Cohiba (značka cigár)

Cohiba je značka dvoch druhov exkluzívnych cigár, jedným vyrábaným na Kube pre spoločnosť Habanos S.A., ktorá je kubánskou štátnou tabakovou spoločnosťou a druhým, ktorý sa vyrába v Dominikánskej republike pre spoločnosť založenú v Spojených štátoch s názvom General Cigar Company. Názov cohiba je odvodený z tainského slova pre „tabak.“

Táto známa kubánska značka cigár sa plní tabakom, ktorý pochádza z kubánskeho regiónu zvaného Vuelta Abajo. Tento tabak musí podstúpiť mimoriadny kvasiaci proces. Kubánska značka Cohiba bola založená v roku 1966 ako obmedzená produkcia súkromnej značky dodávanej výnimočne pre Fidela Castra a pre vyšších úradníkov z Komunistickej strany Kuby, či kubánskej vlády. Značka Cohiba, ktorá sa často zvykla venovať ako diplomatický dar, postupne vyvinula svoje „kultové“ postavenie. Prvýkrát bola komerčne uvedená na predaj verejnosti roku 1982.

Názov značky Cohiba z USA bol registrovaný v Spojených štátoch v roku 1978 spoločnosťou General Cigar Company a cigary používajúce túto ochrannú známku boli pre americký trh vyrábané vo veľkej miere v Dominikánskej republike od roku 1997. Táto značka Cohiba sa týka kubánskeho produktu iba svojím názvom. Neobsahuje kubánsky tabak a tak je jedinou „Cohibou“, ktorá môže byť v Spojených štátoch predávaná legálne.

História

Pôvod kubánskych Cohiba cigár vedie späť do polovice 60. rokov, kedy sa osobný strážca FidelaCastra s Fidelom podelil o niektoré zo svojej súkromnej ponuky cigár, ktoré vyrobil miestny remeselník menom Eduardo Ribera. Tieto cigary sa Castrovi natoľko zapáčili, že pre Castra a ďalších vysokých vládnych činiteľov bola vyrobená špeciálna produkcia neznačkovej zmesi, ktorá bola vyrobená za prísnych bezpečnostných opatrení.

Ako si Castro sám spomína na príbeh v roku 1994:

„Vídal som toho muža ako fajčí veľmi aromatickú, veľmi dobrú cigaru a spýtal som sa ho, akú značku fajčí. Povedal mi, že je to špeciálna zmes, ale že ju má od priateľa, ktorý vyrába cigary a že mu ich dal. Povedal som, poďme toho muža nájsť. Skúsil som tú cigaru a zistil som že je taká dobrá, že sme sa s ním skontaktovali a spýtali sa ho, ako tie cigary robí. Potom sme postavili budovu [továreň El Laguito] a vysvetlil nám, akú zmes tabaku používa. Povedal nám, ktoré listy použil a z akých tabakových plantáží. Tiež nám porozprával o obalovacích listoch, ktoré použil a o mnohých iných veciach. Našli sme skupinku tvorcov cigár. Dali sme im materiál a tým bola vlastne továreň založená. Dnes je Cohiba známa po celom svete.

Produkcii špeciálnych cigár pre najvyšších úradníkov za podmienok prísnych bezpečnostných opatrení, bol daný zvláštny impulz. Bolo to kvôli pokračujúcim snahám CIA s cieľom zabiť Fidela a Raula Castra a Che Guevaru. Dnes je známe, že oddelenie technických služieb agentúry pracovalo na vyvíjaní explozívnych cigár, ktoré mali byť už začiatkom 60. rokov spôsobom zavraždenia.

Predtým ako sa výrazné čierno-žlté pásky cigár Cohiba stali znakom plutokracie, tieto cigary boli obľúbeným fajčivom kubánskej revolucionárskej elity . Čoskoro sa tieto dlhé, elegantné cigary stali takou istou súčasťou revolucionárskeho výzoru, ako aj brada a vojenské maskáče a to vďaka Che Guevarovmu prehláseniu, že nikdy predtým nefajčil lepšiu cigaru.

Kubánska značka Cohiba bola oficiálne uvedená v roku 1968 na pokyn spoločnosti Cubatabaco, kubánskeho štátneho tabakového marketingového úradu. Riaditeľ Cubatabaco požiadal Avelina Laru, riaditeľa továrne El Laguito, aby vytvoril novú super exkluzívnu zmes, ktorá by sa líšila od všetkých predošlých existujúcich kubánskych cigár. Počas prvých pár rokov produkcie, bolo ročne vyrobených len niekoľko tisíc boxov. Boli rezervované pre používanie vyššími vládnymi úradníkmi a často sa dávali ako diplomatické dary.

Kubánska značka Cohiba bola uvedená ako exkluzívna cigarová značka na trhy mimo Spojených štátov v roku 1982 v spojení so Svetovým pohárom roku 1982, ktorý sa konal v Španielsku. V časoch svojho prvého verejného spustenia, obchodná značka Cohiba pozostávala z troch vitolas(veľkostí): Panetela, Corona Especial, a Lancero. V roku 1989 boli pridané ďalšie tri vitolas : Robusto, Exquisito a Espléndido. Týchto prvých šesť je dnes kolektívne známych ako továrenská Línea Clásica (klasická rada).

V roku 1992 spoločnosť Habanos SA odštartovala prvé veľkosti, ktoré sa nazývali Línea 1492, pripomínajúce Krištofa Kolumbusa a jeho plavbu do Ameriky. Každá veľkosť niesla názov storočia od počiatku Kolumbovho objavu. Názvy zneli : Siglo I, Siglo II, Siglo III, Siglo IV, a Siglo V, no a Siglo VI bolo pridané v roku 2002.

Okrem pravidelnej výroby, spoločnosť Habanos SA pravidelne vydáva limitovanú edíciu Cohiba cigár na také udalosti, akými sú napríklad každoročný festival Habanos, výročia značky a ich ročná Edición Limitada (limitovaná edícia) vydáva špeciálne veľkosti svojich rôznych značiek cigár balených v tmavšom liste z vinobrania. V roku 2007 spoločnosť Habanos vydala novú radu silných a tmavých balených cigár Cohiba, nazvaných „Maduro 5“, v troch veľkostiach.

Kubánska značka Cohiba vytvorila tiež dva druhy strojovo-vyrábaných cigariek, tzv. cigarillos: Mini a Club.

Spoločnosť Habanos SA použila svoje meno značky Cohiba pre necigarové výrobky, a to výrobou Cohiba cigariet od roku 1987 a koňaku s názvom Extra Cohiba Cognac od roku 1999.

V roku1992 bolo na Kube vyrobených približne 3.4 milióna cigár , ktoré nesú etiketu s názvom Cohiba, z celkového vývozu produkcie kubánskych cigár, ktorý predstavuje približne 60 miliónov kusov.

Tabaky

Kubánske cigary cohiba sú historicky známe tým, že obsahujú ten najlepší cigarový tabak, aký možno na Kube dostať. Tabak pre značku Cohiba sa vyberá z tých najlepších Vegas Finas de Primera(prvotriednych tabakových plantáží) v oblastiach miest San Luis a San Juan y Martinez v regióne Vuelta Abajo , ktorý je provinciou Pinar del Río. V roku 1992 bolo na výrobu značky Cohiba použitých len 10 opatrne vyberaných plantáží, ktoré majú dokopy okolo 700 akrov. Ich presné umiestnenie je chráneným obchodným tajomstvom. Výroba týchto plantáží sa ďalej vyberá z pohľadu kvality, s produkciou len asi piatich z týchto všetkých plantáží použitých na výrobu značky Cohiba v priemernom roku.

Tabak používaný na plnenie cigár je spomedzi všetkých kubánskych značiek jedinečný. Má to za následok jeho špeciálne tretie kvasenie v drevených sudoch v továrni El Laguito. Sú zameraní na výrobu jemnejších chutí, aké ponúkajú ktorékoľvek iné cigary. Pôvodne sa všetky cigary značky Cohiba vyrábali s továrni El Laguito v panskom sídle umiestnenom na predmestí Havany. Táto rezidencia sa zmenila na školu zameranú na šúľanie cigár pre ženy v roku 1961. Produkcia niektorých vitolas značky Cohiba bola neskôr rozšírená do spoločnosti Partagas v Havane, ktorá vyrába Cohiba výrobky z vopred zmiešaného tabaku, ktorý dostáva z továrne El Laguito.

Cohiba cigary zvyknú mať jemnejšiu chuť.

Nasledujúci zoznam vitolas de salida (komerčné vitolas) v rámci obchodnej značky Cohiba uvádza ich veľkosť a kalibračný prstienok, ich vitolas de galera (továrenské vitolas) a ich bežný názov v americkom cigarovom slangu.

Série La Línea Clásica

 • Corona Especial – 6″ × 38 (152 × 15.08 mm), Laguito No. 2, panetela
 • Espléndido – 7″ × 47 (178 × 18.65 mm), Julieta No. 2, churchill
 • Exquisito – 4⅞“ × 33 (124 × 13.10 mm), Seoane, malá panetela
 • Lancero – 7½“ × 38 (191 × 15.08 mm), Laguito No. 1, dlhá panetela
 • Panetela – 4½“ × 26 (114 × 10.32 mm), Laguito No. 3, malá panetela
 • Robusto – 4⅞“ × 50 (124 × 19.84 mm), Robusto, robustná

Série La Línea 1492

 • Siglo I – 4″ × 40 (102 × 15.88 mm), Perla, petit (malá) corona
 • Siglo II – 5⅛“ × 42 (130 × 16.67 mm), Mareva, petit (malá) corona
 • Siglo III – 6⅛“ × 42 (156 × 16.67 mm), Corona Grande, dlhá corona
 • Siglo IV – 5⅝“ × 46 (143 × 18.26 mm), Corona Gorda, veľká corona
 • Siglo V – 6¾“ × 43 (171 × 17.07 mm), Dalia, lonsdale
 • Siglo VI – 5⅞“ × 52 (149 × 20.64 mm), Cañonazo, robusto extra

Série Maduro 5

 • Genios – 5½“ × 52 (140 × 20.64 mm), Estupendos, robusto extra
 • Magicos – 4½“ × 52 (114 × 20.64 mm), Magicos, petit robusto
 • Secretos – 4⅜“ × 40 (111 × 15.88 mm), Reyes, petit corona

Série Behike

 • BHK 52 kalibračný prstienok × 119mm dĺžka
 • BHK 54 kalibračný prstienok × 144mm dĺžka
 • BHK 56 kalibračný prstienok × 166mm dĺžka

Vydanie Edición Limitada

 • Double Corona (rok 2003) – 7⅝“ × 49 (194 × 19.45 mm), Prominente, dvojitá corona
 • Sublime (rok 2004) – 6½“ × 54 (165 × 21.43 mm), Sublime, dvojitá robusto
 • Pirámide (rok 2001/znovu-vydanie v roku 2006) – 6⅛“ × 52 (156 × 20.64 mm), Pirámide, pyramída

Vydanie Special

 • Millennium Reserve Pirámide – 6⅛“ × 52 (156 × 20.64 mm), Pirámide, pyramída
 • Behike – 7½“ × 52 (191 × 20.64 mm), Behike, dvojitá robusto

Cohiba spoločnosti General Cigar Company

So znárodnením kubánskeho tabakového priemyslu spolu s inými podnikmi po kubánskej revolúcii, mnoho výrobcov cigár z ostrovu utieklo a začali pestovať tabak v Dominikánskej republike, Hondurase a Nikarague, pričom vzali so sebou aj obchodné názvy svojich cigár. Kubánsky priemysel však tvrdil, že značky sú majetkom národa, čo malo za následok paralelné používanie rovnakej značky. Okrem toho, porevolučná neistota ochranných známok a embargo USA voči všetkým kubánskym výrobkom, umožnila obnovenie ďalších kubánskych značiek v súkromných spoločnostiach v iných krajinách.

Spoločnosť General Cigar Company, súkromná firma bez akéhokoľvek vzťah ku kubánskemu cigarovému priemyslu, prvýkrát zaregistrovala názov Cohiba v Spojených štátoch v roku 1978 a následne začala predávať cigary pod značkou Cohiba v tejto krajine v 80. rokoch. Výroba a predaj značky spoločnosti General Cigar bola výrazne rozšírená v priebehu cigarového boomu 90. rokov, s výrobkami spoločnosti General Cigar hovorovo známymi ako „Red Dot Cohiba,“ odvodenou z red dot (červenej bodky) uprostred „O“ v názve „Cohiba“ na svojich prstienkoch a boxoch.

Odpoveďou pre spoločnosť General Cigar a jej používaniu názvu Cohiba bolo, že spoločnosť Cubatabaco, vládna spoločnosť zodpovedná za cigary a spolumajiteľ spoločnosti Habanos SA a taktiež spoločnosti Altadis SA, spustili dlhotrvajúcu legálnu kampaň, aby spoločnosť General Cigar zrušila používanie ochrannej známky.

Tieto právne pästné súboje boli vyriešené 19. júna 2006, kedy americký Najvyšší súd USA zamietol petíciu Cubatabaco. V dôsledku toho, konečné rozhodnutie Druhého obvodného súdu žiadostí vo februári 2005 (Docket # 04 – 2527), potvrdilo výhradné vlastnícke práva spoločnosti General Cigar Company týkajúce sa názvu ochrannej známky Cohiba v Spojených štátoch. Cohiba cigary vyrobené spoločnosťou General Cigar majú v súčasnosti na boxoch odvolanie, ktoré vyhlasuje, že cigary nie sú združené akýmkoľvek spôsobom s kubánskou značkou.

Avšak vláda Spojených štátov, v amicus curiae (priateľ súdu) stručnej evidencii na Najvyššom súde uznala, že spoločnosť Cubatabaco mohla požiadať americkú vládu o povolenie k súdnej ochrane značky z oddelenia Úradu ministerstva financií pre kontrolu zahraničných aktív , ktorá spravuje embargo USA. Spoločnosť Cubatabaco uviedla, že má v úmysle pokračovať v tomto postupe.

V rozhovore z novembra 1992 , riaditeľ spoločnosti Cubatobaco Francisco Padrón uviedol, že ak by bol ukončený prípad amerického embarga voči kubánskym produktom, tak by návrat názvu značky Cohiba spoločnosti Cubatobaco bolo predpokladom pre budúce distribučné zmluvy so spoločnosťou General Cigar Co. „Prvou podmienkou je, že nám musia nechať názov značky. Toto je prvá podmienka. Okamžite. Ak nie, tak nech na to zabudnú, „vyhlásil Padrón.

jasmin

Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial