Drevené fajky: Z akých druhov dreva sú vyrábané?

Drevené fajky sú vyrábané z viacero druhov dreva a nie všetky sú také kvalitné ako iné druhy. Aké druhy dreva sa používajú na výrobu fajok? Aké sú zásadné rozdiely medzi nimi?

Najkvalitnejším drevom na výrobu drevených fajok je vresovec biely, známy tiež ako BRUYERE, čítame BRIÁR a podľa tohto dreva poznáme aj briárové fajky. Fajky sú vyrábané z viacero druhov dreva a nie všetky sú také kvalitné ako iné druhy.

Žilkovanie na drevených fajkách má byť dostatočne husté a pravidelné. Malo by sa vinúť po celej hlavičke a kresba by mala plynulo pokračovať na rúrky. Čím početnejšie žilky, tým tvrdšie drevo. Dajte si pozor na tmavé miesta na dreve, ide totiž o kazy kaziace dojem.

Najodolnejšie drevo, ktoré by zvládlo i väčšie teploty sa hľadalo pomerne dlho. Dostatočne odolné drevo by malo zvládnuť teploty okolo 800 stupňov. Toľko stupňov totiž dosahuje horiaca tabaková zmes.

olivové drevo
olivové drevo

Vresovec biely – BRIÁR

Na súčasnom trhu s drevenými fajkami nájdete až 9 z desiatych fajok práve z tohto dreva. Vyniká neštandardnou tvrdosťou, hustým žilkovaním a tým, že si dokáže poradiť s i vysokými teplotami, z toho dôvodu ho je dosť náročné prepáliť, čím sa stal najlepším druhom dreva na výrobu fajok.

BRIÁR má tiež krásne odtiene a jeho žilky sú podobné horiacim plameňom. Fajky z tohto dreva nazývame briárové a sú najlepším darčekom z drevených fajok pre fajčiarov a zberateľov. Fajky sú vyrábané z koreňa BRIÁRU, ktorý nájdete prevažne na stredomorských ostrovoch a v štátoch (Korzika, Sicília, Grécko).

javorové drevo
javorové drevo

Ďalšie druhy dreva fajok

Jedným z obľúbených materiálov na výrobu drevených fajok je višňové drevo, ktoré pri fajčení dodáva aromatickú príchuť. Počas biedermayeru (ide o neskorý klasicizmus) sa na výrobu fajok pre svoje tmavé zafarbenie používalo teakové drevo. Lacné drevené fajky boli vyrábané z javoru.

Na zníženie horľavosti bolo drevo preparované kolofóniou, mastencom, alebo terpentínom. V Taliansku medzi obľúbené stromy na výrobu drevených fajok patrila oliva, ktorá má dlhú trvácnosť a husté drevo.

Veronika

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial