Cigary a ich historická časová os

Predkolumbovská doba (pred rokom 1492)

Fajčenie tabaku a iných listov bolo dokázané v Amerike pomocou kamenných fajok, nájdených v južnej Patagónii spred 7000 rokov.

1492

Taliansky bádateľ Christoper Columbus sa plaví do Ameriky a 28. októbra Rodrigo de Xeres a Luis de Torres navštevujú vnútrozemie krajiny, ktorá sa stala známa ako ostrov Kuba. Xeres a Torres sa stretávajú s domorodcami a sú svedkami čudného rituálu, pri ktorom je dym horiacich listov inhalovaný cez fajku. Takto predstavili domorodci Európe listy, známe ako Cohiba, neskôr nazývané tabak (v skutočnosti meno domorodcov pre fajku) po príchode bádateľa do Európy.

Po roku 1500

Tainovia, Kubánski pôvodní obyvatelia pochádzajúci z Arawakov už ukázali Španielom ich zložitý a prácny proces pestovania a spracovania tabaku. Kroky presádzania sadeníc, vytvárajúci „pilones“ kvasný proces a dokonca balenie listov do palmovej kôry, zostávajú základmi produkcie cigár do dnes.

Domorodí obyvatelia Ameriky už vtedy presádzali sadenice, konzervovali a fermentovali tabak dlho predtým, ako prišli Európania!

1518

Dobyvateľ Hernan Cortez prináša semiačka tabaku späť kráľovi Karolovi V. Španielskemu.

1519

Do roku 1511 Španielsko prevzalo kontrolu nad Kubou a do roku 1519 bolo územie známe ako Havana, osídlené.

1520

  • Po vyvinutí chute rastliny, španielski osadníci na Kube začínajú pestovať tabak pre ich vlastnú osobnú potrebu.
  • Fajčenie z fajky sa rozšírilo skrz Európu a dostalo sa do častí Číny, Indie a Japonska.
  • Osadníci začínajú pestovať tabak v Jamestown-e, Virgínii.
  • John Rolfe (manžel princeznej Pocohontas) je prvým, kto začína pestovať tabak komerčne pre export.
  • Osídlenie Virgínie by nebolo tak úspešné, ak by tabak nebol tak ziskový. V skutočnosti musela byť produkcia tabaku zredukovaná, aby mohlo byť vypestované dostatočné množstvo jedla.

1614

V roku 1614 španielske kráľovstvo oprávnilo LA CASA DE CONTRATATACION DE LA HABANA na rozvoj produkcie tabaku na Kube. Väčšina produkcie bola používaná ako šnupavý tabak, ale malé množstvo sa používalo do cigár, väčšinou vyprodukovaných v španielskom meste Seville.

1676

„Cigara“ je vytvorená v španielskej Seville, kde tisícky robotníkov vytvorili cigarový priemysel.

1700

Továrne na cigary vyrastajú vo veľkom množstve naprieč Európou: vrátane Ríma, Nemecka a Francúzska.

1762

Plukovník britskej armády Israel Putnam, neskôr generál začiatočníckych Spojených Štátov v americkej vojne za nezávislosť, prináša po jeho príchode z expedície na Kube cigary kolóniám (špeciálne jeho rodnému Konektikatu).

1810

Úrad pre ochranné známky zaznamenáva prvé dve žiadosti pre registráciu značky cigár: B. Rencurrel od Bernardina Rencurrela a neskôr Hija de Cabañas y Carbajal, od Francisca G. Cabañas.

1817

  • Kráľ Ferdinand VII podľa kráľovského nariadenia spravil produkciu a predaj tabaku legálnym úsilím na Kube. Zrod kubánskeho cigarového priemyslu!!!
  • Dovtedy z Kuby prichádzali iba suroviny. V podstate pre účely zdanenia a kontroly bola produkcia cigár na Kube ilegálna až do roku 1817.

1827

Don Jaime Partagas zakladá Flor de Tabacos Partagas y Companía na okraji Starej Havany (kde dodnes funguje).

1830

Kubánske archívy ukazujú používanie značiek cigár.

1836

V priebehu desiatich rokov po nariadení Ferdinanda z roku 1817 dosahuje export kubánskych cigár 470,000 jednotiek. Avšak počas 20 rokov je priemysel pevne vybudovaný a divoko rastie s 4 887 miliónmi jednotiek exportovanými z 306-tich tovární na ostrove!

1837

Španielsky imigrant Ramon Allones predstavuje značku cigár pomenovanej po ňom. Je mu prisudzované to, že je prvým, kto dekoruje krabičky cigár jasne farebnou litografiou.

1840

Značka Punch je predstavená, je jej daná ochranná známka – podľa zápisov – „Nemcom menom Stockmann.“

1844

Populárna značka H. Upmann bola založená na Kube. Správy o tom, či bola značka založená Nemeckým bankárom Hermannom Upmannom alebo jeho rodinou (ktorá sa v skutočnosti volala Hupmann) sa líšia. V každom prípade sa rýchlo stala jednou z najpopulárnejších značiek vytvorených na Havane.

1845

Hoci boli správy, že produkcia začala už v roku 1827, toto je rok, ktorý je všeobecne uvádzaný ako debut značky Partagas na Havane. Don Jaime Partagas vytvoril model a postavil v tomto roku svoju slávnu továreň na Industria 520.

1850

Inovačný holandský obchodník Gustave Bock rozlišuje jeho vlastné cigary pridávaním papierového pásika.

1855

Prudká popularita tabaku viedla v roku 1840 k exportu v objeme 141,6 milióna cigár produkovaných na Kube a vyvrcholila stálym rekordom v objeme 356,6 milióna cigár exportovaných v roku 1855.

1861

Obchodník Daniel Swisher z Newark-u v Ohiu prijíma malú firmu na cigary pre vyrovnanie dlhu. On a jeho štyria synovia pokračujú v prevádzkovaní do roku 1888, keď synovia John a Harry kúpia podnik od ich otca.

1865

Prvý čitateľ („lektor“ po španielsky) je predstavený, údajne v El Figaro továrni na Havane, nasledovaný Partagas továrňou v januári 1866. Tento zvyk bol zakázaný kubánskou vládou od 1868-78 a 1895-98; v roku 1923 boli v továrňach zavedené rádiá, prvé v továrni Cabañas y Carbajal.

Jose Gener začal so značkou Hoyo de Monterrey na Havane. Do jeho smrti v roku 1900 boli jeho továrne údajne najväčšie na svete, produkujúce 50 miliónov cigár ročne.

1873

Značka Romeo y Julieta bola predstavená na Havane Inocenciom Alvarezom a Mannin Garciom. Stala sa populárnou, ale prerazila až po tom, ako bola v roku 1903 odkúpená Pepinom Fernandezom, ktorý z nej spravil celosvetovú senzáciu.

1886

Štvrť mesta Ybor v Tampe na Floride bola objavená Vincentom Yborom. Rýchlo sa stala centrom výroby cigár v Amerike so 60. továrňami postavenými v roku 1910.

1898

Anglický básnik Rudyard Kipling (1865-1936) vydal novú zbierku, Bachelor Ballads, vrátane “The Betrothed „ódu na cigary“ ktorá obsahovala verše “There’s peace in a Larrañaga, there’s calm in a Henry Clay” a “And a woman is just a woman, but a good Cigar is a Smoke.”

1903

Továreň La Aurora, zrejme prvá továreň na cigary, ktorá sa objavila v Dominikánskej Republike. Je otvorená Donom Eduardom Leonom Jimenesom. Značka La Aurora sa tam vyrába dodnes.

1912

Aby sa dalo bojovať s falšovaním, kubánska vláda schválila nariadenie (16. júla), aby bola na všetkých cigarách vyprodukovaných v krajine, umiestnená záručná pečať. Originálny štýl pečate bol zmenený v roku 1931 na typ, aký možno vidieť dnes.

Spoločnosť Arturo Fuente Cigar Company je založená Arturom Fuentem, výrobcom cigár narodeným na Kube, ktorý sa po španielsko-americkej vojne presťahoval do Tampy na Floride. Fuente viedol spoločnosť pokiaľ jeho syn Carlos prevzal kontrolu v roku 1960.

1915

Štatistiky americkej vlády ukazujú, že 15 732 tovární vyrábajúcich cigary, je v Amerike aktívnych, celkovo vyrábajúc 6,6 milióna cigár. Celkový počet tovární od tohto čísla nepretržite klesal, padajúc na 9 877 tovární v prevádzke do roku 1924 a menej ako 5 000 (4 905) do roku 1935.

1920

V Amerike je zavedený stroj na rolovanie cigár, práve vtedy keď kubánska výroba cigár dosahuje vrchol úspechu.

Jeden z trvalých obrazov americkej politiky „miestnosť plná dymu“ , bola najskôr používaná na opísanie zákulisného intrigovania, ktoré viedlo k nominácii Warrena G. Hardinga na kandidáta Republikánskej strany na prezidenta Spojených Štátov v júni roku 1920. Miestnosť bola údajne apartmán číslo 404 v Blackstone hoteli v Chicagu, aj keď iné zdroje hovoria, že dotyčná izba bola na ôsmom poschodí. Fráza „miestnosť plná dymu“ bola vzatá z hlásenia Associated Press, ktorá oznamovala „Harding z Ohia bol vybratý skupinkou mužov v miestnosti plnej dymu.“

1921

Po troch rokoch diskusií a vyjednávania, je šesť regionálnych cigarových spoločností spojených do Consolidated Cigar Corporation (Konsolidovaná Cigarová Korporácia), vedená Juliusom Lichtnesteinom z American Sumatra Tobacco Co. Prvý národný úspech tejto firmy, prišiel s propagáciou Dutch Masters, značkou pôvodne vlastnenou spoločnosťou G.H. Johnsom Cigar Co.

1925

Prvé stroje na výrobu cigár sú predstavené na Kube v továrni Por Larrañaga. Stroje spôsobili rozruch, čo viedlo ku štrajku a tieto boli odstránené v roku 1937. Boli znovu zavedené na zotrvanie v roku 1950 v továrňach La Corona, Partagas a Por Larrañaga.

1926

Consolidated Cigar získavajú spoločnosť G.H.P. Cigar a ich značku El Producto, propagovanú kabaretnou hviezdou Georgeom Burnsom.

1933

The Retail Tobacco Dealers of America (Americkí maloobchodní predajcovia tabaku) sú vytvorení s New York-ským trafikantom Williamom A. Hollingsworthom, ako ich prvým prezidentom. Prvé národné zhromaždenie RTDA a veľtrh sa koná v New Yorku, ktorý je jediným miestom pre túto udalosť až do roku 1980.

1935

Značka Montecristo je predstavená Alonsom Menendezom, krátko po jeho odkúpení továrne Particulares S.A na Havane. cigary montecristo spôsobili rozruch za jednu noc a v roku 1937 firma Menendez & Garcia odkúpila továreň H. Upmann od J. Frankau, S.A., kde sa potom značka vyrábala.

1940

Technický riaditeľ Comision Nacional de la Propaganda y Defensa del Tabaco Habano, Jose Perdomo, publikuje Lexico Tabacalero Cubano, kompletný slovník kubánskej cigarovej terminológie. Kniha menuje 40 spoločností a 307 značiek je vymenovaných ako produkované na Havane v roku 1940.

1944

Je otvorená slávna továreň H. Upmann na ulici Amistad číslo 407, hneď za rohom od Partagas továrne v centre Havany. Pokračovala v prevádzke ako sídlo H. Upmann, Montecristo a iných značiek do roku 2003, keď bola otvorená nová továreň H. Upmann.

1946

Pán Winston Churchill navštevuje Havanu, vrátane cesty do továrne Romeo y Julieta. Bola to veľkosť Clemenceau (7 palcov a 47 prstienok), ktorá bola pôvodne predstavená v roku 1918, ako pocta pre francúzskeho premiéra Georgesa Clemenceau po prvej svetovej vojne, pomenovaná po Churchillovi. Produkcia Clemenceau skončila v rokoch 1980, ale veľkosť Churchill je na tom stále dobre.

1959

2. januára prevzali vládu revolucionári vedení Fidelom Castrom. Fidel Castro a kubánska revolúcia nabádali k masovému hromadnému odchodu kubánskych výrobcov cigár na Kanárske ostrovy, do Dominikánskej Republiky, Strednej Ameriky a Spojených Štátov.

Vtedy bola značka H. Upmann vedúcou kubánskou značkou v objeme predaja. Jej rodič, Menendez & Garcia exportoval skoro päť miliónov cigár ročne do Spojených Štátov, predávanými medzi 50 centami a $1.25 za kus.

Podľa vydania z 1. Januára od Tarifa de los Precios de Venta de Cigarros de la Isla de Cuba, je vo výrobe 140 značiek a 999 výrobných tvarov.

1960

V októbri, po prevzatí Kuby Fidelom Castrom a jeho spolu-revolucionármi, je kubánsky priemyselna výrobu cigár znárodnený. Veľa podnikov je zatvorených a majitelia mnohých z najznámejších značiek opúšťajú ostrov. Po prvý raz je škatuľa cigár vyprodukovaná na Kube opečiatkovaná “Hecho en Cuba” namiesto „Vyrobené na Havane-Kuba.“

V Spojených Štátoch 19. októbra Vedenie Eisenhower uvaľuje čiastočné ekonomické embargo, avšak jedlo a medikamenty sú z tohto embarga vylúčené.

1962

7. februára americký prezident John F. Kennedy rozširuje čiastočné ekonomické embargo z roku 1960, zakazujúc všetok obchod okrem nedotovaných obchodov jedla a medikamentov. 23. marca je embargo rozšírené a zahŕňa import všetkého tovaru vyrobeného, alebo obsahujúceho materiály z Kuby, aj keby boli vytvorené v iných krajinách, a efektívne zakončuje import havanských cigár do Spojených Štátov. Predtým ako embargo vstúpilo do platnosti však Kennedy a jeho tlačový hovorca Pierre Salinger získajú viac ako 1 000 Kennedyho obľúbených cigár značky H. Upmann Petit Upmann pre jeho osobný pôžitok.

Na Kube je vytvorený národný tabakový monopol Empresa Cubana del Tabaco, známejší ako Cubatabaco.

1963

Hľadajúc alternatívu kubánskeho tabaku, Stanford Newman začína používať krycí list z Kamerunu pre jeho rýchlo sa predávajúcu sériu CuestaRey.

1966

Na radu člena personálu je Fidel Castro očarený zmesou od viazača Eduarda Rivera, ktorá sa stáva značkou Cohiba. Továrenská produkcia tejto značky začína v továrni El Laguito v roku 1967 pod vedením Rivera; Avelino Lara prevzal kontrolu nad značkou od roku 1970 do svojho odchodu do dôchodku v roku 1994.

1969

Firma General Cigar Co. odkúpi Gradiaz Annis & Co., výrobcov populárnej značky Gold Label a taktiež získava továreň Temple Hall na Jamajke. Tá druhá je domovom značiek ako Creme de Jamaica a Temple Hall a vlastní ochrannú známku pre málo známu značku menom Macanudo.

Následkom F. Palicio y Compania, S.A. v. Brush, 256 F.Supp. 481 (S.D.N.Y. 1966), aff’d, 375 F. 2d 1011 (2d Cir.), cert. denied, 389 U.S. 830 (1967), produkcia kubánskych značiek Hoyo deMonterrey and Punch pre americký trh (okrem iného) začína v Hondurase.

1975

Od novembra série prípadov amerického federálneho súdu vrátane Alfred Dunhill z Londýna, Inc., vs. Republic of Cuba, 425 U.S. 682 (1976) a Menendez vs. Faber, Coe & Gregg, Inc., 345 F. Supp. 527 (S.D.N.Y. 1972), aff’d sub nom, Menendez v. Saks & Co., 485 F.2d 1355 (2d Cir. 1973), cert. denied, 425 U.S. 991 (1976) založili vlastníctvo kubánskych značiek a obchodných známok po bývalých majiteľoch, ktorých aktíva boli znárodnené Castrovým režimom. Krátko potom sa na americkom trhu objavili nekubánske verzie H. Upmanna, vyrábaného na Kanárskych ostrovoch v Španielsku a v Partagase, kde sa vyrábali na Jamajke.

Nová vysoko kvalitná továreň na cigary menom Manufactura de Tabacos, S.A. or “MATASA” sa nakrátko otvára prezidentom Manuelom Quesadom.

1980

Tvary cigár sú konečne štandardizované vo všetkých kubánskych továrňach, ukončujúc storočia továrenských špecifických veľkostí.

1986

Carlos Fuente zatvára svoju továreň na strojom vyrábané cigary v oblasti Tampy, žiadajúc Newmana z M&N cigar Manufacturers aby pre neho vyrábal jeho cigary. Fuente sa rozhodne sústrediť na ručne vyrábané cigary v Dominikánskej Republike a súhlasí s vytvorením značky La Unica.

1992

Vo februári publikuje The Wine Spectator bohato ilustrovaný článok nazvaný „Čaro kubánskych cigár.“ Veľmi pozitívna reakcia na toto vydanie potvrdzuje vydavateľovu stratégiu k spusteniu magazínu s témou cigary — Cigar Aficionado — na jeseň toho istého roku.

Nový druh tabaku nazývaný Habana-92 a Habana-2000 sú predstavené na Kube.

1993

Americká spotreba cigár sa ustálila na 3,42 miliárd jednotiek, v priemere 13 cigár na jedného obyvateľa. Počet spotrebovaných cigár klesol, s celkovým úbytkom o 69,5% v tomto období.

Import prémiových cigár však dosahuje nové maximum v objeme 126,9 milióna (zvýšenie o 15%), vrátane 57 miliónov z D.R. a 44 miliónov z Hondurasu.

1994

Import rýchlo rastie! Celkový import za rok celkovo činí 146 miliónov cigár, ďalší nárast o 15% v porovnaní s minulým rokom. Dominikánsky import dosahuje závratných 67 miliónov, spolu s 52,5 miliónmi z Hondurasu.

Habanos S.A. je vytvorený ako pobočka pre marketing a distribúciu kubánskeho cigarového priemyslu a nálepka Habanosu je umiestnená do rohu všetkých škatúľ s cigarami, vyrobenými v Havane.

21. júla sa California Assembly Bill 13 stáva právnou normou (teraz Cal. Labor Code sec. 6404.5) a zakazuje fajčenie vo väčšine vnútorných priestorov s platnosťou od 1. Januára 1995.

1995

Cigarový vzostup je oficiálny. Celkový predaj cigár sa zvyšuje druhý rok v poradí, tento raz o 8,7%. Import luxusných cigár rastie o senzačných 33,3% na 194 547 000. Počet značiek v obehu rastie o 23% na 457.

1996

Expanzia cigár neutíchajúco pokračuje. Predaj rastie o 13,5% na 4 588 miliardy a import vysoko kvalitných cigár je búrlivý, zvyšuje sa o 64% na 319 748 000. Dominikánsky import prekonáva 100 miliónov po prvý raz na 138 622 000. Podnikatelia sú všade, predstavujúc 202 nových značiek – 44% nárast – na celkový súčet 659.

Na úrovni obchodu prichádza absolútny vrchol expanzie počas augusta 1996 na veľtrhu Retail Tobacco Dealers of Amerika (Americkí maloobchodní predajcovia tabaku) v Cincinnati. S nedostatkom značkových cigár a príslušenstva, ktorý je všade, sa predá doslova všetko. Maloobchodníci objednávajú obrovské množstvá dúfajúc, že získajú 10, 25 alebo 50 % objednávky načas, pre dovolenkovú sezónu. Stupňované šialenstvo, ktoré nebolo videné – a možno nebude videné znovu – na veľmi dlhý čas.

Tabacalera A. Fuente predstavuje dlho sľubovanú celo-dominikánsku značku Fuente Fuente Opus X – alebo lepšie známu ako Opus X – ktorá je ponúkaná v malých množstvách a tým pádom je vyhľadávaná, aby bola vzácnejšia, drahšia a viac vyhľadávaná, ako prakticky žiadna iná cigara vyrobená v Havane.

Dostupná je iba vo východnej časti Spojených Štátov, požadované ceny v niektorých obchodoch prevyšujú $50 za cigaru. Tento úspech vo výrobe cigár a cigarovom marketingu je možno vhodným vzorom pre expanziu a jej transformáciu priemyslu, o ktorom sa myslelo, že bude takmer mŕtvy len pred niekoľkými rokmi.

1997

Úplný hit ktorým sú cigary, dosahuje najvyšší bod. Celkový predaj cigár vyletel hore na nepredstaviteľnú úroveň, končiaci na 5,16 miliardy jednotiek, ďalší nárast o 12 %. Import luxusných cigár je ďaleko hore, s 417,8 miliónmi jednotiek (nárast o 72 %!) zvýšený na rastúci celkový počet vnútroštátne vyrábaných cigár, pretože americký ručný priemysel je znovu oživený. Samotný import z Dominikánskej Republiky celkovo činí 209 374 000, 40-násobný nárast za 20 rokov!

Koniec expanzie bol tiež prehlasovaný, avšak na konci roku. Novembrové číslo Barron-a posúdilo cigarovú mániu a prehlásilo, že radostné dni dvojciferných predajov a vzrastov cien sú skončené a spotreba sa ustáli. Rovno na peniaze.

2000

V októbri Altadis S.A. odkúpi 50% kapitálový podiel v Habanos S.A., distribučnú a marketingovú pobočku ostrovného cigarového priemyslu za asi 477 miliónov dolárov.

V novembri Kubánci predstavujú edíciu Edicion Limitada, špecifický set jednotlivých cigár z rôznych značiek, produkovaných v limitovaných množstvách s dva roky starými krycími listami.

2002

Import cigár Spojených Štátov rastie tretí rok za sebou na 274,57 milióna, čo spolu s Dominikánskou Republikou, Hondurasom a Nikaraguou činí 97,8% celkového počtu.

Na Floride je schválený zákaz fajčenia, takže plány na usporiadanie 2003 RTDA zhromaždenia a Medzinárodného veľtrhu v Orlande sú zrušené a udalosť je presunutá do Nashville v Tennessee.

2003

Výrobca cigár C.A.O. otvára vlastné továrne v Hondurase a Nikarague, obe odkúpené od Toraño rodiny.

2006

17. augusta Stanford Newman umiera vo veku 90 rokov v Tampe na Floride. Počas jeho 72-ročnej kariéry, sa stala spoločnosť jeho otca, M&N Cigar Manufacturers národnou silou v cigarách, popularizovaním používania Cameroon listu (1963). Bol jedným z prvých kto predával cigary prvotriednej kvality vo zväzkoch (1986) a predstavil Arturo Fuente cigary národnému obecenstvu (1990). M&N cigary vyhlásené za zlúčenie medzi J.C. Newman Cigar Co. a the Mendelsohn Cigar Co. v roku 1927 sa vrátili do svojich koreňov a v roku 1997 boli premenovaní na J.C. Newman Cigar Co.

jasmin

Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial