Humidory ako posledná zastávka cigary

Som prémiové semiačko tabaku a toto je môj príbeh.
Len ťažko sa vám predstavím menom, pretože pochádzam z viacerých krajín a množstva odrôd. Vyrastú zo mňa listy do ručne vyrábaných cigár tej najvyššej kvality. Exkluzívny tovar, ktorý predchádza zdĺhavý a zložitý proces výroby. Kým sa dostanem na pult vášho obľúbeného obchodu v podobe cigary na predaj a neskôr sa zabývam vo vašom humidore, čaká ma dlhá cesta.

Výstavba niekoľkých nákupných centier je omnoho rýchlejšia, ako výroba prvotriednych cigár.

Semiačka sú zbierané ručne z najvyššie položeného kvetu vybraných rastlín tabaku. Ochranná rozložiteľná vrstva v ktorej je každé semiačko obalené, zvyšuje šancu, že z neho vyrastie kvalitná sadenica. Tá sa po starostlivom výbere presádza do špeciálne pripravených polí. Na poliach sa neskôr nachádzajú rastliny, ktoré sú zbavené semien. Výrobcovia cigár si takto vybrané semena tabaku dobre chránia, pretože sa kradnú, pašujú a predávajú.

Zber úrody závisí od počasia a iných faktorov. Listy sa zbierajú ručne s určitou postupnosťou. Začína sa spodnými dozretými a postupuje sa smerom nahor rastliny s tým, že denne sa odtrhnú len tri listy. Tie sa uskladňujú v stodolách prispôsobených na proces sušenia. Ručne zviazané tabakové listy schnú zavesené vo zväzkoch 40 až 60 dní. Známka správneho preschnutia je typicky hnedá farba listov.

cigary postavene ako pyramida vo velkom humidore

Pre kvalitne cigary je fermentácia tabakových listov kľúčová.

V čase, kedy listy poriadne preschnú na výrobu cigár nie sú ešte ani zďaleka vhodné. Čpavok a decht, spolu s inými nečistotami sú odstraňované fermentáciou. Je to priam alchýmia každého výrobcu cigár, pretože spôsob fermentácie je cesta k bohatej a lahodnej chuti tabaku.

Vysušené listy sú skladané na veľkú kopu, ktorá tlakom vlastnej váhy (viac ako 2 tony) vytvorí teplo, ktoré tak zbaví listy prebytočnej vody, ktorú ešte obsahujú. Tento proces trvá zhruba tri mesiace, pričom sa jedná len o prvú fermentáciu, po ktorej prichádza prvé triedenie. Pri triedení sa určí, do ktorých kvalitatívnych tried budú listy použité. Roztriedené listy opäť prechádzajú fermentáciou, no tentokrát to môže trvať až dva roky. Závisí od typu listov. Po druhej fermentácii sú listy zbavené ďalších nežiaducich látok a zemitej chuti.

Prichádza čas zrenia.

Tabak je balený do špeciálnych balíkov v ktorých sa znižuje vlhkosť na 20%, aby nesplesnivel. Zároveň v nich tabak starne a dozrieva, pričom postupne nadobúda požadovanú chuť. Tento proces môže trvať aj viac ako desať rokov. Cigarové spoločnosti týmto spôsobom uskladňujú veľké množstvá rôznych druhov tabaku. Je skutočné umenie namiešať odlišné odrody a ročníky tak, aby mohli dodávať na trh konkrétnu sortu cigár s požadovanými vlastnosťami niekoľko rokov.

humidor so zvlhcovacom a hygrometrom a cigarami

Výroba cigary.

Správne namiešaná zmes tabakových listov je k sebe zviazaná a uložená do drevenej formy, kde je po dobu niekoľkých hodín viackrát pootočená, aby sa zamedzilo nežiaducim odtlačkom. Takto vytvarovanú náplň spracováva špecialista na šúľanie cigár, ktorý ju zbalí do krycieho listu a oreže. Aj napriek tomu, že sú majstri tohto oboru schopní vyrobiť omnoho väčšie množstvo, kvôli kvalite a precíznosti vyrábajú zhruba 150 kusov za jednu pracovnú smenu.

Minimálne šesť mesiacov zrejú takto zhotovené cigary ďalej, no niektoré až desať a viac rokov. Máloktorý výrobca prezradí, ako ich v konečnej fáze zrenia uskladní. Používajú sa napríklad rôzne sudy po alkohole, alebo cédrové boxy.

Čo všetko zažili, až naplnili naše humidory?

Posledná fáza výroby je ako čerešňa na torte, kedy sa cigary po nalepení cigarových obrúčok balia do boxov a expandujú. Predtým ako si vytiahnete svoju obľúbenú cigaru z humidoru, si skúste premietnuť tento príbeh. Príbeh plný tvrdej práce a roky skúseností pri výrobe kvalitného tabaku, vám zážitok z fajčenia nie len obohatí, ale určite aj spríjemní.

Pokiaľ sa chcete podeliť o tieto poznatky, neváhajte a využite možnosť článok zdieľať.

Článok pre vás pripravil: Smoker Joker

Veronika

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial