MS vo futbale inak. Namiesto dymovníc cigary, čaj a shisha?

Zrejme každý pozná hru, kde behá po tráve 20 spotených „boháčov“ a naháňa sa za loptou s cieľom trafiť bránku. Okrem vytúženého gólu, očakávajú fanúšikovia zápasov kvalitne zahrané predstavenie vo forme faulov a v neposlednom rade nejaké to násilie. Viete si predstaviť namiesto dymovníc v rukách fanúšikov radšej cigary a fajky mieru?

Je priam smutné, že hluk a dym z horiacich svetlíc a výbušnín neostáva len na tribúnach, ale celé toto násilné predstavenie pokračuje ďalej aj za bránami futbalového štadiónu. Ale ako by to vyzeralo, keby si namiesto pouličných šarvátok plných hrubých potýčiek sadli nabrúsení fanúšikovia k čaju? Pri ich debatách o zápase ktorý práve videli, by im robila spoločnosť voňavá shisha a pokojná atmosféra.

mladá žena fajčí vodná fajka farebný dym para shisha bar

Naivná predstava, alebo vízia budúcnosti?

 

Korene násilia spojené s touto hrou siahajú hlboko do minulosti, až do stredovekého Anglicka. Dokonca v roku 1314 bol na príkaz Eduarda II. futbal zakázaný. Panovník sa obával sociálnych nepokojov, ktoré by mohli ohroziť oblastné vzťahy. Je zaujímavé, že od stredoveku ubehlo veľa rokov a kopa „zverstiev“ ktoré boli v tej dobe na dennom poriadku, už nie sú na rozdiel od futbalového výtržníctva tolerované.

 

Namiesto dymovníc radšej kvalitné cigary.

fajka mieru indiáni a dobyvateľ

Tabak je známy tým, že má ukľudňujúce účinky. Veľa z nás pozná výraz „fajka mieru,“ kedy si indiáni podávali fajky na tabak v posvätných rituáloch. Pokiaľ by sa namiesto z dymovníc dymilo z cigár, bolo by to tiež nešportové, ale zato menej drastické. Takisto vieme, že fajčenie je zdraviu škodlivé. No určite menej, ako nepokoje vyvolané agresívnymi fanúšikmi, kedy koľkokrát prídu k zdravotnej ujme aj ľudia, ktorí nechcú mať s násilím nič spoločné.

 

Ťažko odhadnúť či bude mať v budúcnosti fandenie futbalu humánnejší charakter. Ale pokiaľ sa vám myšlienka „fajky mieru namiesto násilia“ páči, kľudne článok podporte kliknutím na: páči sa mi.

 

Článok pre vás pripravil: Smoker Joker

Veronika

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial