Starnutie cigár: Nahliadnite s nami do čarovného sveta dozrievania tabaku!
Starnutie cigár je sugestívna a nesmierne zaujímavá téma, ktorá si rozhodne zaslúži svoj vlastný článok. Cigarové zrenie sa v kruhu milovníkov kvalitného fajčenia hodnotí ako veľmi priaznivý, užitočný a žiaduci proces. Jeho pozitívny vplyv na tabak vám celkom iste potvrdí desať z desiatich opýtaných fajnšmekrov. Zaujíma vás, čo sa deje s vašou cigarou, keď starne? Všetko sa dozviete už o chvíľu!
Musí bezvýhradne každá cigara starnúť?
Nie, určite nemusí. Aj keď je starnutie z pohľadu akosti považované za dobré a prospešné, nie každá cigara ho potrebuje. Prečo? Bonitné vlhké long filler cigary dávajú majstri tabaku zrieť už počas toho, ako ich vyrábajú. Na pulty predajní sa tak dostávajú dokonale vyzreté a stopercentne pripravené na fajčenie. Spracovanie tabaku od jeho zberu až po zvinutie do podoby cigary trvá roky. Tabakové listy sa najskôr asi tri mesiace sušia zavesené na šnúre, kým celkom nezhnednú.
Až potom prichádza na rad fermentácia. Listy tabaku, poukladané do viacerých vrstiev, sa musia približne štvrť roka namáčať vodou a pravidelne prekladať. Vzniká pritom teplota okolo 60 stupňov Celzia – znižuje sa obsah nikotínu, chuť a vôňa tabaku sa výrazne zjemňuje. Renomovaní producenti nechávajú svoj tabak pred finálnym vyhotovením cigary starnúť obvykle 2 až 3 roky, niektorí fachmani dokonca až trikrát dlhšie! Cigary sa pred distribúciou do obchodnej siete zatvárajú ešte na niekoľko mesiacov do klimaticky vhodného priestoru – tu sa odležia a dosiahnu najvyšší stupeň zrelosti.
Čo sa odohráva v cigare počas jej starnutia?
Zrenie cigary sa spúšťa prakticky hneď po ukončení jej výroby – zrolovaním krycieho listu a zlepením prstienka. Trvanie starnutia každej cigary je rôzne a de facto končí až v momente jej zapálenia. Cigarové starnutie je záležitosťou týždňov, mesiacov až rokov, pričom na svoj úspešný priebeh musí mať vytvorené vhodné podmienky. Wrapper cigary sa počas zrenia často pokryje povlakom bielej farby a drobnými svetlými kryštálikmi, ktoré pripomínajú sírny kvet. Sú to vyzrážané minerálne látky, silice (esenciálne oleje) a soli. Tento jav značí jediné – že vaša cigara je v perfektnej forme a netrpezlivo čaká na spoločné sedenie. Apropo, vzniknuté kryštály sa dajú z cigary poľahky zotrieť jemnou utierkou či papierom. Nemusíte sa vôbec báť, na tabakovom liste po sebe nezanechajú žiadne škvrny.
V domácich podmienkach vždy použite humidor!
Ideálnym riešením na uskladnenie a zrenie vašich cigár je kvalitný humidor. Španielsky céder, z ktorého sú takéto humidory vyrobené, má vynikajúce termoizolačné a hydroizolačné vlastnosti. Pre cigary tak dokáže hravo vytvoriť tie najoptimálnejšie klimatické podmienky. Dôležitým predpokladom pre bezchybné a správne zrenie je stabilná teplota okolo 21 stupňov Celzia a vlhkosť vzduchu v rozmedzí 60 až 70%. Humidor však nesmiete zabudnúť pravidelne vetrať a uložené cigary aspoň raz za 2-3 týždne poprekladať tak, aby všetky zmenili svoju polohu. Systematickou kontrolou a udržiavaním príhodných parametrov vnútorného prostredia humidoru zamedzíte neželanému vysychaniu jeho obsahu či naopak – vzniku nebezpečných plesní a stuchliny. Vaše cigary sa proste musia mať v humidore ako vo vatičke!
Ktoré cigary starnú najlepšie?
Znalci tabaku tvrdia, že vskutku exportne vedia starnúť len veľké a vlhké cigary. Čím je cigara väčšia a hrubšia, tým je efekt starnutia na jej aróme a chuti citeľnejší. Odôvodňujú to tým, že masívne cigary sú prirodzene odolnejšie voči nečakaným tepelno-vlhkostným zmenám okolia. Krátkodobé výkyvy či odchýlky prostredia od nastavených hodnôt im až tak veľmi nevadia. Menšie a tenšie cigary sú na tom horšie – nepríjemné podnety vnímajú citlivejšie a na akúkoľvek divergenciu reagujú zvlášť háklivo. Vplyvom starnutia sa prémiová cigara stáva jemnejšou – jej drsný a tuhý tabak sa mení na lahodný, ľahký a dezertný. Táto skutočnosť je zároveň príčinou, prečo sa príliš tichým a chuťovo nevýrazným cigarám starnutie neodporúča. Mohli by totiž úplne stratiť svoju silu a načisto zoslabnúť. A ešte niečo. Menej akostnú, lacnú a suchú short filler cigaru do humidora starnúť nedávajte. Je to zbytočné a skutočne to nemá žiadny význam. Druhoradú cigaru, navyše chatrnú od výroby, vám na prvotriednu delikatesu nedokáže premeniť ani ten najsúcejší humidor. To je fakt.
Starnutie cigár nie je časovo obmedzené, ale…
Niektorí fajčiari nechávajú cigary starnúť pár týždňov, iní ich v humidore rozmaznávajú dlhé mesiace. Nájdu sa však i borci, ktorí svoje poklady skladujú oveľa dlhšie a dobu úschovy počítajú v rokoch. Ako by to malo byť správne? Na takto položenú otázku sa celkom presne odpovedať nedá, všetko okolo starnutia a zrenia cigár je totiž prudko individuálne. Inak povedané – koľko ľudí, toľko chutí. Obvykle sú 3-4 týždne v poriadku, je to bežný štandard. Po 2 až 3 mesiacoch zrenia sa už chuť cigary dokáže rozvinúť celkom slušne, za ideálny čas sa však medzi gurmánmi pokladá až jeden rok, teda klasických 12 kalendárnych mesiacov. Hranica, ktorá by sa pri starnutí cigár nemala prekročiť je 5 až 6 rokov – za týmto limitom sa už ich kvalita nijako zvlášť nezvyšuje. Z aspektu starnutia dosahuje cigara v tomto bode svoj vrchol, ďalej nastáva už len akési obdobie stagnácie. Ako sa vraví – všetko s rozumom a mierou.
Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.