Tabak a jeho história na Slovensku

Tabak a tabakové výrobky sa stali neoceniteľnou súčasťou života mnohých z nás. Aká je história predaja tabaku na Slovensku? Imperial Tobacco Slovakia a.s. je v súčasnosti druhá najväčšia spoločnosť zaoberajúca sa predajom a distribúciou tabaku a tabakových výrobkov na Slovensku. Je 100%-ným dcérskym podnikom britskej spoločnosti Imperial Tobacco so sídlom v Bristole. Je pokračovateľom tabakového priemyslu na Slovensku, ktorého začiatky siahajú do čias zrodu tabakového priemyslu na súčasnom území Slovenska.

Tabak v Rakúsko-Uhorsku

Organizované pestovanie a predaj tabaku v Rakúsko-Uhorsku sa datuje už od roku 1670. V bývalom Rakúsko-Uhorsku na území Slovenska, sa tabak začal pestovať už v druhej polovici 16. storočia v okolí Hurbanova (predtým Stará Ďala). Tento tabak mal vysokú hodnotu aj za hranicami Uhorska. Štátny tabakový monopol bol v Uhorsku ustanovený za vlády cisára Jozefa II. patentom zo 06.05.1784. V 50-60. rokoch 19. storočia, v čase útlmu priemyslu, baníctva, nezamestnanosti a biedy, obecné rady miest a obcí videli riešenie vo vybudovaní tabakových tovární. Postupne vznikali tabakové továrne: v roku 1851 v Bratislave a v Košiciach, v roku 1870 v Banskej Štiavnici, v roku 1872 v Smolníku a v roku 1898 v Spišskej Belej. V počiatkoch sa tabakové výrobky vyrábali ručne. Boli to hlavne cigary Viržinka, Kuba a Portoriko, cigarety La Fleur, La Favorite, Egypt a Sport. Po zániku Rakúsko-Uhorska prevzalo štátne tabakové továrne v roku 1918 vzniknuté Československo. Na Slovensku sa nachádzalo už spomínaných 5 tovární na výrobu tabakových výrobkov. Okrem nich tu boli aj 3 továrne na nákup a spracovanie tabaku v Rimavskej Sobote, Nových Zámkoch a Veľkých Trakanoch.

V roku 1939 prevzal závod v Smolníku výrobu cigár zo Spišskej Belej a Banskej Štiavnice, kde sa v tom čase preorientovali výlučne na výrobu cigariet. V rokoch 1951-1954 sa zrušili tabakové továrne v Košiciach a v Bratislave. Z tohto obdobia sú známe cigarety značky Memphis, Dagmar, Vlasta, Tatra, Detva, Bystrica, Morava, Partyzánka, Čárda, Lipa atď. Na cigarety Detva a Bystrica, ale aj Lipa spomínajú ešte súčasní pamätníci. Od roku 1960 sa začali vyrábať cigarety s filtrom. Najprv iba v krátkom formáte a následne od roku 1963 aj tzv. King Size / dlhý formát. Z tých čias do dnešného dňa sú dobre známe cigarety značky Mars a Dalila.

Fajčenie v Československu

Do roku 1992 boli vo vtedajšom Československu dva samostatné štátne podniky tabakového priemyslu (ČSTP). Jeden sídlil v Bratislave, druhý v Kutnej Hore, ale operovali v oboch častiach krajiny. Každý z nich mal svoje samostatné značky. Hlavnou značkou boli v tom čase cigarety Mars, ktorú vlastnil slovenský subjekt, ale mohol ju vyrábať aj český podnik pre český trh. Sparta bola zasa doménou Kutnej Hory, ale časť jej produkcie sa vyrábala aj na Slovensku. Ďalšími obľúbenými slovenskými značkami boli cigarety Dalila a Safari, cigary Brazílske viržinky, Royal, Portoriko, Amas a krátke a tabaky na fajčenie Bača, Taras Buľba a Nová Zmes.

ČSTP Bratislava realizoval v roku 1992 medzinárodný tender na predaj svojho 31-percentného podielu. Základnou podmienkou bolo, aby sa tejto súťaže nezúčastnila firma, ktorá mala záujem o kúpu českého brata. Napokon, ten bol už v tom čase prisľúbený americkému koncernu Philip Morris, ktorý sa neskôr stal jeho vlastníkom. Víťazom tendra, ktorého sa zúčastnili najrenomovanejšie tabakové spoločnosti sveta, sa stal hamburský koncern Reemtsma, ktorý patril spoločnosti Tchibo a ponúkol najlepšie garancie pre rozvoj tabakového priemyslu v SR. Vo februári 1993 Reemtsma odkúpila zvyšných 69% a tak slovenský tabakový priemysel pod obchodným názvom Slovak International Tabak a.s. sa stal dcérskou spoločnosťou tabakového koncernu Reemtsma.

Reemtsma začala s programom reorganizácie, rekonštrukcie a modernizácie. Výroba sa ukončila v závodoch v Komárne, Rimavskej Sobote a v Nitre. Nákup a spracovanie tabaku na Slovensku vrátane závodu v Leviciach prevzala grécka spoločnosť Aris Tobacco. Reemtsma investovala do modernizácie závodu v Spišskej Belej, do výstavby ústredia budovy v Bratislave, ako aj do čiastočnej rekonštrukcie závodu na výrobu cigár a fajkového tabaku v Smolníku. Výrobný program z Banskej Štiavnice sa následne presunul do Spišskej Belej. K hlavným domácim značkám cigariet Mars, Dalila pribudli medzinárodné značky West a R1 a jednotlivé značky sa rozrástli o rôzne varianty. Cigareta od značky Mars je doteraz kultovou záležitosťou a drží si svojich verných fanúšikov.

Tabak a spoločnost Imperial Tobacco

V máji 2002 britská spoločnosť Imperial Tobacco (www.imperial-tobacco.com) so sídlom v Bristole kúpila koncern Reemtsma, vrátane spoločnosti Slovak International Tabak, a.s.. Spoločnosť Slovak International Tabak a.s. v septembri 2004 zmenila svoje obchodné meno na Imperial Tobacco Slovakia a.s.. Bol to dôležitý krok v integrácii spoločnosti do skupiny Imperial Tobacco pri formovaní jednotnej globálnej identity. Okrem zmeny názvu sa zmenilo aj logo spoločnosti. Imperial Tobacco je po akvizícii spoločnosti Altadis v roku 2008 štvrtá najväčšia medzinárodná tabaková spoločnosť vo svete a tretia v Európe. Vlastní 54 závodov na celom svete a pôsobí na viac ako 160-tich trhoch. Zamestnáva okolo 38 000 zamestnancov. Vyrába a predáva širokú paletu cigariet, ostatných tabakových výrobkov a papierikov na šúľanie cigariet. Tiež má vedúcu celosvetovú pozíciu v oblasti cigár vrátane 50 % podielu v Habanos, ktorý je exkluzívny celosvetový distribútor prémiových kubánskych značiek cigár ako Cohiba a Montecristo.

Imperial Tobacco Slovakia a.s. po ukončení výroby cigariet v Spišskej Belej (r.2004) a cigár a tabakov na fajčenie v Smolníku (r.2008) pôsobí na slovenskom trhu ako obchodno-marketingová spoločnosť. Medzi jej hlavné značky v súčasnosti patria cigarety Davidoff, West, R1, Golden Gate, Mars a Paramount; tabaky na šúľanie Drum a Golden Gate. Tieto výrobky sú vyrábané mimo územia Slovenska vo výrobných závodoch spoločnosti Imperial Tobacco Group v Európskej únii.

jasmin

Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial