Ako zapáliť cigaru “na profesionála“? Vyvarujte sa častých chýb začiatočníkov!

Ako zapáliť cigaru – údajne to vie každý, aspoň si to o sebe myslí. Ale ako ju zapáliť správne, podľa nepísaných pravidiel a etikety skúsených milovníkov cigár – to už vie málokto. Kúpiť si na začiatok tú najdrahšiu cigaru a potom sa hrať na majstra v jej zapaľovaní, asi nebude tá správna cesta. Môžete si narobiť viac škody, ako úžitku – pokaziť chuť, celú cigaru, či ušiť z hanby kabát pred kolegami z fachu. Aby vás tento problém začiatočníkov na míle obišiel, musíte poznať aspoň tie najzákladnejšie pravidlá. Zaujala vás téma? Chcete sa naučiť niečo nové? Potom ste tu správne, spravte si pohodlie – začíname!

Trénovať na luxusnej Cohibe sa neoplatí!

Neustále majte na zreteli, že idete trénovať – nie prevádzať sa. Nekupujte preto tú najdrahšiu cigaru, ktorú vám trafika ponúkne. Za jej cenu môžete mať aj niekoľko nemenej kvalitných kúskov, na ktorých si svoje prvotné zručnosti otestujete rovnako – ale za menej peňazí. Pred jej zapálením vizuálne skontrolujte neporušenosť jej krycieho listu, jemným tlakom zas stupeň elasticity a pružnosti – sú znakom vhodnej vlhkosti a zrelosti cigary. Orezávačom na cigary odstráňte jej čiapočku (nie celú!), cca 3mm od jej spodku. Tak, a cigara je pripravená!

Muž si zapaľuje cigaru zápalkou

Nepodceňujte oheň – cigarový zapaľovač musí byť!

Cigaru nikdy nezapaľujte benzínovým zapaľovačom, klasickými “sírovými“ zápalkami, či nedajbože aromatickou sviečkou. Cigara pri zapaľovaní nasaje do seba splodiny ich horenia, pri jej fajčení môžete potom cítiť veľmi nepríjemnú pachuť. Nič gustiózne – môže vám to pokaziť celý zážitok z fajčenia. Musíte si preto zabezpečiť kvalitný cigarový zapaľovač. Sú to špeciálne tryskové zapaľovače plnené plynom – čistým izobutánom, ktorý má dokonalé a bezzápachové horenie. Dajú sa kúpiť v jedno až štvortryskových prevedeniach – záleží od veľkosti a typu vašej cigary. Tak, teraz už máme cigaru aj zapaľovač – môžeme začať!

Všetko je pripravené – o tri štart!

Cigaru chyťte do ruky a držte ju v horizontálnej polohe. Pod jej pätu umiestnite zapaľovač a zapáľte ho. Pozor – plameň sa nikdy nesmie priamo dotýkať cigary. Zapaľovač odspodu priblížte len natoľko, aby špička plameňa a cigara boli od seba vzdialené aspoň 1cm. Špička plameňa musí cigaru len jemne “štekliť“ bez toho, aby došlo ku ich bezprostrednému kontaktu. Aby došlo ku rovnomernému opáleniu päty z každej strany, musíte cigaru pomaly a rovnomerne otáčať. Dbajte na to, aby ani jedna časť päty cigary nebola obhorená viac, ako iná – cigara by sa rozhorela nerovnomerne. Niekedy to trvá trochu dlhšie, chce to len trpezlivosť. Super, zvládli ste to na jednotku – pokračujeme ďalej.

Fajčenie cigary - detail na muža s bradou, fajčiaceho cigaru

Jemne potiahnuť a fúknuť – kontrola je dôležitá!

Keď je už koniec rovnomerne obhorený zo všetkých strán, presuňte plameň zapaľovača vyššie – rovno pred cigaru. Medzi plameňom a pätou cigary musí znova ostať medzera aspoň 1 cm – dotyk plameňa a cigary je neprípustný! Teraz dajte špičku cigary do úst a niekoľkokrát veľmi jemne potiahnite. Poťahujte len do úst – nie do pľúc! Následne do rozpáleného konca cigary opatrne a slabo fúknite. Ak je cigara zapálená správne, celá plocha konca cigary by sa mala rozžeraviť do oranžova. Keď však vidíte tmavšie miesta, proces zapaľovania je nutné zopakovať – nebojte sa, želaný výsledok sa určite dostaví. Inak riskujete nerovnomerné horenie cigary, čo môže mať za následok nižšiu kvalitu fajčenia, alebo jej častejšie zhasínanie. Teraz je už cigara definitívne pripravená na fajčenie.

Zhasla? Nič to – zapáľte ju znova!

Cigara sa fajčí veľmi pomaly a jemne – zľahka sa bafká. Nie je preto nič zvláštne, keď občas zhasne. Nepovažujte to za svoju nešikovnosť – stáva sa to aj zbehlejším fajčiarom. Vtedy stačí z jej konca opatrne odklepať zhorený popol, aby sa obnažil jej koniec. Z cigary následne slabučko vyfúknite zvyšky dymu. Ak ste hotoví, cigaru môžete znovu zapáliť podľa postupu, ktorý je opísaný vyššie. Zhasnutú cigaru by ste mali znovu zapáliť do 24 hodín, neskôr už rapídne stráca svoju kvalitu. A opakujem ešte raz – za zhasnutú cigaru sa vôbec hanbiť nemusíte.

Ako zapáliť cigaru s noblesou už hravo zvládnete!

Pravidelným tréningom sa určite aj vám dostane správny spôsob zapaľovania cigár čoskoro “do krvi“. Hovorí sa, že ťažko na cvičisku – ľahko na bojisku. Keď sa k veci postavíte zodpovedne, už po niekoľkých domácich pokusoch môžete osadenstvo vášho cigarového klubu ohúriť svojou brilantnou technikou zapaľovania. Garantujem vám, že ak dodržíte práve prečítaný postup – všetky oči budú len na vás! Tak čo, vyskúšate?

článok pre vás pripravil Vojtech

Vojto

Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial