Fajčenie cigary v kocke! Poznáte odpovede na 5 najčastejších otázok začiatočníkov?

Fajčenie cigary v kocke – presne to je názov dnešného článku, ktorý sme pripravili ako návod a inštruktážnu pomôcku najmä pre úplných nováčikov v odbore. V podstate nám ide o to, aby už prvé potiahnutie z cigary bolo príjemným a nezabudnuteľným dobrodružstvom aj pre nezrelého či menej skúseného debutanta. Prvý dojem je pri fajčení cigary pre každého zelenáča mimoriadne dôležitý. Je to absolútny základ – pomyselný odrazový mostík na jeho ceste za stále lepšími a kvalitnejšími fajčiarskymi zážitkami. Čo všetko by mal teda začínajúci fanúšik cigár vedieť skôr, než vezme do ruky svoju prvú?

Ako vybrať cigaru?

Pri hľadaní a výbere cigary je potrebné dbať na to, či už s fajčením nejaké tie skúsenosti máte, alebo sa jedná o vašu úplnú tabakovú premiéru. Ste už dlhšiu dobu fajčiarom cigariet a cigaru chcete vyskúšať ako spestrenie vášho “jedálnička“? V tom prípade spokojne začnite s aromatickou cigarou priemernej veľkosti a miernej až strednej sily – intenzita jej tabaku už určite pre vás až tak veľkým prekvapením nebude. V pohode by ste mali zvládnuť aj ručne vyrábanú vlhkú long filler cigaru – môžeme sa baviť o nie príliš tuhej Cohibe či menej zemitom Bolivare.

Cigary úhľadne poskladané v humidore

Čo však vtedy, ak hodláte začať s cigarou bez akejkoľvek predchádzajúcej praxe? Tu je vhodné štartovať so suchou short filler cigarou, ktorá je vyhotovená z odrezkov a zvyškov tabakových listov vzniknutých počas výroby mocnejších a výraznejších long filler cigár. Pre chuťové poháriky začiatočníka je rozhodne lepšou alternatívou slabšia sila, jemná aromatizácia a lahodná chuť s podtónmi vanilky, kávy, orieškov či kakaa. Do úvahy prichádza trebárs kratšia a tenšia Romeo y Julieta alebo ľahká Guantanamera.

Ako skladovať cigary?

Ideálnym miestom na skladovanie cigár je humidor vyrobený z pravého španielskeho cédra. Drevo tohto stromu má vďaka svojej pórovitej štruktúre vynikajúce termoizolačné a termoregulačné vlastnosti – pôsobí ako dokonalý prírodný regulátor vlhkosti. Vynikajúco absorbuje vlhkosť okolitého prostredia, ktorú následne podľa potreby znova uvoľňuje – humidor tak zabezpečuje stálosť a vyrovnanosť svojho vnútorného prostredia.

Správne uskladnené cigary potrebujú konštantnú vlhkosť okolitého vzduchu približne 65 až 75% a teplotu okolo 18 až 20 stupňov Celzia. Humidor musí byť v miestnosti uložený na suchom, chladnom a tmavom mieste, stále mimo dosahu priameho slnečného svetla či tepla sálajúceho z rôznych vykurovacích zariadení. Vetranie humidora je nutné vykonať minimálne raz za týždeň – uložené cigary by sa v ňom mali aspoň raz mesačne poprekladať. Každý kvalitný humidor už obsahuje vlhkomer a zvlhčovač.

Päť cigár poskladaných na kôpku, tryskový zapaľovač a kovový orezávač na cigary

Digitálny vlhkomer humidora je TOP – disponuje prehľadným displejom a pamäťou, do ktorej sa ukladajú všetky namerané hodnoty tepla a vlhkosti. Moderný elektrický zvlhčovač humidora zas spoľahlivo udržiava jeho vnútornú klímu v želaných hodnotách podľa vopred nastavených parametrov. Dobrou voľbou je však i klasický zvlhčovač humidora obsahujúci akryl-polymérové kryštály, ktoré sa pred použitím musia navlhčiť tekutinou. V optimálne nastavenom humidore vydrží cigara aj niekoľko rokov – po určitom čase u nej dokonca dochádza k zreniu, čo je nesporným znakom jej prvotriednej akosti.

Ako orezať cigaru?

Aby si fajčiar vedel svoju cigaru vychutnať naplno a so všetkým, čo k nej patrí, niektoré postupy musí jednoducho dodržať – inak to proste nejde. Jednou z podmienok jedinečného a plnohodnotného zážitku fajčiara je správne orezanie cigary. Majstri cigár tvrdia, že orezanie cigary je rituál – kus umenia, ktoré si vyžaduje istú dávku cviku a zručnosti. Ak orežete cigaru málo, jej ťah bude slabý a každé potiahnutie vás bude stáť neprimerane veľa úsilia. Ak ju zas orežete až príliš, poškodíte krycí list a riskujete jej rozbalenie. Podľa odporúčania odborníkov sa cigara orezáva 2 až 3 milimetre od svojho konca, čo predstavuje odstránenie približne 2/3 čiapočky. Takto zostane cigara pohromade a nerozpadne sa, pričom jej ťah bude ukážkový a bezchybný. Apropo – vždy používajte iba kvalitný a originálny orezávač na cigary!

Horiaca cigara položená na okraji tmavého humidora s cigarami

Ako zapáliť cigaru?

Ak je to možné, na zapálenie cigary použite špeciálny cigarový zapaľovač plnený syntetickým izobutánom. Vyhnite sa benzínovým zapaľovačom, voskovým sviečkam či bežným zápalkám s obsahom síry – cigara od nich môže prevziať nepríjemnú pachuť. Pätu cigary je potrebné rovnomerne po celej jej ploche rozpáliť až do oranžova. Cigaru pri zapaľovaní držte vodorovne (horizontálne) a pomaly ju otáčajte okolo vlastnej osi. Špičku plameňa zapaľovača držte vo vzdialenosti 1 až 2 centimetre od konca cigary – priamemu dotyku ohňa a tabaku musíte zabrániť. Z cigary jemne potiahnite až vtedy, keď je poriadne zapálená. Dovtedy ju držte iba v ruke a vždy v dostatočnej vzdialenosti od svojich úst a tváre.

Fajčenie cigary v kocke – každá rada sa počíta!

Cigaru fajčite jemne a s citom – silný ťah má za následok zvýšenie teploty jej horenia a následné zhorknutie chuti. Cigarový dym nikdy nešlukujte – potiahnite ho iba do úst, poprevaľujte na jazyku, vychutnajte si ho a následne vyfúknite. Popol z konca cigary neodklepávajte, po určitom čase odpadne aj sám – pôsobí totiž ako chladič, ktorý účinne reguluje teplotu horenia. Nedofajčený zvyšok cigary položte do popolníka a nechajte ho voľne dohorieť – jeho násilné zadusenie spôsobí v miestnosti veľmi nepríjemný zápach. Cigara sa ťahá slabo – stačí si zľahka bafnúť raz až dvakrát za minútu. Zhasla vám? Nič sa nedeje! Odklepnite z nej popol, prefúknite ju a znova zapáľte – dlhšie než 24 hodín ju však nedofajčenú radšej nenechávajte.


Fajčenie cigár je naozaj široká a veľmi rozsiahla téma. Ďalšie cenné postrehy a inštrukcie z tejto sféry vám už čoskoro prinesieme v našom ďalšom príspevku!

Vojto

Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial