku náplne tabaku a drží náplň cigary pohromade. Viazací list zvyčajne dopĺňa silu náplne a jej chuti, ale čo sa týka chute veľa k nej neprispieva. Viazacie listy sú zvyčajne hrubšie a pevnejšie, ako listy používané na krytie. Vybraté sú pre ich trvácnosť. Viazacie listy sú obvykle drsné listy, ktoré môžu byť zvyčajne nájdené na vyššej časti tabakovej rastliny.

Krycí list: Spolu s náplňou a viazacím listom, krycí list pomáha vytvoriť charakter cigary a jej chuti. Aj keď sa názor o tom, koľko chuti dáva krycí list cigare líši. V závislosti od druhu tabaku, použitom ako krycí list, môže poskytnúť cigare veľkú škálu chutí.

Všeobecne tmavšie cigarové krycie listy, majú tendenciu mať sladšiu, plnšiu chuť, kým svetlejšie sfarbené krycie listy, majú sklon byť jemnejšie. Avšak opäť, chuť závisí od miešania náplne.

Čo môže zničiť chuť a arómu cigary?

Je veľa rôznych vecí, ktoré môžu zničiť chuť Vašej cigary. Tu je zoznam niektorých z nich:

  • Vyhýbajte sa používaniu sviečky na zapálenie cigary, pretože môže pridať Vašej cigare zvláštnu príchuť. Taktiež nepoužívajte zapaľovače poháňané na benzín alebo zapaľovaciu tekutinu, pretože vylučujú benzínovú pachuť, ktorá môže zničiť chuť cigary. Viac sa dočítate v článku Zapaľovanie cigary
  • Aby si cigary ponechali svoju chuť, potrebujú byť držané v správnom prostredí. Cigary by mali byť vo vlhkom prostredí a to je to, na čo sa používajú humidory. Ak sa nepoužívajú, prírodné oleje v cigare vyschnú, čo spôsobí nepríjemne a horko chutiacu cigaru. Viac sa dočítate v článku Skladovanie cigár a starostlivosť o cigary

Procesy zrenia cigár tiež menia chuť cigár. Prečítajte si náš ďalší článok Zrenie cigár.

jasmin

Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial