História spoločnosti Zippo zapaľovač

George G. Blaisdell založil spoločnosť Zippo Manufacturing Company v roku 1932 a vyrobil prvý Zippo zapaľovač začiatkom roku 1933. Inšpiroval ho rakúsky cigaretový zapaľovač (tzv. „rakušák“) podobného dizajnu, vyrobený spoločnosťou IMCO. Svoje meno spoločnosť získala, pretože Blaisdellovi sa páčilo, ako znie slovo „zipper“ a „zippo“ znelo ešte modernejšie. A tak 3. marca 1936 bol udelený patent pre Zippo zapaľovač.

Zippo zapaľovače sa stali obľúbené pre Armádu Spojených štátov, hlavne počas druhej svetovej vojny, kedy podľa toho čo hovorí webová stránka spoločnosti, Zippo „prerušil výrobu zapaľovačov pre spotrebný trh a zasvätil všetku svoju výrobu pre Armádu Spojených štátov.“ Zippo zapaľovače boli pôvodne vyrábané z mosadze, no kvôli nedostatku tejto suroviny, ktorú zapríčinila vojna, sa Zippo zapaľovače počas vojny vyrábali z ocele. Zatiaľ čo spoločnosť Zippo Manufacturing Company nikdy oficiálne nepodpísala zmluvu s armádou, vojaci a tiež personál ozbrojených síl trvali na tom, aby Base exchange (BX) and Post exchange (PX) obchody predávali tento vyhľadávaný zapaľovač. Zatiaľ čo predtým bolo bežné mať Zippo zapaľovače s úradne schválenými odznakmi, znakmi oddielových jednotiek a divíznymi odznakmi hodností, medzi americkými vojakmi slúžiacich vo vojne vo Vietname, sa stalo populárnym mať na svojich Zippo zapaľovačoch vyryté vlastné mottá. Tieto zapaľovače sú v súčasnosti predmetom, ktorí zberatelia vyhľadávajú a sú tiež populárnymi suvenírmi pre návštevníkov Vietnamu.

Zippo závod, cca. 1930-1945

Po druhej svetovej vojne, počas 60 rokov, sa Zippo zapaľovače stali čoraz viac používané v reklamách aj malých aj veľkých spoločností.. Mnohé z prvých reklám Zippo zapaľovačov sú ručne maľované umelecké diela a ako sa technológia vyvíjala, tak sa vyvíjal postupne aj dizajn a prevedenie Zippo zapaľovača. Základný mechanizmus Zippo zapaľovača zostal nezmenený.

V roku 2002 spoločnosť Zippo rozšírila líniu svojich výrobkov, ktorá zahŕňa mnoho užitočných a viacúčelových zapaľovačov, známych Zippo MPL (multi-purpose lighters ). Po ňom nasledoval v roku 2005 outdoorový užitočný zapaľovač, známy ako OUL (Outdoor Utility Lighter ). Tieto zapaľovače sú plnené plynom. V auguste roku 2007 spoločnosť Zippo dala do obehu nový plynový zapaľovač zvaný Zippo BLU.

Múzeum s názvom Zippo/Case návštevnícke centrum je situované v Bradforde v Pennsylvánii na 1932 Zippo Drive. Táto budova, ktorá má 15,000 štvorcových stôp (1398 m²) obsahuje tiež vzácne aj zákazkovo vyrobené Zippo zapaľovače a tiež predáva celú radu ostatných Zippo zapaľovačov. Múzeum vystupovalo v programe NPR počas víkendovej edície v nedeľu 25. januára 2009. V múzeu sa taktiež nachádza obrovská kolekcia nožov Case. Na počesť 60. výročia od založenia Zippo spoločnosti v roku 1992, boli vyrobené ročné edície pre Zippo zberateľov po celom svete.

Od roku 1949 do 2002 boli Zippo zapaľovače tiež vyrábané v Niagara Falls v Ontariu, v Kanade. Od roku 1933 bolo vyrobených viac ako 500,000,000 Zippo zapaľovačov.

V roku 2009, spoločnosť Zippo oznámila plány o skúpení spoločnosti Ronson Consumer Products Corporation, dlhoročného konkurenta na trhu zapaľovačov. A 3. februára 2010 bola dohoda dokončená.

Marec 2011: Kvôli výraznému poklesu predajov z 18 miliónov zapaľovačov ročne v polovici 90. rokov na 12 miliónov zapaľovačov tento rok, spolu s narastajúcim tlakom na ľudí, aby nefajčili, sa spoločnosť Zippo Manufacturing Co. rozhodla skúsiť ponúkať širšiu škálu produktov, ktoré nosia značku Zippo, ako napríklad hodinky, oblečenie na voľný čas či kolínske vody. Táto stratégia je podobná tej úspešnej, ktorú dosiahla spoločnosť Victorinox Swiss Army Brands Inc. predávaním hodiniek, batožiny, oblečenia a vôní.

5. júna 2012: Spoločnosť vyrobila svoj v poradí 500,000,000 -ty zapaľovač a rovnako oslávila 80. výročie od svojho vzniku.

Použitie zippo zapalovač

Okrem toho, že si získal popularitu ako zapaľovač “odolný proti vetru”, Zippo zapaľovače sú schopné ostať svietiť aj v drsnom počasí, vďaka konštrukcii komína a primeranej rýchlosti dodania paliva. Ako také, boli donedávna veľmi obľúbené nosičmi a v armáde. Profesionálni nosiči (pôsobiaci v divočine) sa však odvrátili od normálnych Zippo zapaľovačov v prospech horiacich plynových zapaľovačov, ktoré majú vetru odolnú technológiu, vysoko výkonných zápaliek a horčíkových zapaľovačov. Mnohí nosiči vo vysokých nadmorských výškach a chladných počasiach naďalej preferujú Zippo zapaľovače, pretože plynové zapaľovače sú menej spoľahlivé v chladnom počasí.

Dôsledkom toho, že zapaľovač je odolný voči vetru je, že je veľmi ťažké uhasiť Zippo sfúknutím plameňa. Avšak, plameň sa dá jednoducho uhasiť, ak ho sfúknete zvrchu nadol. Správny spôsob ako zapaľovač uhasiť je zatvorením hornej polovice, ktorá ukráti plameň o kyslík, ale na rozdiel od ostatných zapaľovačov, neukráti ho o horľavinu. Jedným z rozpoznateľných vlastností Zippa je skutočnosť, že v tomto zapaľovači horí knôt. Otvorenie hornej časti vytvára ľahko rozpoznateľný známy zvuk, ktorý znie „clink“.Pre tento zvuk sú Zippo zapaľovače známe, no existuje ešte jeden podobný pri zatváraní zapaľovača, ktorý znie „clunk“.Tento zvuk vytvára zámok zapaľovača, malá páčka, ktorá udržuje vrch zapaľovača bezpečne zatvorený či otvorený.

Cena

Súčasné zapaľovače zippo nesú odporúčanú maloobchodnú cenu od 12,95 amerických dolárov až po 15 621,60 za masívny model z 18- karátového zlata. V roku 2001, podľa jesenného vydania časopisu IUP Magazine z roku 2003, bol model z roku 1933 na blšom trhu v Tokiu kúpený za 18000 dolárov, a v roku 2002 spoločnosť kúpila jeden v hodnote 12 000 dolárov do svojej vlastnej zbierky. V roku 2007 počas osláv 75. výročia, Zippo predalo predalo model „near mint“ 1933 za 37 000 dolárov.

Všetky Zippo zapaľovače nesú v svojom mene neobmedzenú doživotnú záruku, ktorú podporovalo použitie frázy pod ochrannou známkou „Zippo funguje, alebo ho opravíme zadarmo.“ Firemné webové stránky sa chválili: „Počas 75. rokov žiaden zákazník neminul ani cent za mechanickú opravu Zippo zapaľovača, bez ohľadu na vek či stav zapaľovača.“

Zippo obdobia

Od polovice roku 1955 spoločnosť Zippo začala ročné kódovanie svojich zapaľovačov použitím bodiek (.). Od roku 1966 do roku 1973 bolo ročné kódovanie označené kombináciou zvislej čiary (|). Od roku 1974 až do roku 1981 kódovanie obsahovalo kombináciu lomky (/), v roku 1979 sa stala chyba. Niektoré zapaľovače majú / vľavo a / / na pravej strane, v priebehu roka bolo pevne stanovené, aby mali / / vľavo a / na pravej strane a od roku 1982 do júna 1986 bolo kódovanie podľa spätného lomítka (\).

Od júla 1986 začala Zippo spoločnosť používať veľa kódov na všetkých zapaľovačoch, ktoré ukazovali mesiac a rok výroby. Na ľavej spodnej strane boli vyrazené písmená od A po L, označujúce mesiac (A= január, B = február, C = marec, atď). Na pravej strane bola rímska číslica, ktorá označovala rok, počnúc II v roku 1986. A tak Zippo zapaľovač, na ktorom bolo vyrazené H IX bol vyrobený v auguste 1993. Avšak v roku 2001, spoločnosť Zippo tento systém zmenila. Bola to zmena z rímskej číslice na viac konvenčný systém, ktorý definovali arabské číslice. A tak na Zippo zapaľovači vyrobenom v auguste 2004 bolo vyrazené H 04. Koloval mýtus, že Zippo zapaľovače boli vyrábané väzňami a že každá číslica bola stotožnená s jednotlivými väzňami, alebo s ich trestnou činnosťou či dĺžkou trestu. Ďalším mýtom bolo, že Zippo s pečiatkou „H“ bolo akoby horšej kvality než to, označené pečiatkou „A“.

Konštrukcia

Puzdrá Zippo zapaľovačov sú zvyčajne vyrobené z kovu a sú obdĺžnikového tvaru s odklápacou hornou časťou. U väčšiny modelov je vrch hornej časti mierne zakrivený.

Vnútri puzdra sú dieliky zapaľovača: pružne-lomená páka, ktorá udržuje hornú časť zatvorenú, knôt, ochranný komín, kresacie koliesko a kamienok, z ktorých všetky sú umiestnené na spodnej kovovej nádobke s otvoreným dnom, ktorá je o niečo menšia ako spodná časť vonkajšieho obalu, do ktorého sa pohodlne vojde.

Dutú časť vnútorného puzdra uzatvára plsť (podobná vate), ktorá obaľuje knôt. Horľavina, skvapalnené uhľovodíkové plyny alebo syntetické uhľovodíky (zvyčajne známe aj ako ľahšia horľavina alebo technický benzín), sa naleje do plsti, ktorý ňou nasiakne. Táto časť okrem toho obsahuje aj trubku, v ktorej sa nachádza krátky valcovitý kamienok. Vo vnútri trubice sa nachádza pružinka, ktorá je zospodu zaistená skrutkou a táto pružinka pritláča kamienok o kresacie koliesko. Pri kontakte drsného povrchu kamienka s ozubeným kolieskom sa vytvorí iskra, ktorá vznieti horľavinou nasiaknutý knôt.

Všetky časti zapaľovača sú vymeniteľné. V skutočnosti sa zapaľovač skladá z 22 častí, a Zippo zapaľovač si vyžaduje 108 výrobných procesov.

Zippo BLU

Spoločnosť Zippo vydala v roku 2007 Zippo BLU. Je to plynový tryskový zapaľovač, na ktorom Zippo spoločnosť dlho usilovne pracovala, aby bol zapaľovač „identifikovateľný ako Zippo“. Doslova sa odklápajúca časť zapaľovača a páčka „zladili“, aby zapaľovač aj naďalej robil svoj výrazný „Zippo click“ a je jedným z mála plynových tryskových zapaľovačov, ktorý používa kresací kamienok a ozubené koliesko.

Dcérske spoločnosti Zippo

Okrem skúpenia značky Ronson v USA a Kanade v roku 2010, spoločnosť Zippo tiež vlastní spoločnosť WR Case and Sons Cutlery Company v Bradforde v Pennsylvánii, Zippo UK, Ltd v Londýne v Anglicku a Zippo Fashion Italia vo Vicenzi v Taliansku.

jasmin

Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial