Fajky na tabak: TOTO sú 4 najrozšírenejšie druhy! Čo majú spoločné a v čom sa líšia?

Fajky na tabak sa rôznia vo viacerých aspektoch. Okrem iného sa odlišujú veľkosťou, tvarom, dĺžkou pipasára a trúbeľky, podobou hlavičky či priemerom dymového kanálika. Nás však tentokrát bude zaujímať niečo iné. Svoju pozornosť zameriame na materiál, z ktorého sú fajky na tabak vyrobené. Pozrieme sa na to, ako fajky prostredníctvom vzájomnej interakcie s tabakom ovplyvňujú kvalitu a úroveň finálneho zážitku fajčiara. Inak povedané – pokúsime sa ozrejmiť, ako sa správajú jednotlivé druhy fajok k tabaku. Na tento problém sa však pozrieme aj z opačného konca – vyjasníme si, ako fajčená tabaková zmes pôsobí na fajku. Vyhrňte si teda rukávy, začíname!

Briarové fajky

Fajky z briaru sú odborníkmi z fachu považované za najlepšie drevené fajky na tabak vôbec. Vyrábajú sa z koreňa vresovca stromovitého a sú nesmierne tvrdé, pevné a trváce. Navyše, vynikajúco absorbujú vlhkosť a znamenite odolávajú vysokej teplote horiaceho tabaku. Úplne nová briarka je absolútne bezpríznaková. Čo to znamená? Asi toľko, že jej drevo nemá žiadnu príchuť a nijako nevonia – svoju arómu a šmak získava od tabaku, ktorý fajčiar používa. V každej briarovej fajke by sa preto mal fajčiť stále len jeden druh tabakovej zmesi, v opačnom prípade hrozí prelínanie a kríženie chutí. Aby fajka z briaru mohla fungovať na 100%, musí sa riadne zafajčiť. Uhlíkový koláč vnútri fajky spoľahlivo vypestujete počas prvých štrnástich dní jej používania, následne ho budete v primeranej hrúbke už iba udržiavať. Po každej relácii nezabudnite fajku dôkladne vyčistiť a nechať ju aspoň 24 hodín schnúť a odpočívať. Pokiaľ ju budete používať viac než jedenkrát denne, vystavujete ju riziku zakysnutia. A na to, že z takejto fajky by vám určite nechutil ani ten najlepší tabak na svete, môžete vziať jed!

Fajka na tabak z briarového dreva, z ktorej hlavičky stúpa dym

Fajky z kukuričného klasu

Fajky z kukuričného klasu sú fakt zaujímavé, štýlové a najmä lacné. Ich nižšia trvácnosť je plne kompenzovaná cenou, ktorá je naozaj ľudová. Funkciu fajkovej hlavičky plní vystružený kukuričný klas. Tento sa pred upotrebením niekoľko rokov suší, následne ošetruje zmesou sadry a lakom. Kukuričné fajky majú jemne sladkastú arómu a chuť, čo v kombinácii s adekvátne zvoleným tabakom môže priniesť veľmi interesantný výsledok. Fajky z kukurice zafajčovať nemusíte, karbónovú vrstvu v hlavičke totiž vôbec nepotrebujú. Bez najmenších obmedzení si ich tak môžete užívať od prvého dňa až po ten posledný, kedy vám definitívne vypovedajú službu. Pravdepodobnosť skreslenia chuti tabaku je pri nich zanedbateľná aj v prípade, že ich budete fajčiť viackrát denne. Prečo? Kukuričná fajka vie vyschnúť doslova za pár hodín. Chcete mať úplnú istotu? Nechajte ju po sedení na chvíľu “vypustiť paru“ niekde na slniečku – bude vám len vďačná. Vlhké tabakové zmesi teda pre fajky z kukurice nie sú žiadny problém, priam si ich pýtajú.

Fajka na tabak z morskej peny a z briaru odložené na čiernom fajkovom popolníku stojacom na drevenom stole

Fajky z morskej peny

Fajky z morskej peny sa vyrábajú zo sépiolitu – extrémne pórovitého minerálu, ktorému neublíži ani teplota vyššia než 1000 C. Méršaumka je prakticky nehorľavá, nepotrebuje zafajčovať a uhlíkový koláč jej vyslovene škodí. Nespálené zvyšky tabaku upchávajú v sépiolite drobné kanáliky, čím bránia odvádzaniu vlhkosti z misky počas fajčenia. Dym sa následkom toho suší len málo – je sparný a dráždivý. Fajka z morskej peny sa k tabaku správa splna neutrálne, čo vám umožní vychutnať si jeho chuť bez akýchkoľvek rušivých elementov či prímesí. Kvalitná penovka, vyrezaná z jedného kusa nerastu, nepreberá z tabakovej zmesi na seba vôbec nič. Po dofajčení a štandardnom vyčistení nenesie v sebe ani len spomienku na použitý druh tabaku – je “čistá“ a pripravená na ďalšie dobrodružstvo. Z jednej fajky sa tak dajú fajčiť rôzne druhy tabaku bez toho, aby sa ich chute prekrývali. Fajka z morskej peny je v tomto smere TOP!

Keramické fajky na tabak zavesené pred svetlým pozadím

Keramické fajky

Fajky z pálenej neglazovanej hliny majú medzi milovníkmi dobrého bafkania svoju stálu fanúšikovskú základňu už veľmi dlho. Hlinené fajky toho pamätajú skutočne veľa – sú tu s nami už viac ako pol tisícročia. Fajčiari ich vyhľadávajú hlavne pre ich vynikajúce termo a hydroregulačné vlastnosti. Fajka z hliny ukážkovo vstrebáva teplo a vlahu z tabaku, suší a regeneruje sa pomerne rýchlo. Hlinená fajka zvykne byť počas akcie trochu teplejšia – je to normálne, keramika tak skrátka funguje. S hlinenou fajkou v ruke sa vždy môžete tešiť na poctivú dávku solídnej a rýdzo naturálnej tabakovej chuti bez nechcených prídavkov. Aj pri týchto fajkách sa však odporúča vyhradiť si jednu pre ten-ktorý druh tabaku, dôvod už poznáte. Daňou za vzornú a statočnú službu hlinených fajok je ich krehkosť – aj menší úder či pád na zem máva pre ne fatálne následky. Zvýšená obozretnosť je preto vždy namieste, pri keramických fajkách zvlášť!

Vojto

Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial